Optakt: AaB – Randers FC

AaB og Randers FC brager sammen i en kamp, hvor vinderen vil indtage fjerdepladsen i Superligaen.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 18.30
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabrfc #sldk

Holdnyt
AaB

Så har Lars Friis også prøvet at tabe som AaB-træner. Efter sejre over OB og Brøndby IF i sine to første kampe som nordjydernes cheftræner, løb de ind i et nederlag, da topholdet FC København kom på besøg.

Nu skal de så forsøge at komme tilbage på sporet, når Randers FC gæster Nordjylland fredag aften.

Og det bliver en vigtig kamp om fjerdepladsen. AaB er aktuelt nummer fire, men har kun to point ned til Randers FC, så nordjyderne kan udnytte kampen til at slå et hul ned til kronjyderne. Endvidere kan AaB med en sejr holde snor i – eller potentielt overhale – Brøndby IF i kampen om tredjepladsen. Der er aktuelt to point mellem AaB og BIF. 

Lars Friis og kompagni må dog se bort fra karantæneramte Kristoffer Pallesen samt skadede Magnus Christensen, Pedro Ferreira, Gudmundur Thorarinsson og Rufo. Anders Noshe er også ude, da han er med U16-landsholdet.

Til gengæld kan anfører Lucas Andersen komme i aktion for første gang i sæsonen efter en længerevarende skade, og det er utvivlsomt en bonus for AaB.

Randers FC
Randers FC har efter en lidt svingende start på foråret fundet fodfæste igen, og Thomas Thomasbergs mandskab fik en glimrende start på Mesterskabsspillet med en sejr over Brøndby IF på udebane.

Med den sejr kravlede de tættere på fredagens modstander, AaB, i tabellen, og som nævnt er de to hold blot adskilt af to point inden fredagskampen.

Randers FC har desuden også kun fire point op til Brøndby IF, så hvis et par resultater går kronjydernes vej, kan de sagtens ende som en del af kampen om bronzemedaljerne.

I kampen mod Brøndby måtte Frederik Lauenborg udgå med en skade i opvarmningen, så hans status er uvis, men i kampen startede i stedet Mads Enggård. Den 18-årige midtbanespiller overraskede helt vildt, og måske er han i spil til en startplads igen.

Senest måtte Thomas Thomasberg også se bort fra Alhaji Kamara, Marvin Egho, Mikkel Kallesøe og Joel Kabongo, der ikke var kampdygtige, ligesom Simon Graves heller ikke var med i den endelige truppen.
 
Karantæne
AaB: Kristoffer Pallesen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Ross, Thelander, Hagelskjær – Granli, Fossum, Højholt, Ahlmann – Kusk, Makaric, Prip

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, H. Andersson, O. Bundgaard – Kehinde, Enggård, Johnsen, Ankersen – Hammershøy-Mistrati, Odey

Profilen:
Ja, han starter nok ikke inde, men fredagens kamp kan byde på et comeback til Lucas Andersen. Den 27-årige offensivspiller er en berigelse for AaB og Superligaen, når han er på banen, og hvis han er i nærheden af sit tidligere niveau, skal Randers FC holde et godt øje med ham, såfremt han kommer på banen.

Vidste du, at…:
Kampene mellem AaB og Randers FC har været meget lige i de seneste år, og hele fire af de seneste fem opgør mellem klubberne er endt uafgjort. En kamp i november 2020 var sidste gang, hvor det ikke endte uafgjort. Her tog AaB en 2-1-sejr i Randers.

Dom:
Det er en direkte duel om fjerdepladsen i Superligaen og mellem to særdeles velspillende og formstærke hold. Begge hold har således vundet to af deres seneste tre kampe.

Herfra lyder buddet, at de nordjyske værter trækker det længste strå fredag aften. De har vist lovende takter under Lars Friis – især offensivt – selvom de tabte til FC København senest, og de får hul på Randers FC’s defensiv. Det slutter 2-1 til AaB.    

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Brøndby er chanceløse

Frank reddet i døende sekunder

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Storklub meldes interesseret

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Endelig godt nyt

Afvist

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer