Tipsbladet i Odense
Max Fenger er tilbage i OB efter et lejeophold i svenske Mjällby AIF – et særdeles vellykket et af slagsen.
Seks kasser i Allsvenskan blev det til, og dermed var den 22-årige angriber med til at sikre klubben overlevelse i Sveriges bedste række. Fengers bidrag er ikke gået ubemærket hen i Mjällby, og over for Tipsbladet har klubbens sportschef Hasse Larsson fastslået, at man gerne vil købe danskeren.
Den besked er blevet noteret af hovedpersonen selv.
– Jeg er bevidst om, at de gerne vil købe mig, men jeg har ikke hørt noget om, at de skulle have afgivet et bud. Man skal aldrig sige aldrig, men lige nu har jeg fokus på OB og på at være her det næste halve år, siger Max Fenger til Tipsbladet.
Han fastslår, at han nød opholdet i Mjällby, hvor han både fik tanket op på målkontoen og selvtillidskontoen.
– Det var ikke det bedste fodbold, vi spillede, og Mjällby er en lille klub, som egentlig bare skulle overleve. Det var ret defensivt, og som angriber fik man ikke så mange chancer, men det var fedt at være en af de førende figurer på det hold.
– Jeg kom ind i en rytme med masser af spilletid, og det kan man bare ikke sammenligne med noget andet. Det er virkelig noget, der kan rykke én i den rigtige retning. Det er noget helt andet end kun få nogle korte indhop, lyder det fra Max Fenger.

Ser perspektiver i OB
Umiddelbart er angriberen mest indstillet på at blive i OB resten af sæsonen, og han ser en god mulighed for at tilspille sig en plads på holdet. En spiller som Mohamed Buya Turay var med til at fortrænge Fenger fra Ådalen, og han har ikke haft nogen stor sæson indtil videre med blot en enkelt scoring i Superligaen.
– Jeg ser en god mulighed for at få en masse spilletid i OB. Jeg føler, jeg kan bidrage med meget til holdet, og den spillestil, vi vil prøve at indføre nu, med masser af intensitet, masser af indlæg og masser af tryg på modstanderen, passer rigtig godt til mig. Der kommer forhåbentlig lidt flere bolde i boksen, og det er der, jeg har min spidskompetence, lyder det fra Fenger.
Det gjorde ondt på ham, når han fra sit hjem i Sverige satte sig foran fjernsynet for at se OB's kampe i efteråret.
– Jeg har mest fokuseret på mit eget spil i Sverige, men selvfølgelig har jeg også fulgt med, og det er aldrig sjovt, når det ikke går som håbet. Det er også frustrerende, når man føler, man kan bidrage med en masse til det hold, man sidder og ser. Det har ikke været specielt rart at følge med udefra, og jeg håber, det vender nu, siger han.
Max Fenger har halvandet år tilbage af sin aftale med OB. Han er noteret for 13 mål i 73 optrædener i den stribede trøje.
TOPNYHED
Brøndby kunne aldrig taberdømmes mandag
TOPNYHED
Skidt nyt
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
TOPNYHED
Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
Brøndby får bøde for konfetti
TOPNYHED
“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
‘Jeg forlader holdet’
– Det er et kæmpe problem, FCK!
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
TOPNYHED
Har talt ud med Daniel Wass
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
MEDIE
Tophold jagter to danskere
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
HELT VILDT
Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
På røven over dansk stjerne
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
NYHEDER
Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november
NYHEDER
Bekræfter transfer
INTERVIEW
Lionel Messi i stor kovending?
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
TOPNYHED
FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!
TOPNYHED
Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
NYHEDER
Brendan Rodgers siger op i Celtic
DAGENS SPILFORSLAG
Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal
TIPSBLADET SPECIAL