Smilet har været en smule stift hos Nicolai Boilesen de seneste par uger.
FC København-profilen har været fast mand i det centrale forsvar stort set hele sæsonen, og han har været anfører, siden Zeca gik i stykker i oktober. En gang sygdom i kroppen i starten af april blev dog skæbnesvangert for den tidligere Ajax-spiller, der ikke bare missede den ene kamp mod AaB, som han troede. Han mistede sin plads på holdet.
30-årige Boilesen er ikke startet inde en eneste gang i slutspillet, og efter opgøret mod Silkeborg IF skærtorsdag tog han bladet fra munden og erklærede sin store utilfredshed med situationen.
De første fem kampe i mesterskabsspillet har samlet bud på 25 minutters spilletid, og oveni har han altså tiltrukket sig opmærksomhed for sine bramfrie udtalelser.
– Det har været knap så sjovt, jeg ville lyve, hvis jeg påstod andet. Jeg sagde det, jeg sagde efter Silkeborg-kampen, og man kan så vurdere, om det var rigtigt eller ej. Personligt synes jeg jo ikke, at det, jeg sagde, var så slemt, siger Nicolai Boilesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg synes, der skal være plads til, at man har en holdning – det vil I journalister jo også gerne have. Jeg kunne godt stå her i det her interview og kun sige ”ja” eller ”nej”, men hvor fedt er det? Hvem har gavn af det? Jeg har de seneste uger kun fokuseret på at træne hårdt og hjælpe holdet så godt, jeg kan. Men selvfølgelig vil jeg da allerhelst spille.
Så der er ingen utilfredshed og ingen frustrationer, som du står her lige nu?
– Jeg kan jo ikke rende rundt og spille børnefornærmet i otte uger. Det er der ingen, der får noget ud af. Jeg har sagt det, jeg har sagt, og det var min ærlige mening. Træneren har valgt noget andet, så må jeg få det bedste ud af det. Der er fem kampe tilbage, og jeg fokuserer kun på at vinde mesterskabet. Sådan er det, om jeg får nul minutter de sidste fem kampe, eller om jeg spiller alle minutter.
Opgøret med Denis Vavro
Der blev hældt ekstra brænde på Boilesen-bålet i forbindelse med opgøret mod Brøndby IF, hvor holdkammeraten Denis Vavro blandt andet udtalte, at Nicolai Boilesen “måske ikke respekterer holdet”, fordi han havde behov for at ytre sig, som han gjorde.
FCK-makkerens udtalelser er naturligvis ikke gået Nicolai Boilesens næse forbi.
– Først og fremmest vil jeg sige, at Denis’ engelsk jo ikke er…. jeg ville ikke bruge Denis som tutor i engelsk, hvis jeg gik efter et 12-tal, lad mig sige det på den måde, siger Nicolai Boilesen med et glimt i øjet.
Han tilføjer i en mere alvorlig mine:
– Jeg har taget snakken med Denis, og så er der egentlig ikke mere i det. Lige så vel som jeg skal stå på mål for mine holdninger, lige så vel skal andre have lov til at ytre deres meninger. Ellers ville det være dobbeltmoralsk af mig. Kunne man så have gjort det på en anden måde og måske være kommet direkte til mig? Ja, det kunne man nok godt.
– Men som sagt så har jeg taget den med Denis, og så er der faktisk ikke mere i den sag fra min side. Nu kigger vi alle fremad, lyder det fra Nicolai Boilesen.
FC København møder FC Midtjylland på udebane på søndag i et vaskeægte topbrag i Superligaen, og her kan Nicolai Boilesen starte inde for første gang i mere end en måned. Det bør der være gode muligheder for. David Khocholava, der har spillet i stedet for Nicolai Boilesen, humpede småskadet fra onsdagens træning i FC København.
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
