Ny AGF-angriber: Her kan jeg udvikle mig helt vildt

Søren Tengstedt erkender, at han havde haft kortere vej til startopstillingen, hvis han var blevet i AaB. Alligevel er han skiftet til AGF, fordi han tror, at han kan udvikle sig mest der.



Det er lige knap en måned, siden AGF annoncerede, at klubben havde skrevet kontrakt med Søren Tengstedt fra AaB. Dermed har den unge offensivspiller haft god tid til at glæde sig til torsdag, der var første arbejdsdag i Århus.

AaB er ikke vant til at miste sine store talenter til danske klubber i så ung en alder (20 år), og klubben ville da også gerne have beholdt Tengstedt. Men spilleren så en mulighed i AGF.

– AGF er en god klub, hvor der er mulighed for, at jeg kan udvikle mig helt vildt. AGF har lagt en god plan for mig, så det var egentlig meget naturligt, at jeg følte, jeg skulle skifte herned, siger han om skiftet.

En god klub og en god plan. Kunne du ikke også have fået det i AaB?

Læs også:AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller

– Det kunne jeg nok godt, men jeg har valgt AGF, fordi det er her, jeg tror, jeg kan udvikle mig mest.

AaB’s sportschef, Inge André Olsen, undrede sig i B.T. over, at Tengstedt havde valgt AGF. Hvis han gerne ville forlade AaB, burde han have skiftet uden for landets grænser.

– Med Sørens talent skulle han måske have kigget mod udlandet og ikke AGF, når han vil væk fra AaB. Nu skal han også til at kæmpe sig til spilletid igen, og det kan være svært, sagde Olsen.

Søren Tengstedt vil dog ikke bekræfte, at det var en mulighed at komme til et andet land. Han erkender dog, at han formentlig nu og her er længere fra startopstillingen, end han ville have været i sin gamle klub.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

– Jeg har ikke helt fået mit gennembrud i Superligaen endnu. Har spillet lidt og scoret to mål, men jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at spille her. Konkurrence gør én bedre. Det kan godt være, jeg var længere oppe i hierarkiet i AaB og måske havde haft lidt større chance for at spille fra start der, men det er en udfordring, det her, siger Tengstedt.

– Mine planer er selvfølgelig at komme til at spille her. Hvornår det bliver, ved jeg ikke endnu, men jeg håber, det bliver så hurtigt som muligt.

20-årige Tengsted kan spille både på kanten, som angriber og som 10’er, så han vil ikke lægge sig fast på en position, som han sigter efter. Hans nye træner ser dog et stort lys i ham. 

– Det, vi skal med Søren, er jo… Hvis vi kan give ham AGF-intensitet, så har vi en forholdsvis dygtig fodboldspiller på vej, siger David Nielsen.

Søren Tengstedt har mulighed for at debutere for AGF den 27. august, når holdet spiller Europa League-kvalifikation mod FC Honka.

Læs også:Ny AGF-assistent blæste spillerne bagover: Det var en no brainer at hyre ham
Læs også:Trods smittestigning i Århus: AGF-boss er klar til flere tilskuere
Læs også:David Nielsen: Nye spillere vil være en super bonus




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Tottenham under stregen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

‘Jeg er rørt og glad’

Cooper gav hård og ærlig besked

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Barcelona klager til UEFA

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hård kritik af FCM-profil

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Liverpool – Fulham

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!