OB’er har intet hørt fra U21-landstræneren: Må have været virkelig ringe

OB-spilleren Mads Frøkjær-Jensen har intet hørt fra U21-landstræner Albert Capellas, siden han udtog ham i januar.



Tilbage i januar blev OB-talentet Mads Frøkjær-Jensen belønnet med en plads på det danske U21-landshold af landstræner Albert Capellas, der havde bidt mærke i offensivspillerens præstationer for fynboerne i Superligaen. 

Den 12. januar debuterede Mads-Frøkjær Jensen i rødt og hvidt, da han fik 45 minutter på banen i en venskabskamp mod Slovakiet, som Danmark vandt 3-1. 

Siden har han ikke været inde omkring landsholdet, der tidligere på måneden kvalificerede sig til U21-EM-slutrunden næste år.

Læs også:Skal møde OB i pokalen: Må kun træne med 10 mand

– Jeg har ikke snakket med eller hørt noget fra ham (Albert Capellas, red.), siden jeg var med i vinter. Jeg må åbenbart have været virkelig ringe, konstaterer Mads Frøkjær-Jensen over for 817.dk.

Da OB-spilleren lige havde fået debut på U21-landsholdet, talte om han store rød-hvide ambitioner.

– Jeg drømmer selvfølgelig om at bide mig fast – det er det samme uanset om det er klub- eller landsholdsfodbold; at så snart man lugter blod, vil man have mere. Så jeg håber rigtig meget, at jeg kan komme med igen, men jeg var med på et afbud, og det var en stor oplevelse, så det skal ikke køres op til noget alt for stort, sagde Mads Frøkjær-Jensen til OB’s hjemmeside og fortsatte:

Læs også:Problemer i Lyngby: Sportschefen går på ferie

– Skal jeg være helt ærlig, så gav jeg som ungdomsspiller hurtigt op i forhold til at blive udtaget til ungdomslandsholdet. Jeg troede, at løbet var kørt, for det virkede ikke til, at de så min vej – men med lidt hjælp i form af et afbud, så fik jeg mig alligevel en udtagelse til U21-landsholdet, og det er jeg rigtig glad for.

21-årige Mads Frøkjær-Jensen er startet inde i alle seks Superliga-kampe for OB i indeværende sæson. Han jagter fortsat sin første scoring, men har til gengæld bidraget med tre assists.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
Læs også:Vejle-spiller flået ud efter 20 minutter: Det må være hårdt
Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen




LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil