OB-boss: Har en aftale med Sabbi fra 1. juli, og det forholder vi os til

Den fynske Superliga-klub har ikke taget stilling til situationen med Emmanuel Sabbi endnu. De forholder sig til, at amerikaneren skifter til OB den 1. juli, siger sportschefen.



Skal Emmanuel Sabbi spille i Hobro IK eller OB i juli?

Den amerikanske kantspillers kontrakt med Hobro udløber den 30. juni, hvorefter han skifter til OB, og dermed skal Hobro IK måske undvære Sabbi den sidste måned af sæsonen. Efter coronapausen bliver Superliga-sæsonen nemlig først færdigspillet i juli – altså efter Sabbis skifte til OB.

Hobro har meddelt, at de håber på at holde på Sabbi resten af sæsonen, men i OB forholder man sig til, at amerikaneren har kontrakt i den fynske klub fra og med den 1. juli. Det fortæller sportschef Michael Hemmingsen til podcasten Stemmer fra Ådalen

– Vi har ikke forholdt os til andet end, at situationen er, som den er. Vi afventer selvfølgelig Divisionsforeningen og Spillerforeningen, hvis der skulle komme noget derfra. Det er det, jeg kan sige om det. Vi glæder os meget til, at Sabbi bliver en del af OB, men lige nu er der ikke taget stilling til, hvad vi skal gøre i situationen, siger Michael Hemmingsen til Stemmer fra Ådalen og tilføjer:

– Vi har en aftale med Sabbi fra 1. juli, og det forholder vi os til. Så må vi se, hvordan og hvorledes situationen udvikler sig. Vi har ikke taget stilling til noget andet, for der er ikke kommet noget fra Divisionsforeningen eller Spillerforeningen eller andre.

Michael Hemmingsen vil ikke afsløre, om OB har hørt fra Hobro IK endnu.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Det er en tid, hvor vi skal forholde os til. Vi har også Jacob Barrett og Kingsley Madu med kontraktudløb, så der er flere ting i denne situation, som vi er opmærksomme på, men som vi ikke har taget stilling til endnu, siger han til Stemmer fra Ådalen. 

Emmanuel Sabbi, 22 år, har skrevet under på en fireårig aftale med OB.  

Læs også:Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Frygter Christian Eriksen-problem

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Aston Villa – Nottingham Forest

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’