OB-boss: Har en aftale med Sabbi fra 1. juli, og det forholder vi os til

Den fynske Superliga-klub har ikke taget stilling til situationen med Emmanuel Sabbi endnu. De forholder sig til, at amerikaneren skifter til OB den 1. juli, siger sportschefen.



Skal Emmanuel Sabbi spille i Hobro IK eller OB i juli?

Den amerikanske kantspillers kontrakt med Hobro udløber den 30. juni, hvorefter han skifter til OB, og dermed skal Hobro IK måske undvære Sabbi den sidste måned af sæsonen. Efter coronapausen bliver Superliga-sæsonen nemlig først færdigspillet i juli – altså efter Sabbis skifte til OB.

Hobro har meddelt, at de håber på at holde på Sabbi resten af sæsonen, men i OB forholder man sig til, at amerikaneren har kontrakt i den fynske klub fra og med den 1. juli. Det fortæller sportschef Michael Hemmingsen til podcasten Stemmer fra Ådalen

– Vi har ikke forholdt os til andet end, at situationen er, som den er. Vi afventer selvfølgelig Divisionsforeningen og Spillerforeningen, hvis der skulle komme noget derfra. Det er det, jeg kan sige om det. Vi glæder os meget til, at Sabbi bliver en del af OB, men lige nu er der ikke taget stilling til, hvad vi skal gøre i situationen, siger Michael Hemmingsen til Stemmer fra Ådalen og tilføjer:

– Vi har en aftale med Sabbi fra 1. juli, og det forholder vi os til. Så må vi se, hvordan og hvorledes situationen udvikler sig. Vi har ikke taget stilling til noget andet, for der er ikke kommet noget fra Divisionsforeningen eller Spillerforeningen eller andre.

Michael Hemmingsen vil ikke afsløre, om OB har hørt fra Hobro IK endnu.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Det er en tid, hvor vi skal forholde os til. Vi har også Jacob Barrett og Kingsley Madu med kontraktudløb, så der er flere ting i denne situation, som vi er opmærksomme på, men som vi ikke har taget stilling til endnu, siger han til Stemmer fra Ådalen. 

Emmanuel Sabbi, 22 år, har skrevet under på en fireårig aftale med OB.  

Læs også:Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Atletico Madrid – Arsenal

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Overbevisende: To chok i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse