OB-angriber: Jeg ved godt, de vil købe mig

Svensk klub vil købe Max Fenger, der umiddelbart hælder mest til at blive i OB.



Tipsbladet i Odense

Max Fenger er tilbage i OB efter et lejeophold i svenske Mjällby AIF – et særdeles vellykket et af slagsen.

Seks kasser i Allsvenskan blev det til, og dermed var den 22-årige angriber med til at sikre klubben overlevelse i Sveriges bedste række. Fengers bidrag er ikke gået ubemærket hen i Mjällby, og over for Tipsbladet har klubbens sportschef Hasse Larsson fastslået, at man gerne vil købe danskeren.

Den besked er blevet noteret af hovedpersonen selv.

– Jeg er bevidst om, at de gerne vil købe mig, men jeg har ikke hørt noget om, at de skulle have afgivet et bud. Man skal aldrig sige aldrig, men lige nu har jeg fokus på OB og på at være her det næste halve år, siger Max Fenger til Tipsbladet.

Han fastslår, at han nød opholdet i Mjällby, hvor han både fik tanket op på målkontoen og selvtillidskontoen.

– Det var ikke det bedste fodbold, vi spillede, og Mjällby er en lille klub, som egentlig bare skulle overleve. Det var ret defensivt, og som angriber fik man ikke så mange chancer, men det var fedt at være en af de førende figurer på det hold.

– Jeg kom ind i en rytme med masser af spilletid, og det kan man bare ikke sammenligne med noget andet. Det er virkelig noget, der kan rykke én i den rigtige retning. Det er noget helt andet end kun få nogle korte indhop, lyder det fra Max Fenger.

227082

Ser perspektiver i OB
Umiddelbart er angriberen mest indstillet på at blive i OB resten af sæsonen, og han ser en god mulighed for at tilspille sig en plads på holdet. En spiller som Mohamed Buya Turay var med til at fortrænge Fenger fra Ådalen, og han har ikke haft nogen stor sæson indtil videre med blot en enkelt scoring i Superligaen.

– Jeg ser en god mulighed for at få en masse spilletid i OB. Jeg føler, jeg kan bidrage med meget til holdet, og den spillestil, vi vil prøve at indføre nu, med masser af intensitet, masser af indlæg og masser af tryg på modstanderen, passer rigtig godt til mig. Der kommer forhåbentlig lidt flere bolde i boksen, og det er der, jeg har min spidskompetence, lyder det fra Fenger.

Det gjorde ondt på ham, når han fra sit hjem i Sverige satte sig foran fjernsynet for at se OB's kampe i efteråret.

– Jeg har mest fokuseret på mit eget spil i Sverige, men selvfølgelig har jeg også fulgt med, og det er aldrig sjovt, når det ikke går som håbet. Det er også frustrerende, når man føler, man kan bidrage med en masse til det hold, man sidder og ser. Det har ikke været specielt rart at følge med udefra, og jeg håber, det vender nu, siger han.

Max Fenger har halvandet år tilbage af sin aftale med OB. Han er noteret for 13 mål i 73 optrædener i den stribede trøje. 







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

‘FCK er nødt til at lytte’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer på vej? 

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Storklub har taget kontakt

– Han er bare ren verdensklasse!

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

AaB-angriber på vej til Serie A



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Transferudmelding fra Vallys

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vil væk fra Brøndby

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Afviser stort bud på dansker

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Deler transfernyt om Andreas Maxsø