Det er lige knap en måned, siden AGF annoncerede, at klubben havde skrevet kontrakt med Søren Tengstedt fra AaB. Dermed har den unge offensivspiller haft god tid til at glæde sig til torsdag, der var første arbejdsdag i Århus.
AaB er ikke vant til at miste sine store talenter til danske klubber i så ung en alder (20 år), og klubben ville da også gerne have beholdt Tengstedt. Men spilleren så en mulighed i AGF.
– AGF er en god klub, hvor der er mulighed for, at jeg kan udvikle mig helt vildt. AGF har lagt en god plan for mig, så det var egentlig meget naturligt, at jeg følte, jeg skulle skifte herned, siger han om skiftet.
En god klub og en god plan. Kunne du ikke også have fået det i AaB?
Læs også:AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller
– Det kunne jeg nok godt, men jeg har valgt AGF, fordi det er her, jeg tror, jeg kan udvikle mig mest.
AaB’s sportschef, Inge André Olsen, undrede sig i B.T. over, at Tengstedt havde valgt AGF. Hvis han gerne ville forlade AaB, burde han have skiftet uden for landets grænser.
– Med Sørens talent skulle han måske have kigget mod udlandet og ikke AGF, når han vil væk fra AaB. Nu skal han også til at kæmpe sig til spilletid igen, og det kan være svært, sagde Olsen.
Søren Tengstedt vil dog ikke bekræfte, at det var en mulighed at komme til et andet land. Han erkender dog, at han formentlig nu og her er længere fra startopstillingen, end han ville have været i sin gamle klub.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
– Jeg har ikke helt fået mit gennembrud i Superligaen endnu. Har spillet lidt og scoret to mål, men jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at spille her. Konkurrence gør én bedre. Det kan godt være, jeg var længere oppe i hierarkiet i AaB og måske havde haft lidt større chance for at spille fra start der, men det er en udfordring, det her, siger Tengstedt.
– Mine planer er selvfølgelig at komme til at spille her. Hvornår det bliver, ved jeg ikke endnu, men jeg håber, det bliver så hurtigt som muligt.
20-årige Tengsted kan spille både på kanten, som angriber og som 10’er, så han vil ikke lægge sig fast på en position, som han sigter efter. Hans nye træner ser dog et stort lys i ham.
– Det, vi skal med Søren, er jo… Hvis vi kan give ham AGF-intensitet, så har vi en forholdsvis dygtig fodboldspiller på vej, siger David Nielsen.
Søren Tengstedt har mulighed for at debutere for AGF den 27. august, når holdet spiller Europa League-kvalifikation mod FC Honka.
Læs også:Ny AGF-assistent blæste spillerne bagover: Det var en no brainer at hyre ham
Læs også:Trods smittestigning i Århus: AGF-boss er klar til flere tilskuere
Læs også:David Nielsen: Nye spillere vil være en super bonus
LIVE
TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TRANSFERPLANEN
