Torsdag var AGF-spillerne tilbage på træningsbanen efter en kort ferie, og det var til lyden af en ny stemme, der hundsede dem rundt. Morten Karlsen havde første arbejdsdag som ny assistenttræner i stedet for Rubén Sellés, og han stod blandt andet for at dirigere en afleveringsøvelse.
Netop den øvelse viste ifølge cheftræner David Nielsen, hvorfor klubben har ansat ham. Karlsen er nemlig dygtig til at træne noget, som Nielsen vil have, at hans hold skal blive bedre til.
AGF skal ikke blive til FC Nordsjælland, siger cheftræneren, men holdet skal blive bedre med bolden.
– Han har lige har blæst alle spillergrupperne bagover i en pasningsøvelse, hvor folk stod og snorksov. Så det var et meget godt eksempel på det, siger David Nielsen om Morten Karlsen.
– Vi skal have mere kvalitet i at have bolden, vi skal kunne spille hurtigere, vi skal kunne spille forskellige typer af kampe. I nogle typer af kampe vil modstanderen trække sig langt tilbage, og andre vil stå oppe. Men det er mere kvaliteten og paratheden i det, som vi er meget optaget af.
Læs også:Ny assistent til David Nielsen: AGF hyrer tidligere HB Køge-træner
– Sidste år endte vi med at producere at hav af chancer med et fuldstændig rapidt angrebsspil, og det skal vi selvfølgelig beholde. Men kampene kan også ændre sig.
AGF skal altså kunne angribe på flere forskellige måder og være mindre afhængige af at fange modstanderne i kontraangreb. Det skal Morten Karlsen, der trådte sine første trænersko i FC Nordsjælland, være med til.
På det punkt adskiller han sig lige tilpas meget fra David Nielsen og sin egen forgænger Rubén Sellés.
– Jeg er forholdsvis god til at få et hold til at forsvare sig og få vores udtryk på plads. Det er Rubén også. Det har vi skullet være to om for at blive stærke nok. Så mig og Rubén var meget lig hinanden. Denne gang ville vi gerne have noget nyt ind.
– Det, tror jeg også, er en af grundene til, at “PC” (sportschef Peter Christiansen, red.) har været tydelig med, at det kunne være godt for os. Det er godt hele vejen rundt. Men det er først og fremmest hans faglighed, og hvordan det passer ind i den vej, jeg og vi ser, holdet skal udvikle sig, siger David Nielsen.
Læs også:Ny AGF-assistent: Er også en hardhitter som træner
– Sidste gang vi skulle ansætte en assistent, var jeg tydelig med, hvem jeg gerne ville have, og den her gang var der mange kandidater, og “PC” har lavet et flot stykke arbejde med at præsentere mig for nogle muligheder. Det var en no brainer at ansætte Morten Karlsen.
David Nielsen vægtede også Karlsens erfaring som cheftræner i HB Køge højt.
– Det er en dygtig fodboldtræner, som også har været ude at prøve på egen hud, hvordan det er stå nede i 1. division, som for mig er et helt essentielt og fantastisk sted at blive en bedre træner. Så det er jeg glad for, og jeg er glad for, at vi kunne finde en dansker, som kunne opfylde de krav, som vi har, siger han.
AGF-trænerne har to uger til at gøre holdet klar til første turneringskamp i den nye sæson. FC Honka fra Finland venter i Europa League-kvalifikationen allerede den 27. august.
Læs også:David Nielsen: Nye spillere vil være en super bonus
Læs også:AGF-boss lover flere indkøb: Bekræfter interesse for midtbanespiller
Læs også:Trods smittestigning i Århus: AGF-boss er klar til flere tilskuere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
CUSTOM
Barcelona – Betis
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
