SL-profil afslører: Er i dialog om forlængelse

OB-anfører Jeppe Tverskov oplyser, at han er i dialog om at forlænge sin kontrakt, som udløber til sommer.



Der er kun lidt over to måneder tilbage af OB-anfører Jeppe Tverskovs kontrakt.

Men selv om tiden er ved at løbe ud, forsikrer Tverskov, at han og klubben er i dialog om en ny aftale.

– Der er en dialog kørende. Vi kører dialogen internt, og så skal der jo nok komme noget ud på et tidspunkt. Men det er ikke noget, vi melder ud her, siger Tverskov.

Han var en del af et OB-comeback mandag aften hjemme mod Lyngby, hvor hans hold var bagud 0-2, men fik vendt resultatet til 2-2. Alligevel er han ikke helt tilfreds med, at det ikke blev til tre point.

– Det er frustrerede. Specielt med den første halvleg, vi leverede. Men vi brændte også et straffespark, vi pressede på, og vi følte, at vi skulle kunne tage tre point i sådan en kamp.

– Men vi er også klar over, at vi kom tilbage fra at være bagud med to, siger han.

Det var en kamp, der var åben i begge ender. Tilskuerne havde fornøjelsen af at se fire mål, en VAR-forseelse, et brændt straffespark og et hav af chancer.

Jeppe Tverskov anerkender, at kampen har været underholdende for seerne, men han er ikke tilfreds med, at kampbilledet blev sådan.

– Vi ville gerne have haft, at kampen blev lidt mere kontrolleret. Det, der var frustrerende, var de mange personlige fejl. Kampens rytme røg helt ud, fordi vi lavede så mange fejl.

– Det er irriterende, når man er kontrollerende midtbanespiller som mig. Men kampen har nok været sjov at se på.

Også OB-cheftræner Andreas Alm var frustreret over, at det ikke blev til tre point til kampens hjemmehold mandag aften, men er også glad for, at OB fik et point med.

– Kampen så skidt ud fra min side. Specielt i første halvleg var vi ikke gode nok på bolden og tillod for mange chancer. Men vi kunne også have tabt 0-2, påpeger Andreas Alm.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Tyskland – Paraguay

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej