Torsdag var AGF-spillerne tilbage på træningsbanen efter en kort ferie, og det var til lyden af en ny stemme, der hundsede dem rundt. Morten Karlsen havde første arbejdsdag som ny assistenttræner i stedet for Rubén Sellés, og han stod blandt andet for at dirigere en afleveringsøvelse.
Netop den øvelse viste ifølge cheftræner David Nielsen, hvorfor klubben har ansat ham. Karlsen er nemlig dygtig til at træne noget, som Nielsen vil have, at hans hold skal blive bedre til.
AGF skal ikke blive til FC Nordsjælland, siger cheftræneren, men holdet skal blive bedre med bolden.
– Han har lige har blæst alle spillergrupperne bagover i en pasningsøvelse, hvor folk stod og snorksov. Så det var et meget godt eksempel på det, siger David Nielsen om Morten Karlsen.
– Vi skal have mere kvalitet i at have bolden, vi skal kunne spille hurtigere, vi skal kunne spille forskellige typer af kampe. I nogle typer af kampe vil modstanderen trække sig langt tilbage, og andre vil stå oppe. Men det er mere kvaliteten og paratheden i det, som vi er meget optaget af.
Læs også:Ny assistent til David Nielsen: AGF hyrer tidligere HB Køge-træner
– Sidste år endte vi med at producere at hav af chancer med et fuldstændig rapidt angrebsspil, og det skal vi selvfølgelig beholde. Men kampene kan også ændre sig.
AGF skal altså kunne angribe på flere forskellige måder og være mindre afhængige af at fange modstanderne i kontraangreb. Det skal Morten Karlsen, der trådte sine første trænersko i FC Nordsjælland, være med til.
På det punkt adskiller han sig lige tilpas meget fra David Nielsen og sin egen forgænger Rubén Sellés.
– Jeg er forholdsvis god til at få et hold til at forsvare sig og få vores udtryk på plads. Det er Rubén også. Det har vi skullet være to om for at blive stærke nok. Så mig og Rubén var meget lig hinanden. Denne gang ville vi gerne have noget nyt ind.
– Det, tror jeg også, er en af grundene til, at “PC” (sportschef Peter Christiansen, red.) har været tydelig med, at det kunne være godt for os. Det er godt hele vejen rundt. Men det er først og fremmest hans faglighed, og hvordan det passer ind i den vej, jeg og vi ser, holdet skal udvikle sig, siger David Nielsen.
Læs også:Ny AGF-assistent: Er også en hardhitter som træner
– Sidste gang vi skulle ansætte en assistent, var jeg tydelig med, hvem jeg gerne ville have, og den her gang var der mange kandidater, og “PC” har lavet et flot stykke arbejde med at præsentere mig for nogle muligheder. Det var en no brainer at ansætte Morten Karlsen.
David Nielsen vægtede også Karlsens erfaring som cheftræner i HB Køge højt.
– Det er en dygtig fodboldtræner, som også har været ude at prøve på egen hud, hvordan det er stå nede i 1. division, som for mig er et helt essentielt og fantastisk sted at blive en bedre træner. Så det er jeg glad for, og jeg er glad for, at vi kunne finde en dansker, som kunne opfylde de krav, som vi har, siger han.
AGF-trænerne har to uger til at gøre holdet klar til første turneringskamp i den nye sæson. FC Honka fra Finland venter i Europa League-kvalifikationen allerede den 27. august.
Læs også:David Nielsen: Nye spillere vil være en super bonus
Læs også:AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller
Læs også:Trods smittestigning i Århus: AGF-boss er klar til flere tilskuere
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
– Jeg får så ondt i maven over det
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Portugal – DR Congo
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
