Torsdag var AGF-spillerne tilbage på træningsbanen efter en kort ferie, og det var til lyden af en ny stemme, der hundsede dem rundt. Morten Karlsen havde første arbejdsdag som ny assistenttræner i stedet for Rubén Sellés, og han stod blandt andet for at dirigere en afleveringsøvelse.
Netop den øvelse viste ifølge cheftræner David Nielsen, hvorfor klubben har ansat ham. Karlsen er nemlig dygtig til at træne noget, som Nielsen vil have, at hans hold skal blive bedre til.
AGF skal ikke blive til FC Nordsjælland, siger cheftræneren, men holdet skal blive bedre med bolden.
– Han har lige har blæst alle spillergrupperne bagover i en pasningsøvelse, hvor folk stod og snorksov. Så det var et meget godt eksempel på det, siger David Nielsen om Morten Karlsen.
– Vi skal have mere kvalitet i at have bolden, vi skal kunne spille hurtigere, vi skal kunne spille forskellige typer af kampe. I nogle typer af kampe vil modstanderen trække sig langt tilbage, og andre vil stå oppe. Men det er mere kvaliteten og paratheden i det, som vi er meget optaget af.
Læs også:Ny assistent til David Nielsen: AGF hyrer tidligere HB Køge-træner
– Sidste år endte vi med at producere at hav af chancer med et fuldstændig rapidt angrebsspil, og det skal vi selvfølgelig beholde. Men kampene kan også ændre sig.
AGF skal altså kunne angribe på flere forskellige måder og være mindre afhængige af at fange modstanderne i kontraangreb. Det skal Morten Karlsen, der trådte sine første trænersko i FC Nordsjælland, være med til.
På det punkt adskiller han sig lige tilpas meget fra David Nielsen og sin egen forgænger Rubén Sellés.
– Jeg er forholdsvis god til at få et hold til at forsvare sig og få vores udtryk på plads. Det er Rubén også. Det har vi skullet være to om for at blive stærke nok. Så mig og Rubén var meget lig hinanden. Denne gang ville vi gerne have noget nyt ind.
– Det, tror jeg også, er en af grundene til, at “PC” (sportschef Peter Christiansen, red.) har været tydelig med, at det kunne være godt for os. Det er godt hele vejen rundt. Men det er først og fremmest hans faglighed, og hvordan det passer ind i den vej, jeg og vi ser, holdet skal udvikle sig, siger David Nielsen.
Læs også:Ny AGF-assistent: Er også en hardhitter som træner
– Sidste gang vi skulle ansætte en assistent, var jeg tydelig med, hvem jeg gerne ville have, og den her gang var der mange kandidater, og “PC” har lavet et flot stykke arbejde med at præsentere mig for nogle muligheder. Det var en no brainer at ansætte Morten Karlsen.
David Nielsen vægtede også Karlsens erfaring som cheftræner i HB Køge højt.
– Det er en dygtig fodboldtræner, som også har været ude at prøve på egen hud, hvordan det er stå nede i 1. division, som for mig er et helt essentielt og fantastisk sted at blive en bedre træner. Så det er jeg glad for, og jeg er glad for, at vi kunne finde en dansker, som kunne opfylde de krav, som vi har, siger han.
AGF-trænerne har to uger til at gøre holdet klar til første turneringskamp i den nye sæson. FC Honka fra Finland venter i Europa League-kvalifikationen allerede den 27. august.
Læs også:David Nielsen: Nye spillere vil være en super bonus
Læs også:AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller
Læs også:Trods smittestigning i Århus: AGF-boss er klar til flere tilskuere
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
Vildt! Dansk rekordår i Europa
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
FCM-helt fremhæver Duncan
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
Indkalder Salah til afgørende samtale
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
