OB’er har intet hørt fra U21-landstræneren: Må have været virkelig ringe

OB-spilleren Mads Frøkjær-Jensen har intet hørt fra U21-landstræner Albert Capellas, siden han udtog ham i januar.



Tilbage i januar blev OB-talentet Mads Frøkjær-Jensen belønnet med en plads på det danske U21-landshold af landstræner Albert Capellas, der havde bidt mærke i offensivspillerens præstationer for fynboerne i Superligaen. 

Den 12. januar debuterede Mads-Frøkjær Jensen i rødt og hvidt, da han fik 45 minutter på banen i en venskabskamp mod Slovakiet, som Danmark vandt 3-1. 

Siden har han ikke været inde omkring landsholdet, der tidligere på måneden kvalificerede sig til U21-EM-slutrunden næste år.

Læs også:Skal møde OB i pokalen: Må kun træne med 10 mand

– Jeg har ikke snakket med eller hørt noget fra ham (Albert Capellas, red.), siden jeg var med i vinter. Jeg må åbenbart have været virkelig ringe, konstaterer Mads Frøkjær-Jensen over for 817.dk.

Da OB-spilleren lige havde fået debut på U21-landsholdet, talte om han store rød-hvide ambitioner.

– Jeg drømmer selvfølgelig om at bide mig fast – det er det samme uanset om det er klub- eller landsholdsfodbold; at så snart man lugter blod, vil man have mere. Så jeg håber rigtig meget, at jeg kan komme med igen, men jeg var med på et afbud, og det var en stor oplevelse, så det skal ikke køres op til noget alt for stort, sagde Mads Frøkjær-Jensen til OB’s hjemmeside og fortsatte:

Læs også:Problemer i Lyngby: Sportschefen går på ferie

– Skal jeg være helt ærlig, så gav jeg som ungdomsspiller hurtigt op i forhold til at blive udtaget til ungdomslandsholdet. Jeg troede, at løbet var kørt, for det virkede ikke til, at de så min vej – men med lidt hjælp i form af et afbud, så fik jeg mig alligevel en udtagelse til U21-landsholdet, og det er jeg rigtig glad for.

21-årige Mads Frøkjær-Jensen er startet inde i alle seks Superliga-kampe for OB i indeværende sæson. Han jagter fortsat sin første scoring, men har til gengæld bidraget med tre assists.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
Læs også:Vejle-spiller flået ud efter 20 minutter: Det må være hårdt
Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen






LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det er ufatteligt imponerende’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

‘Det var verdens undergang’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Er han løsningen i AGF?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Transferbombe i Manchester United