Det er lige knap en måned, siden AGF annoncerede, at klubben havde skrevet kontrakt med Søren Tengstedt fra AaB. Dermed har den unge offensivspiller haft god tid til at glæde sig til torsdag, der var første arbejdsdag i Århus.
AaB er ikke vant til at miste sine store talenter til danske klubber i så ung en alder (20 år), og klubben ville da også gerne have beholdt Tengstedt. Men spilleren så en mulighed i AGF.
– AGF er en god klub, hvor der er mulighed for, at jeg kan udvikle mig helt vildt. AGF har lagt en god plan for mig, så det var egentlig meget naturligt, at jeg følte, jeg skulle skifte herned, siger han om skiftet.
En god klub og en god plan. Kunne du ikke også have fået det i AaB?
Læs også:AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller
– Det kunne jeg nok godt, men jeg har valgt AGF, fordi det er her, jeg tror, jeg kan udvikle mig mest.
AaB’s sportschef, Inge André Olsen, undrede sig i B.T. over, at Tengstedt havde valgt AGF. Hvis han gerne ville forlade AaB, burde han have skiftet uden for landets grænser.
– Med Sørens talent skulle han måske have kigget mod udlandet og ikke AGF, når han vil væk fra AaB. Nu skal han også til at kæmpe sig til spilletid igen, og det kan være svært, sagde Olsen.
Søren Tengstedt vil dog ikke bekræfte, at det var en mulighed at komme til et andet land. Han erkender dog, at han formentlig nu og her er længere fra startopstillingen, end han ville have været i sin gamle klub.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
– Jeg har ikke helt fået mit gennembrud i Superligaen endnu. Har spillet lidt og scoret to mål, men jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at spille her. Konkurrence gør én bedre. Det kan godt være, jeg var længere oppe i hierarkiet i AaB og måske havde haft lidt større chance for at spille fra start der, men det er en udfordring, det her, siger Tengstedt.
– Mine planer er selvfølgelig at komme til at spille her. Hvornår det bliver, ved jeg ikke endnu, men jeg håber, det bliver så hurtigt som muligt.
20-årige Tengsted kan spille både på kanten, som angriber og som 10’er, så han vil ikke lægge sig fast på en position, som han sigter efter. Hans nye træner ser dog et stort lys i ham.
– Det, vi skal med Søren, er jo… Hvis vi kan give ham AGF-intensitet, så har vi en forholdsvis dygtig fodboldspiller på vej, siger David Nielsen.
Søren Tengstedt har mulighed for at debutere for AGF den 27. august, når holdet spiller Europa League-kvalifikation mod FC Honka.
Læs også:Ny AGF-assistent blæste spillerne bagover: Det var en no brainer at hyre ham
Læs også:Trods smittestigning i Århus: AGF-boss er klar til flere tilskuere
Læs også:David Nielsen: Nye spillere vil være en super bonus
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
