Nicklas Helenius vil slutte karrieren i AaB

Står det til Nicklas Helenius, har han ikke spillet sin sidste kamp i AaB, selv om han er skiftet til Aston Villa. Han vil gerne slutte karrieren i Nordjylland.



22-årige Nicklas Helenius slutter på 102 kampe i AaB, inden han fra starten af næste uge tager hul på sit nye eventyr i engelske Aston Villa. Han håber imidlertid ikke, at han har spillet sin sidste kamp i den rød- og hvidstribede trøje. Han ønsker nemlig at komme tilbage, når karrieren går på hæld om en 10 års tid.

– AaB er min klub, og jeg håber, jeg kan slutte min karriere i AaB, når den tid kommer. Det er her, det hele startede, og det kunne være rigtig fedt at komme tilbage engang og give lidt tilbage til den klub, hvor jeg fik chancen. Jeg håber, det sker. Men det er ikke til at vide, hvad der kommer til at ske. Nu har jeg i første omgang skrevet en kontrakt på tre år med Aston Villa, og det er udelukkende det, jeg tænker på, siger Nicklas Helenius til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Helenius: Kun Villa ville betale AaBs pris

Angriberen forlader Nordjylland forud for en ny sæson, hvor AaB igen vil blive udråbt som én af de klubber, der kan rykke ud. Med en meget ung og smal trup samt et salg af klubbens største profil, skal der ikke gå ret mange skader og karantæner til, før det begynder at se kritisk ud med hensyn til at stille et slagkraftigt mandskab.

Men også før den forgangne sæson blev AaB udrådt til nedrykningskandidat, og her endte klubben på ligaens femteplads efter en sæson, hvor unge spillere som Kasper Kusk, Henrik Dalsgaard og Nicolaj Thomsen brød igennem i den rød-hvide trøje.

– Jeg tør ikke spå om, hvor AaB ender i den kommende sæson, men jeg tror ikke, de rykker ned. Vi ved jo også, at de gerne vil hente en spiller ind som erstatning for mig. Det er et ungt hold, og der er nogle andre, der skal tage ansvar. Jeg tror, at Søren Frederiksen kommer til at lave en del mål. Jeg ved, han har et højt niveau, og at han kan blive endnu bedre. Og så må vi se om ikke også, Jeppe Curth kan målnæsen frem igen. Jeg tror på det, og jeg tror, at klubben får en fin sæson igen uden at komme i problemer i bunden, siger Nicklas Helenius.

Aston Villa begynder træningen forud for den kommende sæson i næste uge, hvor Helenius skal møde sin nye holdkammerater for første gang. AaB’s spillere er forlængst gået i gange med forberedelserne til Superligaen-sæsonen, der for nordjyderne vedkommende begynder den 21. juli hjemme mod mestrene fra FC København.





Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid



LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Lover transfers

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Forhandler om Yussuf Poulsen


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Aflyser sommerferien

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Av! Taber stort på dansker

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg



Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

FCK-stjerne i klubskifte?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Mads Hermansen til topklub?

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs



– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Iberisk derby med få mål

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!



Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere