Optakt: AaB – Vejle Boldklub

To klubber med gode resultater i ryggen mødes i rundens sidste Superliga-kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabvb #sldk

Holdnyt:
AaB:
Selv om AaB langt fra er de eneste til at besejre FC København i øjeblikket, er en udesejr i Parken altid lidt mere end de tre point værd. Især når man som AaB ikke har vundet der siden 2007, og man har kæmpet med at finde både spillet og målene i sæsonens indledning. I hvert fald begge dele på én gang.

Det paradoksale var så, at præstationen mod FCK ikke var AaB’s bedste i denne sæson. Til gengæld viste holdet noget af den effektivitet, som det havde savnet i flere af de andre kampe, personificeret ved Iver Fossum.

Nordmanden lå længere fremme på banen, end han plejer, efter Oscar Hiljemark debuterede på den centrale midtbane ved siden af Pedro Ferreira. Det klædte ham, at han fik rig mulighed for at løbe ind i feltet og blive farlig.

Robert Kakeeto spillede reserveholdskamp tirsdag eftermiddag, men betegnes af AaB som ukampdygtig til mandagens opgør mod Vejle. Også Magnus Christensen, der har brækket hånden, sidder over.

Vejle Boldklub:
Man kan dårligt påstå andet, end at oprykningssæsonen foreløbig går godt for Vejle. Siden holdet tabte til AGF i første spillerunde, har det hentet tre sejre i Superligaen (og én i pokalturneringen) og en enkelt uafgjort. Det var 2-2-kampen mod FC København, som VB sagtens kunne have vundet.

Det er desuden værd at bemærke, at Vejle-truppen har vist sig som værende relativt bred, især for en oprykker. Cheftræner Constantin Galca har roteret flittigt i både forsvaret, på midtbanen og i angrebet, uden det øjensynligt er gået ud over den samlede kvalitet.

Mod Lyngby i seneste runde lagde Galca så yderligere alen til bredden. Han gav nemlig debut til Leonel Montano og Kevin Yamga. Førstnævnte blev hentet i B93 i vinter og er trods de colombianske aner født og opvokset i Danmark, mens Yamga kom til VB i det forgangne transfervindue. Han ligner den nye mand på højre back.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Dommerne dummede sig i Farum

På det seneste har Lucas Jensen og Luis Henrique siddet ude med skader. Vejle har ikke offentligt meldt dem klar endnu.

Karantæne:
AaB: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Hiljemark, Ferreira, Ahlmann – Andersen, Børsting, Fossum

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Yamga, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi, Ramadani – Faghir, Schoop, Sousa – Dwamena

Profilen:
Baseret på kampen mod FCK kan det komme AaB til gode på mere end én måde, at klubben har hentet Oscar Hiljemark. Dels er svenskeren en dygtig fodboldspiller i egen ret, dels tillod hans debut, at Iver Fossum kunne komme længere frem på banen. Det kastede to mål fra nordmanden af sig.

Vidste du, at..:
AaB har noget af et overtag mod Vejle i Superliga-æraen. Holdene har mødt hinanden 30 gange, og VB har bare vundet tre. Seneste ligasejr var tilbage i oktober 2001.

Dom:
Det kan meget vel blive et tæt opgør mellem to hold, der kommer med tur i den. Det er også kun to point, der adskiller AaB og VB i tabellen.

Vi tror derfor også, at det ender uden vinder. Kampen slutter 1-1.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 5. spillerunde

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Vejle-profil imponerer i Superligaen: Tænker ikke på U21-EM
Læs også:Vejle forlænger med viceanfører: Han er ikke set bedre
Læs også:Sådan er det gået tidligere danske hold i Champions League


Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Brøndby afvist

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Sergio Ramos i chokskifte?

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Neestrup erkender FCM-misundelse

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Lothar Matthaüs storroser dansker

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Storhylder Christian Nørgaard

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Køber sig ind i dansk klub

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk