Ny OB’er: Bliver specielt at vende tilbage på Lyngby Stadion

Jeppe Tverskov fra OB glæder sig til at spille på sin gamle hjemmebane, når fynboerne tørner sammen med Lyngby på søndag.



OB’s Jeppe Tverskov vender søndag tilbage på sin gamle hjemmebane på Lyngby Stadion. Her spillede 23-årige Tverskov både som ungdoms- seniorspiller for Lyngby, inden han i første omgang drog til Randers FC og efterfølgende skiftede til OB denne sommer.

Midtstopperen ser frem til gensynet med Lyngby Stadion og håber, at han kommer på måltavlen.

– Det er selvfølgelig altid lidt specielt at komme tilbage til det stadion, man har spillet et par kampe på. Lyngby og deres stadion er et rigtigt hyggeligt sted at spille, og jeg har nogle gode minder derfra. Det var ligesom der, jeg fik chancen for at spille seniorfodbold, så jeg har selvfølgelig rigtig meget at takke Lyngby for, siger Jeppe Tverskov til OB’s hjemmeside og fortsætter:

– Derfor glæder jeg mig også til at komme tilbage og spille på stadion igen. Jeg var der en enkelt gang med Randers, og der scorede jeg et mål. Så det håber jeg, at jeg kan gentage.

OB har fået hele tre nye ansigter i forsvaret i denne sæson, men Tverskov mener, at samarbejdet gik godt i åbningskampen mod Silkeborg.

– Jeg synes, vi var meget afstemt i forhold til vores roller i sidste kamp, og det er noget, som vi forsøger at gøre igen i næste kamp. Defensiven var egentlig okay, og vi har en masse, vi kan tage med. Der er selvfølgelig stadig nogle ting, som vi skal arbejde lidt på. Det har vi gjort så sent som til dagens træning, så vi håber selvfølgelig på at holde modstanderen fra at score igen samt at score nogle mål, slutter han.

Superliga-kampen mellem Lyngby og OB starter kl. 14.00 på søndag.







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Rangerer AGF over Lech Poznan

FCK-boss roser varm bomber

England – Kroatien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er FCM’s Europa League-modstander

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Portugal – DR Congo

Denne klub drømmer om Højbjerg

De lurer på Kjærgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Får afvist bud på dansk profil

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Vilde Messi tangerer VM-rekord