OB skriver lang kontrakt med Troels Kløve: Han er en kulturbærer

OB har forlænget aftalen med den 29-årige midtbaneprofil.



Kort før transfervinduets lukning har OB sikret sig, at Troels Kløve også er i klubben i de kommende år. 

Den 29-årige midtbanespiller har nemlig forlænget sin aftale med klubben, så han spiller sine hjemmekampe i Odense indtil sommeren 2024. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

Troels Kløve har været i OB i to år, siden han kom til fra SønderjyskE, men han er blevet en kulturbærer i klubben, mener sportschef Michael Hemmingsen. 

– Troels har været i klubben i over to år og beviste fra første færd, at han besidder de egenskaber, som vi sætter højt i klubben. Han er hårdtarbejdende, altid på farten, giver aldrig op og leverer altid et solidt stykke arbejde.

– Han er en ægte holdspiller, tager dybdeløbene i modstanderens felt og er ikke for fin til at rydde op i eget, når det for alvor brænder på. Med Troels får man altid en 100 % engageret indsats, og hans medspillere kan altid stole på ham. Han er efterhånden en kulturbærer i klubben, og vi er meget glade for, at vi nu har papir på hinanden et godt stykke ud i fremtiden, siger sportschef Michael Hemmingsen om kontraktforlængelsen. 

Troels Kløve glæder sig også selv over kontraktforlængelsen. 

Læs også:Issam Jebali er månedens spiller i 3F Superligaen

– Det faldt mig meget naturligt at lave en længere kontrakt med OB. Jeg har altid følt mig godt tilpas i klubben, og jeg kan lide den måde, vi spiller fodbold på. Der er masser af fart i spillet, og det passer godt til mig. Samtidigt får jeg lov til at arbejde i begge ender af banen, og jeg ønsker virkelig fortsat at være en del af et meget spændende projekt her i OB.

– Vi har rykket os meget som klub i de sidste to sæsoner, og der er nu kommet nye faciliteter til, som gør det endnu mere tiltrækkende at spille her. Vi har et godt hold med både rutinerede kræfter og nye, unge talenter, og jeg vil gerne være med til at sparke OB op i top seks, hvor vi hører hjemme. Jeg er glad for, at fremtiden er på plads i en god rum tid, og så gælder det bare om at knokle videre for klubben, byen og fansene, siger han. 

I alt har Troels Kløve spillet 79 kampe for OB med 13 mål til følge.  

Læs også:Startopstillinger: SønderjyskE lader farlig angriber blive på bænken mod Lyngby
Læs også:Optakt: AaB – AGF
Læs også:AaB-anfører: Patrick Olsen passer perfekt ind i frembrusende AGF




Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK-direktør får job i West Ham

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas