Ny SL-profil havde andre tilbud: Mor blev glad

Det var både af sportslige og menneskelige hensyn, at Sverrir Ingi Ingason valgte at skifte til FC Midtjylland.



De var glade på kontorerne på det nye træningsanlæg i Ikast, da det i de første dage i juli lykkedes FC Midtjylland at gafle den 29-årige islandske forsvarsspiller Sverrir Ingi Ingason.

Den sportslige ledelse såvel som cheftræner Thomas Thomasberg havde i flere måneder set på nye midtstoppere, der skulle være ledertyper, have stor international erfaring, gerne være fra Norden og have lyst til at spille for FC Midtjylland.

Og selvom bestyrelsen og ejerne havde åbnet for et stort køb, man ikke om et par år behøver tjene hjem og mere til via et videresalg, var udvalget af mulige navne ikke voldsomt stort.

I et stort interview med Tipsbladet fortæller den nye islandske forsvarskaptajn om vejen til FC Midtjylland og de fælles planer, og det var både de sportslige muligheder og de rammer, FC Midtjylland og Danmark gav familien Ingason, der styrede den islandske landsholdsanfører til FC Midtjylland.

– Jeg havde andre tilbud end det fra FC Midtjylland. Jeg kunne være blevet i Grækenland, og der var også to-tre andre klubber, der bød på mig, siger Sverrir Ingi Ingason til Tipsbladet, der i slutfasen af forløbet kunne berette om interesse fra blandt andre russiske FK Krasnodar.

199174

Sverrir Ingi Ingason (til venstre) og det andet nye storindkøb, angriberen Cho Gue-sung (til højre).

– Men jeg følte, at her på tærsklen til, at jeg bliver 30, nu hvor vi har to børn, så var det en anderledes beslutning end tidligere i karrieren, hvor vi kun var mig og min kone. FC Midtjylland passede bare perfekt på alle områder.

– Jeg fik en femårig kontrakt, der giver mig stor sikkerhed, vi skal kæmpe om at spille europæisk igen og kommer forhåbentlig også til det i de kommende år, siger den islandske stopper, der også har skabt glæde i familien på Island ved at rykke tættere på øen, hvor familien også tidligere i år købte hus.

– Min kone kan sine studier færdige, og vi er meget tættere på familien med direkte forbindelse fra Billund til Keflavik. Jeg tror nærmest, min mor har været den største fortaler af alle for den her transfer, fordi hun nu får meget lettere ved at se os og børnebørnene, end når der skulle et par mellemlandinger til for at komme til Rusland eller Grækenland, siger den nye FCM-stopper med et bredt smil.

Den nye FCM-spiller har mindst én gang før haft muligheden for at skifte til Superligaen.

– FC Nordsjælland spurgte faktisk til mig efter mit første år i Norge. Der endte jeg med at skifte til Lokeren i Belgien, siger Sverrir Ingi Ingason.

Læs hele interviewet med Sverrir Ingi Ingason i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet.

Her kan du læse mere om Ingasons planer for tiden i FC Midtjylland og de erfaringer, han har med sig fra fodbold i blandt andet Grækenland og Rusland.

199174



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes