Ni gyldne minutter gav Randers sejren

Store fejl blev dyre for Hvidovre, da Randers var på besøg og vandt 3-1 i forårets første superligarunde.



Da Randers først kom i gang, havde kronjyderne ikke de store problemer med på udebane at slå Hvidovre 3-1 i forårets første runde af Superligaen.

Hjemmeholdet lavede store defensive fejl, og det straffede de jyske gæster, der med sejren skaber lidt luft ned til Vejle under stregen. Kronjyderne ligger nummer ni med fem point ned til Vejle, der mangler en kamp.

– I anden halvleg synes jeg, vi sætter kniven ind og får vist den forskel, der skal være, siger Randers-træner Rasmus Berthelsen til Viaplay efter kampen.

Hvidovre er fortsat isoleret i bunden med syv point efter 18 kampe.

– Du får mig ikke til at sige, at det ikke kan lade sig gøre at overleve. Det er et meget stort bjerg, vi skal op ad. Men så længe det kan lade sig gøre, tror vi på det, siger Per Frandsen til Viaplay.

Randers var i de første minutter tæt på at få en perfekt start på foråret, men angriber Mohammed Fuseinis forsøg fra tæt under mål blev reddet af debutanten i Hvidovre-målet Adrian Kappenberger.

Kappenberger havde fået chancen mellem stængerne, da værternes normale førstevalg Filip Djukic sidder ude på ubestemt tid med en rygskade.

Ud over den store Randers-chance i indledningen var det faktisk Hvidovre, der startede bedst og kom ud med stor energi.

Halvvejs i første halvleg gav den gode Hvidovre-start pote, da bolden ramte Randers-angriberen Stephen Odeys arm i eget felt, hvilket gav værterne muligheden fra straffesparkpletten.

Den chance udnyttede Lirim Qamili kynisk og bragte med sit første sæsonmål Hvidovre i front.

Scoringen vækkede Randers, der derfra satte sig på tingene i resten af første halvleg.

Gæsterne tilspillede sig flere gode chancer, men skarpheden svigtede for kronjyderne.

Randers fortsatte med initiativet fra anden halvlegs start, og efter blot fem minutter var der gevinst, da Lasso Coulibaly helt fri tæt under mål satte indersiden på bolden og udlignede.

Derfra gik det stærkt. Knap var bolden givet op, før Hvidovre lavede en defensiv fadæse.

Stopperen Matti Olsens tilbagelægning til keeper Kappenberger blev for kort, og det udnyttede Mohammed Fuseini til at bringe gæsterne i front.

To mål imod på mindre end et minut var en spand koldt vand i hovedet på værterne, der aldrig kom sig over det.

Efter en times spil blev det også 3-1 til gæsterne, da Simon Nordli straffede et dumt Hvidovre-boldtab midt på banen og udnyttede den efterfølgende omstilling.

3-1-scoringen gjorde, at Randers trak sig længere tilbage på banen og overlod initiativet til værterne, der aldrig var tæt på en reducering.

/ritzau/



Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Bo Henriksen fyret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr