Ny lov om bettingfirmaer og matchfixing vedtaget

Spillemyndigheden kan fra 1. juli holde bettingfirmaer til ansvar for at opdage matchfixing i sportskampe.



Fra 1. juli bliver det nemmere for Spillemyndigheden at overvåge data fra bettingfirmaer, når der opstår mistanke om matchfixing.

Det sker, efter at et nyt lovforslag er blevet vedtaget i Folketinget torsdag.

Den nye lovgivning skal styrke indsatsen mod aftalt spil, forbedre sanktionsmuligheder og giver hjemmel til øget databehandling, lyder det i lovforslaget.

Men selv om det overordnet ser ud til at afhjælpe problemer med matchfixing, så kan der stadig herske tvivl om den reelle effekt, mener Chris Kronow Rasmussen, der er lektor i Sports Betting Integrity på University of New Haven.

Det skyldes, at det i sidste ende kommer ned til, hvilke redskaber Spillemyndigheden fremadrettet får mandat til at bruge.

– Det kommer an på, om man fra politisk side vil implementere et overvågningssystem, som kigger på spildata fra danske licenshavere (firmaer der udbyder betting, red.), eller om det bliver en mere ad hoc-overvågning af mistænkelige kampe.

En anden del af lovgivningen giver Spillemyndigheden en fornyet magt til at holde bettingfirmaerne til ansvar for at opdage matchfixing.

Førhen har det været op til bettingfirmaerne selv at vurdere, hvad de synes var mistænkeligt, fortæller Chris Kronow Rasmussen.

Men nu kan Spillemyndigheden pege bettingfirmaerne ud for manglende indrapportering.

– Spilselskaberne (bettingfirmaerne, red.) vil jo nok hævde, at de rapporterer de her ting i forvejen, men nu kan Spillemyndigheden gå ind og modsige dem.

– Nu kan Spillemyndigheden kræve at se hvad som helst. Og jeg håber da, at myndigheden også kan komme på visit og sige, at de mangler at rapportere mistænkelige kampe, siger han.

Men selv om man nu kan holde bettingfirmaerne til ansvar, så ser Chris Kronow Rasmussen en vigtighed i også at omfatte dataudbyderne, som er dem, der leverer data ind til bettingfirmaerne.

– Hvis ikke dataudbydere hører under, så er det næsten ligegyldigt, for det er dem, der sidder på viden, når oddsændringer sker.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub