Smilet har været en smule stift hos Nicolai Boilesen de seneste par uger.
FC København-profilen har været fast mand i det centrale forsvar stort set hele sæsonen, og han har været anfører, siden Zeca gik i stykker i oktober. En gang sygdom i kroppen i starten af april blev dog skæbnesvangert for den tidligere Ajax-spiller, der ikke bare missede den ene kamp mod AaB, som han troede. Han mistede sin plads på holdet.
30-årige Boilesen er ikke startet inde en eneste gang i slutspillet, og efter opgøret mod Silkeborg IF skærtorsdag tog han bladet fra munden og erklærede sin store utilfredshed med situationen.
De første fem kampe i mesterskabsspillet har samlet bud på 25 minutters spilletid, og oveni har han altså tiltrukket sig opmærksomhed for sine bramfrie udtalelser.
– Det har været knap så sjovt, jeg ville lyve, hvis jeg påstod andet. Jeg sagde det, jeg sagde efter Silkeborg-kampen, og man kan så vurdere, om det var rigtigt eller ej. Personligt synes jeg jo ikke, at det, jeg sagde, var så slemt, siger Nicolai Boilesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg synes, der skal være plads til, at man har en holdning – det vil I journalister jo også gerne have. Jeg kunne godt stå her i det her interview og kun sige ”ja” eller ”nej”, men hvor fedt er det? Hvem har gavn af det? Jeg har de seneste uger kun fokuseret på at træne hårdt og hjælpe holdet så godt, jeg kan. Men selvfølgelig vil jeg da allerhelst spille.
Så der er ingen utilfredshed og ingen frustrationer, som du står her lige nu?
– Jeg kan jo ikke rende rundt og spille børnefornærmet i otte uger. Det er der ingen, der får noget ud af. Jeg har sagt det, jeg har sagt, og det var min ærlige mening. Træneren har valgt noget andet, så må jeg få det bedste ud af det. Der er fem kampe tilbage, og jeg fokuserer kun på at vinde mesterskabet. Sådan er det, om jeg får nul minutter de sidste fem kampe, eller om jeg spiller alle minutter.
Opgøret med Denis Vavro
Der blev hældt ekstra brænde på Boilesen-bålet i forbindelse med opgøret mod Brøndby IF, hvor holdkammeraten Denis Vavro blandt andet udtalte, at Nicolai Boilesen “måske ikke respekterer holdet”, fordi han havde behov for at ytre sig, som han gjorde.
FCK-makkerens udtalelser er naturligvis ikke gået Nicolai Boilesens næse forbi.
– Først og fremmest vil jeg sige, at Denis’ engelsk jo ikke er…. jeg ville ikke bruge Denis som tutor i engelsk, hvis jeg gik efter et 12-tal, lad mig sige det på den måde, siger Nicolai Boilesen med et glimt i øjet.
Han tilføjer i en mere alvorlig mine:
– Jeg har taget snakken med Denis, og så er der egentlig ikke mere i det. Lige så vel som jeg skal stå på mål for mine holdninger, lige så vel skal andre have lov til at ytre deres meninger. Ellers ville det være dobbeltmoralsk af mig. Kunne man så have gjort det på en anden måde og måske være kommet direkte til mig? Ja, det kunne man nok godt.
– Men som sagt så har jeg taget den med Denis, og så er der faktisk ikke mere i den sag fra min side. Nu kigger vi alle fremad, lyder det fra Nicolai Boilesen.
FC København møder FC Midtjylland på udebane på søndag i et vaskeægte topbrag i Superligaen, og her kan Nicolai Boilesen starte inde for første gang i mere end en måned. Det bør der være gode muligheder for. David Khocholava, der har spillet i stedet for Nicolai Boilesen, humpede småskadet fra onsdagens træning i FC København.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
FC København-boss reagerer på tilråb
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
NYHEDER
