Ny AGF-angriber: Her kan jeg udvikle mig helt vildt

Søren Tengstedt erkender, at han havde haft kortere vej til startopstillingen, hvis han var blevet i AaB. Alligevel er han skiftet til AGF, fordi han tror, at han kan udvikle sig mest der.



Det er lige knap en måned, siden AGF annoncerede, at klubben havde skrevet kontrakt med Søren Tengstedt fra AaB. Dermed har den unge offensivspiller haft god tid til at glæde sig til torsdag, der var første arbejdsdag i Århus.

AaB er ikke vant til at miste sine store talenter til danske klubber i så ung en alder (20 år), og klubben ville da også gerne have beholdt Tengstedt. Men spilleren så en mulighed i AGF.

– AGF er en god klub, hvor der er mulighed for, at jeg kan udvikle mig helt vildt. AGF har lagt en god plan for mig, så det var egentlig meget naturligt, at jeg følte, jeg skulle skifte herned, siger han om skiftet.

En god klub og en god plan. Kunne du ikke også have fået det i AaB?

Læs også:AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller

– Det kunne jeg nok godt, men jeg har valgt AGF, fordi det er her, jeg tror, jeg kan udvikle mig mest.

AaB’s sportschef, Inge André Olsen, undrede sig i B.T. over, at Tengstedt havde valgt AGF. Hvis han gerne ville forlade AaB, burde han have skiftet uden for landets grænser.

– Med Sørens talent skulle han måske have kigget mod udlandet og ikke AGF, når han vil væk fra AaB. Nu skal han også til at kæmpe sig til spilletid igen, og det kan være svært, sagde Olsen.

Søren Tengstedt vil dog ikke bekræfte, at det var en mulighed at komme til et andet land. Han erkender dog, at han formentlig nu og her er længere fra startopstillingen, end han ville have været i sin gamle klub.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

– Jeg har ikke helt fået mit gennembrud i Superligaen endnu. Har spillet lidt og scoret to mål, men jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at spille her. Konkurrence gør én bedre. Det kan godt være, jeg var længere oppe i hierarkiet i AaB og måske havde haft lidt større chance for at spille fra start der, men det er en udfordring, det her, siger Tengstedt.

– Mine planer er selvfølgelig at komme til at spille her. Hvornår det bliver, ved jeg ikke endnu, men jeg håber, det bliver så hurtigt som muligt.

20-årige Tengsted kan spille både på kanten, som angriber og som 10’er, så han vil ikke lægge sig fast på en position, som han sigter efter. Hans nye træner ser dog et stort lys i ham. 

– Det, vi skal med Søren, er jo… Hvis vi kan give ham AGF-intensitet, så har vi en forholdsvis dygtig fodboldspiller på vej, siger David Nielsen.

Søren Tengstedt har mulighed for at debutere for AGF den 27. august, når holdet spiller Europa League-kvalifikation mod FC Honka.

Læs også:Ny AGF-assistent blæste spillerne bagover: Det var en no brainer at hyre ham
Læs også:Trods smittestigning i Århus: AGF-boss er klar til flere tilskuere
Læs også:David Nielsen: Nye spillere vil være en super bonus




Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bayern München laver vildt comeback

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Viborg FF – FC Nordsjælland

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg