Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabvb #sldk
Holdnyt:
AaB:
Selv om AaB langt fra er de eneste til at besejre FC København i øjeblikket, er en udesejr i Parken altid lidt mere end de tre point værd. Især når man som AaB ikke har vundet der siden 2007, og man har kæmpet med at finde både spillet og målene i sæsonens indledning. I hvert fald begge dele på én gang.
Det paradoksale var så, at præstationen mod FCK ikke var AaB’s bedste i denne sæson. Til gengæld viste holdet noget af den effektivitet, som det havde savnet i flere af de andre kampe, personificeret ved Iver Fossum.
Nordmanden lå længere fremme på banen, end han plejer, efter Oscar Hiljemark debuterede på den centrale midtbane ved siden af Pedro Ferreira. Det klædte ham, at han fik rig mulighed for at løbe ind i feltet og blive farlig.
Robert Kakeeto spillede reserveholdskamp tirsdag eftermiddag, men betegnes af AaB som ukampdygtig til mandagens opgør mod Vejle. Også Magnus Christensen, der har brækket hånden, sidder over.
Vejle Boldklub:
Man kan dårligt påstå andet, end at oprykningssæsonen foreløbig går godt for Vejle. Siden holdet tabte til AGF i første spillerunde, har det hentet tre sejre i Superligaen (og én i pokalturneringen) og en enkelt uafgjort. Det var 2-2-kampen mod FC København, som VB sagtens kunne have vundet.
Det er desuden værd at bemærke, at Vejle-truppen har vist sig som værende relativt bred, især for en oprykker. Cheftræner Constantin Galca har roteret flittigt i både forsvaret, på midtbanen og i angrebet, uden det øjensynligt er gået ud over den samlede kvalitet.
Mod Lyngby i seneste runde lagde Galca så yderligere alen til bredden. Han gav nemlig debut til Leonel Montano og Kevin Yamga. Førstnævnte blev hentet i B93 i vinter og er trods de colombianske aner født og opvokset i Danmark, mens Yamga kom til VB i det forgangne transfervindue. Han ligner den nye mand på højre back.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Dommerne dummede sig i Farum
På det seneste har Lucas Jensen og Luis Henrique siddet ude med skader. Vejle har ikke offentligt meldt dem klar endnu.
Karantæne:
AaB: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Hiljemark, Ferreira, Ahlmann – Andersen, Børsting, Fossum
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Yamga, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi, Ramadani – Faghir, Schoop, Sousa – Dwamena
Profilen:
Baseret på kampen mod FCK kan det komme AaB til gode på mere end én måde, at klubben har hentet Oscar Hiljemark. Dels er svenskeren en dygtig fodboldspiller i egen ret, dels tillod hans debut, at Iver Fossum kunne komme længere frem på banen. Det kastede to mål fra nordmanden af sig.
Vidste du, at..:
AaB har noget af et overtag mod Vejle i Superliga-æraen. Holdene har mødt hinanden 30 gange, og VB har bare vundet tre. Seneste ligasejr var tilbage i oktober 2001.
Dom:
Det kan meget vel blive et tæt opgør mellem to hold, der kommer med tur i den. Det er også kun to point, der adskiller AaB og VB i tabellen.
Vi tror derfor også, at det ender uden vinder. Kampen slutter 1-1.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 5. spillerunde
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Vejle-profil imponerer i Superligaen: Tænker ikke på U21-EM
Læs også:Vejle forlænger med viceanfører: Han er ikke set bedre
Læs også:Sådan er det gået tidligere danske hold i Champions League
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
AVIS
Storklub meldes interesseret
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Endelig godt nyt
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
