Kort før transfervinduets lukning har OB sikret sig, at Troels Kløve også er i klubben i de kommende år.
Den 29-årige midtbanespiller har nemlig forlænget sin aftale med klubben, så han spiller sine hjemmekampe i Odense indtil sommeren 2024. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
Troels Kløve har været i OB i to år, siden han kom til fra SønderjyskE, men han er blevet en kulturbærer i klubben, mener sportschef Michael Hemmingsen.
– Troels har været i klubben i over to år og beviste fra første færd, at han besidder de egenskaber, som vi sætter højt i klubben. Han er hårdtarbejdende, altid på farten, giver aldrig op og leverer altid et solidt stykke arbejde.
– Han er en ægte holdspiller, tager dybdeløbene i modstanderens felt og er ikke for fin til at rydde op i eget, når det for alvor brænder på. Med Troels får man altid en 100 % engageret indsats, og hans medspillere kan altid stole på ham. Han er efterhånden en kulturbærer i klubben, og vi er meget glade for, at vi nu har papir på hinanden et godt stykke ud i fremtiden, siger sportschef Michael Hemmingsen om kontraktforlængelsen.
Troels Kløve glæder sig også selv over kontraktforlængelsen.
Læs også:Issam Jebali er månedens spiller i 3F Superligaen
– Det faldt mig meget naturligt at lave en længere kontrakt med OB. Jeg har altid følt mig godt tilpas i klubben, og jeg kan lide den måde, vi spiller fodbold på. Der er masser af fart i spillet, og det passer godt til mig. Samtidigt får jeg lov til at arbejde i begge ender af banen, og jeg ønsker virkelig fortsat at være en del af et meget spændende projekt her i OB.
– Vi har rykket os meget som klub i de sidste to sæsoner, og der er nu kommet nye faciliteter til, som gør det endnu mere tiltrækkende at spille her. Vi har et godt hold med både rutinerede kræfter og nye, unge talenter, og jeg vil gerne være med til at sparke OB op i top seks, hvor vi hører hjemme. Jeg er glad for, at fremtiden er på plads i en god rum tid, og så gælder det bare om at knokle videre for klubben, byen og fansene, siger han.
I alt har Troels Kløve spillet 79 kampe for OB med 13 mål til følge.
Læs også:Startopstillinger: SønderjyskE lader farlig angriber blive på bænken mod Lyngby
Læs også:Optakt: AaB – AGF
Læs også:AaB-anfører: Patrick Olsen passer perfekt ind i frembrusende AGF
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
OPTATK
PSG – Arsenal
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
INTERVIEW
