Senest den 30. september er det slut for Niels Erik Søndergård. Efter 22 år i Esbjerg fB skal han være talent- og sportschef i AC Horsens, og selv om det bliver vemodigt at sige farvel til sine kollegaer gennem to årtier, glæder han sig også.
Står det til Søndergård selv, begynder han noget før i Horsens. Transfervinduet lukker nemlig, fem dage efter han er tiltænkt at skulle starte. Hans sidste måned i EfB handler desuden bare om at overdrage hans opgaver til andre, så Søndergård håber, han kan tiltræde i sit nye job hurtigere end planlagt.
– Den dialog har jeg selvfølgelig også haft med Kristian Nielsen i AC Horsens undervejs. Men jeg har også gjort det klart, at det ikke er, fordi man skal forvente, at jeg kan præge tingene ret meget i den hele eller halve måned, det kan blive til, siger Niels Erik Søndergård til tipsbladet.dk.
– Horsens har meget på plads i forhold til den kommende sæson, og jeg kender ikke truppen godt nok til, at skal spille alt for klog. Så i første omgang gælder det for mig om at spare med de folk, der har været der i lang tid, og kan jeg så byde ind med ting, skal jeg gøre det.
Søndergård har dog rig erfaring med transfermarkedet, da han både har været sportschef og en del af det sportslige udvalg i Esbjerg fB i årevis. Siden 2016 har han dog haft en mere tilbagetrukket rolle, hvad angår transfers.
– Det afgørende ord har ligget lidt uden for mit bord, siden Ted van Leeuwen kom ind. Jeg har siddet med meget af papirarbejdet med kontraktudformning og alt det her, men beslutningsfasen og dialogen med rådgivere og spillere har jeg været væk fra. Det skal støves af igen, siger Niels Erik Søndergård med et grin.
Læs også:Officielt: Esbjerg-ikon ny sportschef i AC Horsens
– Men jeg kan allerede nu fornemme på WhatsApp, Messenger, telefon og mail, at nyheden er begyndt at sive i fodboldverdenen. Det gamle netværk er så at sige vakt til live.
Er der allerede agenter, der mener, at de har den helt perfekte spiller til dig?
– Blandt andet. Jeg får mange lykønskninger, og dem, jeg tidligere har arbejdet sammen med, skriver. ”Fedt, velkommen i jobbet. Ser frem til nyt samarbejde. I øvrigt har jeg også den her spiller, du kan kigge på.” Så de får den puttet ind ad bagdøren, og sådan er det. Det er naturligt, siger Søndergård.
– Jeg har også sagt til AC Horsens, at jeg har et solidt netværk fra mange år i fodboldbranchen, som jeg skal trække på igen.
Den nye talent- og sportschef i Horsens er i det hele taget svært tilfreds med, at han får mulighed for at blive i fodboldverdenen. Han håbede netop på, at et job som det, han nu har fået, ville dukke op, da han takkede nej til en ny rolle i Esbjerg og dermed forlod klubben.
Det gik da også hurtigere, end Niels Erik Søndergård havde forestillet sig, men det gør ikke noget. Snart gælder det AC Horsens, som mandag ansatte en gammel kending som cheftræner: Jonas Dal. Han var også ni måneder i EfB fra efteråret 2015 til sommeren 2016.
Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider
– Jeg håber på, det bliver et noget længere bekendtskab den her gang, joker Søndergård, der har været med på sidelinjen i ansættelsen.
– Trænerrekrutteringen har jeg ikke kunnet være en del af, også fordi mit eget først faldt på plads i weekenden. Men de forskellige kandidater har været nævnt, og jeg har selvfølgelig fået lov til at byde ind med mine kommentarer. Men af respekt og loyalitet for der, hvor jeg er nu, skulle jeg ikke blande mig i mere i det.
Niels Erik Søndergård var da også med til ansættelsessamtaler med Jonas Dal, dengang sidstnævnte fik jobbet i Esbjerg. Den endelige ansættelse stod direktionen og bestyrelsen dog for, og det samme gjorde sig gældende med fyringen ni måneder senere.
Søndergård havde kun gode ting at sige, da Horsens-ledelsen spurgte ham til hans mening om Dal.
– Jeg synes, Jonas på mange måder har en profil og et værdisæt, der passer rigtig fint ind i det, som jeg har hørt om Horsens i mine snakke med klubben. Jonas er klart en kompentent fodboldtræner, men udover sine fodboldkompetencer har han mennesket i højsædet. Jonas er en god menneskekender, og derfor er han god til at få det maksimale ud af folk.
Mens Niels Erik Søndergård først tiltræder den 1. oktober – eller når klubberne kan enes om det – havde Jonas Dal første arbejdsdag i Horsens i dag.
Læs også:Klublegende forlader Esbjerg fB efter omstruktureringer
Læs også:Ny overraskelse i AC Horsens: Henter Esbjerg-ikon som sportschef
Læs også:AC Horsens-spiller kender Jonas Dal: Han råber ikke lige så højt som Bo
– Det er dovent
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
Kæmper mod uret
MEDIE
Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
Derfor vinder Brøndby ikke guld
Tadej vil gerne – holdet siger nej
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
Suveræn dansk sejr
NYHEDER
– Der er langt endnu
NYHEDER
Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
NYHEDER
