OB’er har intet hørt fra U21-landstræneren: Må have været virkelig ringe

OB-spilleren Mads Frøkjær-Jensen har intet hørt fra U21-landstræner Albert Capellas, siden han udtog ham i januar.



Tilbage i januar blev OB-talentet Mads Frøkjær-Jensen belønnet med en plads på det danske U21-landshold af landstræner Albert Capellas, der havde bidt mærke i offensivspillerens præstationer for fynboerne i Superligaen. 

Den 12. januar debuterede Mads-Frøkjær Jensen i rødt og hvidt, da han fik 45 minutter på banen i en venskabskamp mod Slovakiet, som Danmark vandt 3-1. 

Siden har han ikke været inde omkring landsholdet, der tidligere på måneden kvalificerede sig til U21-EM-slutrunden næste år.

Læs også:Skal møde OB i pokalen: Må kun træne med 10 mand

– Jeg har ikke snakket med eller hørt noget fra ham (Albert Capellas, red.), siden jeg var med i vinter. Jeg må åbenbart have været virkelig ringe, konstaterer Mads Frøkjær-Jensen over for 817.dk.

Da OB-spilleren lige havde fået debut på U21-landsholdet, talte om han store rød-hvide ambitioner.

– Jeg drømmer selvfølgelig om at bide mig fast – det er det samme uanset om det er klub- eller landsholdsfodbold; at så snart man lugter blod, vil man have mere. Så jeg håber rigtig meget, at jeg kan komme med igen, men jeg var med på et afbud, og det var en stor oplevelse, så det skal ikke køres op til noget alt for stort, sagde Mads Frøkjær-Jensen til OB’s hjemmeside og fortsatte:

Læs også:Problemer i Lyngby: Sportschefen går på ferie

– Skal jeg være helt ærlig, så gav jeg som ungdomsspiller hurtigt op i forhold til at blive udtaget til ungdomslandsholdet. Jeg troede, at løbet var kørt, for det virkede ikke til, at de så min vej – men med lidt hjælp i form af et afbud, så fik jeg mig alligevel en udtagelse til U21-landsholdet, og det er jeg rigtig glad for.

21-årige Mads Frøkjær-Jensen er startet inde i alle seks Superliga-kampe for OB i indeværende sæson. Han jagter fortsat sin første scoring, men har til gengæld bidraget med tre assists.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
Læs også:Vejle-spiller flået ud efter 20 minutter: Det må være hårdt
Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen




Scorer vanvittig løn i Premier League




LIVE

TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.

Brasiliansk boost før Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasilien – Norge

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Skyder stor FCM-historie ned

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!

‘Det er et angreb på FCK’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

VM’s mest uskønne kamp

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi