Danmark eller Ungarn?
Det spørgsmål har FC København-talentet Hunor Németh skullet gruble en del over.
Den 16-årige midtbanespiller har dobbelt statsborgerskab og kan således både repræsentere Danmark og Ungarn på landsholdet. Lige nu deltager han ved U17-EM med Ungarn, men han har også en enkelt gang været indkaldt til det danske ungdomslandshold, og i fodboldmæssig forstand har Németh ikke valgt side, før han har spillet på A-landsholdet, så han har tid at løbe på.
I et interview med Nemzeti Sport fastslår Hunor Németh imidlertid, at han ønsker at repræsentere Ungarn, hvor han også er født. Hunor Németh flyttede til Danmark som helt ung, fordi hans far fik arbejde, og nu tørner han altså ud for FC København, men landsholdsfremtiden er i Ungarn, hvis det står til midtbanespilleren.
16-årige Hunor Németh er det yngste medlem af den ungarske EM-trup, og han er en spiller, man har store forventninger til i Ungarn.
– Hunor er et af de største talenter i sin årgang. På de ungarske ungdomslandshold optræder spillere meget sjældent på hold over deres aldersgruppe. Det har Hunor allerede gjort, da han har fået debut for U17-landsholdet. Samtidig er han også kaptajn for U16-landsholdet.
– Han er en meget dynamisk og teknisk dygtig boks-til-boks-midtbanespiller. Han har en overflod af energi krydret med et godt blik for spillet.
– Baseret på hans talent og potentiale, så bør hans åbenlyse rollemodel være Dominik Szoboszlai, der var på samme niveau som Hunor, da han havde hans alder. Hunor skal udvikle sig meget mere for at komme op på hans niveau, fortalte den ungarske journalist Bence Bocsák til Tipsbladet for en måned siden.
Hunor Németh har i denne sæson optrådt for FC Københavns U17-mandskab, og han har scoret ni kasser i U17-Ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED