– Nu var det ikke mig, der stod i AaB

Andreas Hansen mener ikke, at AaB's deroute har noget med ham at gøre.



Januar 2022. 

Andreas Hansen stod solidt plantet i skyggen af Jacob Rinne i AaB – også selv om svenskeren ville forlade klubben et halvt år senere. I jagten på spilletid blev Andreas Hansen først udlejet til FC Nordsjælland og sidste sommer købt permanent, og det har vist sig at være en rigtig god beslutning for keeperen.

Han var nemlig en af Superligaens bedste målmænd i sidste sæson. Imens kunne han se AaB vakle på keeperpositionen og ultimativt rykke ud af Superligaen. 

Den nordjyske klub burde have satset på Andreas Hansen tilbage i januar 2022, skrev fodboldekspert Morten Bruun i sin klumme på TV 2 i slutningen af sidste sæson. Så kunne meget have set anderledes ud.

Da Tipsbladet fanger den stærke FCN-keeper til en snak denne torsdag, så bliver han forholdt ovenstående skitse. Han mener dog ikke, at han spiller en rolle i AaB's deroute.

– Nu var det ikke mig, der stod i AaB, inden jeg kom hertil. Så det er ikke fordi, at de solgte mig, at det gik helt galt. Det var jo Rinne, der stod. Jeg har ikke gået og tænkt over, at hvis jeg var der, så var det gået anderledes. Sådan er fodboldverdenen, påpeger han. 

Han følger stadig AaB, ligesom han gør det med sine andre tidligere klubber, og sidste sæsons fiasko gør også en smule ondt på ham.

– Jeg håbede, at de ville blive op. Det er et af de sjovere steder at spille. En stor dansk klub med stor fanskare. Det er ærgerligt – specielt også for dem, jeg kender deroppe. Men jeg er sikker på, at de nok skal komme op igen.

Noget, der også gør ondt på ham, er hvordan sidste sæson endte. FC Nordsjælland førte længe Superligaen, men blev overhalet af FC København på de sidste meter. Dermed tabte man guldet, og Andreas Hansen erkender, at den var svær at ryste af. 

– Jeg kunne godt mærke i den første halvdel af ferien, at der var den der stadig lidt. Men så begyndte jeg at se frem mod sæsonstarten og opstarten her, og så må vi lægge det væk. Der er ikke noget at gøre ved det nu, siger han, inden han påpeger, at FCN skal gøre det minimum lige så godt i den kommende sæson. 

Her spiller han en nøglerolle. Keeperen er afgørende for Johannes Hoff Thorups spillestil, og det er også stærkt medvirkende til, at han har udviklet sig til at være en af Superligaens bedste målmænd.

– Spillestilen er jo skræddersyet for mig. Jeg er god med bolden, og spillestilen handler meget om at bygge op nedefra med bolden. På den måde passer det helt perfekt. Hvis man skal spille den spillestil, skal alle 11 spillere kunne spille, slutter han. 

Andreas Hansen indkasserede 35 mål i 32 Superliga-kampe i sidste sæson.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Troels Bech slår fast: Glem det!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Presset træner vil rotere mod FCM

Nu forklarer Noah Nartey

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!