Ole Gunnar Solskjær: FCK-målmand spillede sit livs kamp

Ole Gunnar Solskjær var meget imponeret af Karl-Johan Johnsson og Rasmus Falk i Europa League-kvartfinalen.



Manchester Uniteds manager, Ole Gunnar Solskjær, roser FCK-målmand Karl-Johan Johnsson for svenskerens imponerende præstation i Europa League-kvartfinalen.

Havde svenskeren ikke flittigt ageret plankeværk på FCK-stregen, så var United-sejren blevet større end 1-0. Det siger Solskjær på et pressemøde efter mandagens 120 minutter lange kamp.

– Jeg ved ikke, hvor mange skud vi havde, men det må være tæt på 30. Deres målmand stod måske sit livs kamp. Han var virkelig god.

– Jeg må sige igen, at vi skal være mere kyniske i knockoutfasen, men nu er vi i semifinalen, og det er vi glade for, siger Ole Gunnar Solskjær.

Det var i de sidste minutter af den ordinære tid og i første halvleg af den forlængede spilletid, at Karl-Johan Johnsson for alvor tog fra.

Læs også:Blog: FCK sætter overliggeren højt for Superliga-rivalerne

FCK-målmanden medgiver, at han spillede en stærk kamp.

– Jeg har en god fornemmelse af min performance og holdets performance. Jeg er meget glad for min egen præstation, men jeg er ked af, at vi ikke gik videre, siger Karl-Johan Johnsson.

Foruden roser til den svenske målmand lovpriser Ole Gunnar Solskjær FCK’s Rasmus Falk, der boltrede sig på den centrale midtbane.

– Han leverede en fantastisk indsats. Han gav os store problemer både til venstre og højre. Teknisk er han meget stærk, og han vendte rundt på vores spillere for sjov.

– Han stod bag FCK’s største chance efter en fantastisk dribling, men det endte heldigvis med en god blokering fra vores side, siger Ole Gunnar Solskjær.

Læs også:Solbakken stolt af tropperne: En af vores bedste kampe nogensinde

Der var over 30 grader til opgøret i Köln, og begge holds spillere blev mere og mere udmattede. Det har Solskjær stor forståelse for.

– Det var vanskelige forhold – også for mig. Min skjorte er gennemblødt af sved, og jeg er glad for, at det ikke var mig, som skulle løbe inde på banen, siger nordmanden.

Manchester United spiller semifinale søndag mod enten Sevilla eller Wolverhampton.

/ritzau/

Læs også:Både United og FCK-aktører hylder Rasmus Falk: Det var en fantastisk præstation
Læs også:Solbakken: Tesfaye vil føle sig som Danmarks største fjols, når han vågner
Læs også:Efter pragtpræstation: Rasmus Falk-salg kræver højt bud




TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Til lægetjek i Superliga-klub

Frederiksen renser ud

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på Superliga-stjerne

FCK går på rov i Viborg

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Frankrig – Irak

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Melder dansk stortalent transferklar

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Et skridt tættere Englands største stadion

I dialog med Steve Cooper

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef