OB’er har intet hørt fra U21-landstræneren: Må have været virkelig ringe

OB-spilleren Mads Frøkjær-Jensen har intet hørt fra U21-landstræner Albert Capellas, siden han udtog ham i januar.



Tilbage i januar blev OB-talentet Mads Frøkjær-Jensen belønnet med en plads på det danske U21-landshold af landstræner Albert Capellas, der havde bidt mærke i offensivspillerens præstationer for fynboerne i Superligaen. 

Den 12. januar debuterede Mads-Frøkjær Jensen i rødt og hvidt, da han fik 45 minutter på banen i en venskabskamp mod Slovakiet, som Danmark vandt 3-1. 

Siden har han ikke været inde omkring landsholdet, der tidligere på måneden kvalificerede sig til U21-EM-slutrunden næste år.

Læs også:Skal møde OB i pokalen: Må kun træne med 10 mand

– Jeg har ikke snakket med eller hørt noget fra ham (Albert Capellas, red.), siden jeg var med i vinter. Jeg må åbenbart have været virkelig ringe, konstaterer Mads Frøkjær-Jensen over for 817.dk.

Da OB-spilleren lige havde fået debut på U21-landsholdet, talte om han store rød-hvide ambitioner.

– Jeg drømmer selvfølgelig om at bide mig fast – det er det samme uanset om det er klub- eller landsholdsfodbold; at så snart man lugter blod, vil man have mere. Så jeg håber rigtig meget, at jeg kan komme med igen, men jeg var med på et afbud, og det var en stor oplevelse, så det skal ikke køres op til noget alt for stort, sagde Mads Frøkjær-Jensen til OB’s hjemmeside og fortsatte:

Læs også:Problemer i Lyngby: Sportschefen går på ferie

– Skal jeg være helt ærlig, så gav jeg som ungdomsspiller hurtigt op i forhold til at blive udtaget til ungdomslandsholdet. Jeg troede, at løbet var kørt, for det virkede ikke til, at de så min vej – men med lidt hjælp i form af et afbud, så fik jeg mig alligevel en udtagelse til U21-landsholdet, og det er jeg rigtig glad for.

21-årige Mads Frøkjær-Jensen er startet inde i alle seks Superliga-kampe for OB i indeværende sæson. Han jagter fortsat sin første scoring, men har til gengæld bidraget med tre assists.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
Læs også:Vejle-spiller flået ud efter 20 minutter: Det må være hårdt
Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane