Status
AC Horsens måtte gå fra banen i Haderslev med et nederlag og udsigten til at undvære forsvarsspilleren Mads Agesen i den afgørende finale mod Brøndby, hvor kun en sejr tæller.
Horsens-holdet har kun to sejre i de seneste otte kampe og har i den grad kniven for struben til den totalt udsolgte kamp, hvor der vil være 1.400 Brøndbyfans i det pakkede gæsteafsnit og et ukendt antal på resten af det totalt udsolgte Casa Arena, hvor der er lads til næste 10.500 tilskuere.
Horsens’ største problem i foråret har været at score mål, og det er da også symptomatisk, at to af holdets seneste tre scoringer har været foræringer af modstanderen i form af selvmål.
Søndag kom der så lidt af et chok for hjemmeholdet, da angriber Henrik Toft kom til skade i den afsluttende træning. Den tårnhøje angriber er udtaget til truppen, men det er stadig usikkert, hvorvidt han bliver klar til kampen.
Der er sidste chance for AC Horsens, der må og skal frem på banen fra første fløjt.
Brøndby sprudlede torsdag mod et tamt FC Nordsjælland-hold og hentede sæsonens største sejr med 4-0. Simon Makienok var igen på pletten som dobbeltmålscorer efter seks kampe uden et mål, og i det hele taget virkede Brøndby-presset- og offensiven skarpe, selv om baggrunden var en smule tynd – også i den betragtning, at FCN blev reduceret til 10 mand inden pausen.
Men det ændrer ikke på, at Brøndby kun har tabt en af de seneste otte kampe og som bekendt overlever ved uafgjort. Træner Auri Skarbalius har fået banket vilje og fight ind i holdet og spillet fremad banen er kun blevet bedre og bedre i de seneste kampe.
Profil:
Den tidligere Brøndby-spiller har hældt masser af benzin på bålet frem mod finale-kampen, da han har meddelt, at Brøndby vil blive savet midt over Horsens. Spelmann har aldrig lagt skjul på, at en stor del af hans fodboldhjerte er placeret i netop Brøndby, hvilket gør det ekstra prekært, at midtbanespilleren har det med at indtage rollen som Brøndby-bøddel.
I de seneste fem indbyrde opgør mellem Horsens og brøndby har Martin Spelmann scoret i de fire af kampene, hvilket har givet tre Horsens-sejre og en uafgjort. Kun i den seneste kamp på brøndby-stadion, scorede Spelmann ikke, og så tabte AC Horens med 2-0.
Når Martin Spelmann har scoret mod Brøndby har han af respekt for klubben aldrig jublet, men spørgsmålet er, hvad der kommer til at ske, hvis han igen er på pletten for Horsens og sender et afgørende mål i kassen. Det er trods alt værd at noteret sig, at Martin Spelmann trods alt er Horsens-topscorer med sine fire sæsonmål.
Dom:
En ting er sikkert. Der kommer kog på Casa Arena fra klokken 17.00 mandag. Hjemmeholdets fans får uden tvivl mere end kamp til stregen af de mange medrejsende fans fra Brøndby, så på den front kommer brøndby-spillerne næppe til at føle sig ret meget på udebane.
AC Horsens har vundet de seneste tre indbyrde opgør mod Brøndby, når kampene har været spillet på Casa Arena og den seneste brøndbygevinst ligger helt tilbage til 2008.
Ikke desto mindre er Brøndby favorit til at trække det længste strå, da man kan klare sig med uafgjort, så selv hvis Horsens bringer sig foran, er overlevelsen kun et mål væk for Brøndby-spillerne, der flere gange i sæsonen ikke har ladet sig slå ud, når modstanderne har bragt sig foran. Det store spørgsmål er, hvordan Horsens-spillerne vil reagere, hvis Brøndby scorer først, for i det tilfælde vil redningsplanken ligge hele to scoringer væk, og det kan blive en enorm mundfuld mod et godt fungerende Brøndby-hold.
Alt er i spil og alt er muligt, men formen og fordelen ved at kunne klare sig med uafgjort taler for, at det bliver Brøndby, der hiver stikket hjem og sikrer sig endnu en sæson i Superligaen, mens Horsens, der ved vinterpausen lå nummer syv og ikke lignede et hold, der ville komme i nedrykningsfare.
Dommen bliver, at Brøndby laver det første mål, hvilket lammer AC Horsens i en intens fight, som Brøndby ender med at vinde 2-1.
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Rønnow – Juel Andersen, Rasmussen, Aslam, Kortegaard – Kielstrup, Takyi, Spelmann, Kløve, Mehl – Toft (Tvilvsom)
Skader: Ingen
Karantæne: Agesen
Brøndby (4-5-1): Falkesgaard – Stryger Larsen, Stenderup, Albrechtsen, Da Silva – Rommedahl, Thygesen, Phiri, Antipas, Gehrt – Makienok
Skader: Semou, Joensen
Karantæne: Ingen
På tv: Mandag klokken 17.00 på 3+
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
