‘Nu skal vi fandme have en jacuzzi!’

Der er kæmpe begejstring i Lyngby efter deres sejr over FC Nordsjælland, der både sikrede dem tre vigtige point og et boblebad.



Kæmpe søndag – jeg lovede Hebo, at spillerne fik en jacuzzi, hvis vi vandt i dag… Er der nogen, der vil lave en god handel og sælge mig en jacuzzi til vores omklædningsrum?

Sådan skriver administrerende direktør i Lyngby BK, Andreas Byder, på sin LinkedIn-profil efter søndagens sejr over ærkerivalerne fra FC Nordsjælland.

Væddemålet om et boblebad til spillertruppen blev allerede sat i gang efter forrige weekends sejr mod Silkeborg IF.

– Jeg tror, at det er Mathias Hebo, der i Silkeborg siger til mig, at vi skal sætte noget på højkant, og der har vi før diskuteret, at vi skulle have en jacuzzi, da vi udvidede vores fitnesscenter, så endte jeg med at sige, at hvis vi vinder i næste weekend, så får I en jacuzzi, forklarer Andreas Byder begejstret til Tipsbladet.

Udsigten til at få en jacuzzi kunne motivere de fleste til at gøre en ekstra indsats, men det har formentlig været nok i sig selv for Lyngby-truppen, at de spiller for at overleve i Superligaen.

– Det er noget, der har været på spil mellem Hebo og mig. Jeg tror også godt, at Karlsen vidste det, men det er ikke sådan, at jeg har været oppe at stå på en ølkasse og sige, at nu er det på spil. Hebo har været en god repræsentant for spillertruppen, og vi har lavet en god aftale om, at hvis de vandt, så må jeg skaffe en jacuzzi til kælderen.

– Hebo kom løbende ud af omklædningsrummet og råbte ‘Nu skal vi fandme have en jacuzzi’. Det kan være, at det er et samtaleemne i dag, men i går var det klart sejren, der var i fokus.

Artiklen fortsætter under billedet.

Lyngby-spillerne kan glæde sig til, at de fremover kan hygge sig i en jacuzzi efter en hjemmekamp. Foto: Alamy

Hvad bliver det næste?
Opslaget har allerede givet pote, og Andreas Byder har modtaget en del SMS’er fra folk, der har et godt tilbud til ham. Det er også allerede skrevet i kalenderen, hvornår han skal afsted på indkøbstur.

– Selvfølgelig holder jeg, hvad jeg lover. Vi skal ud i et poolcenter og have købt den jacuzzi, når de har en fridag her på onsdag, så må vi se, hvad vi kan få. Det bliver nok bare Hebo og jeg, der tager en far-søn-tur derud. Jeg ved faktisk slet ikke, hvad sådan noget koster, men det må vi finde ud af.

– Vores regnskabschef har lige stukket hovedet ind og sagt ‘Husk nu, at vi budgetterer med en 10. plads.’ Han var bange for, at jeg var ved at brænde det hele af. I vores budgetter koster den nok en del, men det er nok ikke så meget, at bunden ryger ud af økonomien.

Det er ikke unormalt, at der bliver sat noget på højkant i Lyngby, derfor blev Andreas Byder også spurgt ind til, hvad den næste ting kunne være?

– Det er sgu et godt spørgsmål. Det bliver nok noget med banerne, men jeg kan godt lide sådan noget her. Det giver lidt lir i hverdagen. Vi er et hus, hvor der ikke er langt fra omklædningsrummet til mit kontor, så jeg elsker sådan noget. Det plejer at være Mathias Hebo og Marcel Rømer, der gerne vil have noget på højkant, så mon ikke de snart kommer igen, fortæller Lyngby-bossen.

Sejren søndag over FC Nordsjælland betyder, at Lyngby for første gang siden oktober er over nedrykningsstregen i Superligaen.





Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Wrexham klar til at knuse transferrekord


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Massiv interesse for Horsens-flop

Kongen af straffespark på vej til FC København

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Belgier var fristet af FCK og FCM



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Kreativ transfer-løsning?

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

FCM jagter Champions League-talenter

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Lindstrøm på blokken i storklub

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

FCK forhandler om målmand – koster kassen

FCK-emne skifter til PSV



Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Rejser til Brøndby med en røvfuld

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

FC Barcelona-stjerner i chok

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’



Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck



Den fejl må Brøndby ikke lave!

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen