Optakt: AaB – Vejle Boldklub

To klubber med gode resultater i ryggen mødes i rundens sidste Superliga-kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabvb #sldk

Holdnyt:
AaB:
Selv om AaB langt fra er de eneste til at besejre FC København i øjeblikket, er en udesejr i Parken altid lidt mere end de tre point værd. Især når man som AaB ikke har vundet der siden 2007, og man har kæmpet med at finde både spillet og målene i sæsonens indledning. I hvert fald begge dele på én gang.

Det paradoksale var så, at præstationen mod FCK ikke var AaB’s bedste i denne sæson. Til gengæld viste holdet noget af den effektivitet, som det havde savnet i flere af de andre kampe, personificeret ved Iver Fossum.

Nordmanden lå længere fremme på banen, end han plejer, efter Oscar Hiljemark debuterede på den centrale midtbane ved siden af Pedro Ferreira. Det klædte ham, at han fik rig mulighed for at løbe ind i feltet og blive farlig.

Robert Kakeeto spillede reserveholdskamp tirsdag eftermiddag, men betegnes af AaB som ukampdygtig til mandagens opgør mod Vejle. Også Magnus Christensen, der har brækket hånden, sidder over.

Vejle Boldklub:
Man kan dårligt påstå andet, end at oprykningssæsonen foreløbig går godt for Vejle. Siden holdet tabte til AGF i første spillerunde, har det hentet tre sejre i Superligaen (og én i pokalturneringen) og en enkelt uafgjort. Det var 2-2-kampen mod FC København, som VB sagtens kunne have vundet.

Det er desuden værd at bemærke, at Vejle-truppen har vist sig som værende relativt bred, især for en oprykker. Cheftræner Constantin Galca har roteret flittigt i både forsvaret, på midtbanen og i angrebet, uden det øjensynligt er gået ud over den samlede kvalitet.

Mod Lyngby i seneste runde lagde Galca så yderligere alen til bredden. Han gav nemlig debut til Leonel Montano og Kevin Yamga. Førstnævnte blev hentet i B93 i vinter og er trods de colombianske aner født og opvokset i Danmark, mens Yamga kom til VB i det forgangne transfervindue. Han ligner den nye mand på højre back.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Dommerne dummede sig i Farum

På det seneste har Lucas Jensen og Luis Henrique siddet ude med skader. Vejle har ikke offentligt meldt dem klar endnu.

Karantæne:
AaB: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Hiljemark, Ferreira, Ahlmann – Andersen, Børsting, Fossum

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Yamga, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi, Ramadani – Faghir, Schoop, Sousa – Dwamena

Profilen:
Baseret på kampen mod FCK kan det komme AaB til gode på mere end én måde, at klubben har hentet Oscar Hiljemark. Dels er svenskeren en dygtig fodboldspiller i egen ret, dels tillod hans debut, at Iver Fossum kunne komme længere frem på banen. Det kastede to mål fra nordmanden af sig.

Vidste du, at..:
AaB har noget af et overtag mod Vejle i Superliga-æraen. Holdene har mødt hinanden 30 gange, og VB har bare vundet tre. Seneste ligasejr var tilbage i oktober 2001.

Dom:
Det kan meget vel blive et tæt opgør mellem to hold, der kommer med tur i den. Det er også kun to point, der adskiller AaB og VB i tabellen.

Vi tror derfor også, at det ender uden vinder. Kampen slutter 1-1.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 5. spillerunde

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Vejle-profil imponerer i Superligaen: Tænker ikke på U21-EM
Læs også:Vejle forlænger med viceanfører: Han er ikke set bedre
Læs også:Sådan er det gået tidligere danske hold i Champions League






LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

– Han vinder Ballon d’Or!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Helt vild med Brøndby-profil

Hugo Ekitike misser VM

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub