Smilet har været en smule stift hos Nicolai Boilesen de seneste par uger.
FC København-profilen har været fast mand i det centrale forsvar stort set hele sæsonen, og han har været anfører, siden Zeca gik i stykker i oktober. En gang sygdom i kroppen i starten af april blev dog skæbnesvangert for den tidligere Ajax-spiller, der ikke bare missede den ene kamp mod AaB, som han troede. Han mistede sin plads på holdet.
30-årige Boilesen er ikke startet inde en eneste gang i slutspillet, og efter opgøret mod Silkeborg IF skærtorsdag tog han bladet fra munden og erklærede sin store utilfredshed med situationen.
De første fem kampe i mesterskabsspillet har samlet bud på 25 minutters spilletid, og oveni har han altså tiltrukket sig opmærksomhed for sine bramfrie udtalelser.
– Det har været knap så sjovt, jeg ville lyve, hvis jeg påstod andet. Jeg sagde det, jeg sagde efter Silkeborg-kampen, og man kan så vurdere, om det var rigtigt eller ej. Personligt synes jeg jo ikke, at det, jeg sagde, var så slemt, siger Nicolai Boilesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg synes, der skal være plads til, at man har en holdning – det vil I journalister jo også gerne have. Jeg kunne godt stå her i det her interview og kun sige ”ja” eller ”nej”, men hvor fedt er det? Hvem har gavn af det? Jeg har de seneste uger kun fokuseret på at træne hårdt og hjælpe holdet så godt, jeg kan. Men selvfølgelig vil jeg da allerhelst spille.
Så der er ingen utilfredshed og ingen frustrationer, som du står her lige nu?
– Jeg kan jo ikke rende rundt og spille børnefornærmet i otte uger. Det er der ingen, der får noget ud af. Jeg har sagt det, jeg har sagt, og det var min ærlige mening. Træneren har valgt noget andet, så må jeg få det bedste ud af det. Der er fem kampe tilbage, og jeg fokuserer kun på at vinde mesterskabet. Sådan er det, om jeg får nul minutter de sidste fem kampe, eller om jeg spiller alle minutter.
Opgøret med Denis Vavro
Der blev hældt ekstra brænde på Boilesen-bålet i forbindelse med opgøret mod Brøndby IF, hvor holdkammeraten Denis Vavro blandt andet udtalte, at Nicolai Boilesen “måske ikke respekterer holdet”, fordi han havde behov for at ytre sig, som han gjorde.
FCK-makkerens udtalelser er naturligvis ikke gået Nicolai Boilesens næse forbi.
– Først og fremmest vil jeg sige, at Denis’ engelsk jo ikke er…. jeg ville ikke bruge Denis som tutor i engelsk, hvis jeg gik efter et 12-tal, lad mig sige det på den måde, siger Nicolai Boilesen med et glimt i øjet.
Han tilføjer i en mere alvorlig mine:
– Jeg har taget snakken med Denis, og så er der egentlig ikke mere i det. Lige så vel som jeg skal stå på mål for mine holdninger, lige så vel skal andre have lov til at ytre deres meninger. Ellers ville det være dobbeltmoralsk af mig. Kunne man så have gjort det på en anden måde og måske være kommet direkte til mig? Ja, det kunne man nok godt.
– Men som sagt så har jeg taget den med Denis, og så er der faktisk ikke mere i den sag fra min side. Nu kigger vi alle fremad, lyder det fra Nicolai Boilesen.
FC København møder FC Midtjylland på udebane på søndag i et vaskeægte topbrag i Superligaen, og her kan Nicolai Boilesen starte inde for første gang i mere end en måned. Det bør der være gode muligheder for. David Khocholava, der har spillet i stedet for Nicolai Boilesen, humpede småskadet fra onsdagens træning i FC København.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
OB straffer angriber
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Sepp Piontek er død
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Medie peger på FC København
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
STORT INTERVIEW
