OB-boss: Har en aftale med Sabbi fra 1. juli, og det forholder vi os til

Den fynske Superliga-klub har ikke taget stilling til situationen med Emmanuel Sabbi endnu. De forholder sig til, at amerikaneren skifter til OB den 1. juli, siger sportschefen.



Skal Emmanuel Sabbi spille i Hobro IK eller OB i juli?

Den amerikanske kantspillers kontrakt med Hobro udløber den 30. juni, hvorefter han skifter til OB, og dermed skal Hobro IK måske undvære Sabbi den sidste måned af sæsonen. Efter coronapausen bliver Superliga-sæsonen nemlig først færdigspillet i juli – altså efter Sabbis skifte til OB.

Hobro har meddelt, at de håber på at holde på Sabbi resten af sæsonen, men i OB forholder man sig til, at amerikaneren har kontrakt i den fynske klub fra og med den 1. juli. Det fortæller sportschef Michael Hemmingsen til podcasten Stemmer fra Ådalen

– Vi har ikke forholdt os til andet end, at situationen er, som den er. Vi afventer selvfølgelig Divisionsforeningen og Spillerforeningen, hvis der skulle komme noget derfra. Det er det, jeg kan sige om det. Vi glæder os meget til, at Sabbi bliver en del af OB, men lige nu er der ikke taget stilling til, hvad vi skal gøre i situationen, siger Michael Hemmingsen til Stemmer fra Ådalen og tilføjer:

– Vi har en aftale med Sabbi fra 1. juli, og det forholder vi os til. Så må vi se, hvordan og hvorledes situationen udvikler sig. Vi har ikke taget stilling til noget andet, for der er ikke kommet noget fra Divisionsforeningen eller Spillerforeningen eller andre.

Michael Hemmingsen vil ikke afsløre, om OB har hørt fra Hobro IK endnu.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Det er en tid, hvor vi skal forholde os til. Vi har også Jacob Barrett og Kingsley Madu med kontraktudløb, så der er flere ting i denne situation, som vi er opmærksomme på, men som vi ikke har taget stilling til endnu, siger han til Stemmer fra Ådalen. 

Emmanuel Sabbi, 22 år, har skrevet under på en fireårig aftale med OB.  

Læs også:Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro






LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansker på blokken i ny storklub

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på Superliga-profil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi