Nicolai Boilesen: Jeg har talt ud med Denis Vavro

Nicolai Boilesen taler i et interview med Tipsbladet ud om de seneste uger, der har budt på meget lidt spilletid i FC København, men til gengæld masser af omtale for et bramfrit interview i påsken.



Smilet har været en smule stift hos Nicolai Boilesen de seneste par uger.

FC København-profilen har været fast mand i det centrale forsvar stort set hele sæsonen, og han har været anfører, siden Zeca gik i stykker i oktober. En gang sygdom i kroppen i starten af april blev dog skæbnesvangert for den tidligere Ajax-spiller, der ikke bare missede den ene kamp mod AaB, som han troede. Han mistede sin plads på holdet.

30-årige Boilesen er ikke startet inde en eneste gang i slutspillet, og efter opgøret mod Silkeborg IF skærtorsdag tog han bladet fra munden og erklærede sin store utilfredshed med situationen.

De første fem kampe i mesterskabsspillet har samlet bud på 25 minutters spilletid, og oveni har han altså tiltrukket sig opmærksomhed for sine bramfrie udtalelser.

– Det har været knap så sjovt, jeg ville lyve, hvis jeg påstod andet. Jeg sagde det, jeg sagde efter Silkeborg-kampen, og man kan så vurdere, om det var rigtigt eller ej. Personligt synes jeg jo ikke, at det, jeg sagde, var så slemt, siger Nicolai Boilesen til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg synes, der skal være plads til, at man har en holdning – det vil I journalister jo også gerne have. Jeg kunne godt stå her i det her interview og kun sige ”ja” eller ”nej”, men hvor fedt er det? Hvem har gavn af det?  Jeg har de seneste uger kun fokuseret på at træne hårdt og hjælpe holdet så godt, jeg kan. Men selvfølgelig vil jeg da allerhelst spille. 

Så der er ingen utilfredshed og ingen frustrationer, som du står her lige nu?

– Jeg kan jo ikke rende rundt og spille børnefornærmet i otte uger. Det er der ingen, der får noget ud af. Jeg har sagt det, jeg har sagt, og det var min ærlige mening. Træneren har valgt noget andet, så må jeg få det bedste ud af det. Der er fem kampe tilbage, og jeg fokuserer kun på at vinde mesterskabet. Sådan er det, om jeg får nul minutter de sidste fem kampe, eller om jeg spiller alle minutter. 

Opgøret med Denis Vavro
Der blev hældt ekstra brænde på Boilesen-bålet i forbindelse med opgøret mod Brøndby IF, hvor holdkammeraten Denis Vavro blandt andet udtalte, at Nicolai Boilesen “måske ikke respekterer holdet”, fordi han havde behov for at ytre sig, som han gjorde.

FCK-makkerens udtalelser er naturligvis ikke gået Nicolai Boilesens næse forbi.

– Først og fremmest vil jeg sige, at Denis’ engelsk jo ikke er…. jeg ville ikke bruge Denis som tutor i engelsk, hvis jeg gik efter et 12-tal, lad mig sige det på den måde, siger Nicolai Boilesen med et glimt i øjet.

Han tilføjer i en mere alvorlig mine:

– Jeg har taget snakken med Denis, og så er der egentlig ikke mere i det. Lige så vel som jeg skal stå på mål for mine holdninger, lige så vel skal andre have lov til at ytre deres meninger. Ellers ville det være dobbeltmoralsk af mig. Kunne man så have gjort det på en anden måde og måske være kommet direkte til mig? Ja, det kunne man nok godt.

– Men som sagt så har jeg taget den med Denis, og så er der faktisk ikke mere i den sag fra min side. Nu kigger vi alle fremad, lyder det fra Nicolai Boilesen.

FC København møder FC Midtjylland på udebane på søndag i et vaskeægte topbrag i Superligaen, og her kan Nicolai Boilesen starte inde for første gang i mere end en måned. Det bør der være gode muligheder for. David Khocholava, der har spillet i stedet for Nicolai Boilesen, humpede småskadet fra onsdagens træning i FC København. 





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Viborg FF – FC Midtjylland

FC København – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afslører vild transfer-historie

Randers FC – Silkeborg IF

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Topchef får nyt job i FCK

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Protesterer efter dansk drømmekamp

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Det er dramatisk!’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Barcelona – Rayo Vallecano

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Randers vinder Gudenå-derby

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt