Status
AC Horsens måtte gå fra banen i Haderslev med et nederlag og udsigten til at undvære forsvarsspilleren Mads Agesen i den afgørende finale mod Brøndby, hvor kun en sejr tæller.
Horsens-holdet har kun to sejre i de seneste otte kampe og har i den grad kniven for struben til den totalt udsolgte kamp, hvor der vil være 1.400 Brøndbyfans i det pakkede gæsteafsnit og et ukendt antal på resten af det totalt udsolgte Casa Arena, hvor der er lads til næste 10.500 tilskuere.
Horsens’ største problem i foråret har været at score mål, og det er da også symptomatisk, at to af holdets seneste tre scoringer har været foræringer af modstanderen i form af selvmål.
Søndag kom der så lidt af et chok for hjemmeholdet, da angriber Henrik Toft kom til skade i den afsluttende træning. Den tårnhøje angriber er udtaget til truppen, men det er stadig usikkert, hvorvidt han bliver klar til kampen.
Der er sidste chance for AC Horsens, der må og skal frem på banen fra første fløjt.
Brøndby sprudlede torsdag mod et tamt FC Nordsjælland-hold og hentede sæsonens største sejr med 4-0. Simon Makienok var igen på pletten som dobbeltmålscorer efter seks kampe uden et mål, og i det hele taget virkede Brøndby-presset- og offensiven skarpe, selv om baggrunden var en smule tynd – også i den betragtning, at FCN blev reduceret til 10 mand inden pausen.
Men det ændrer ikke på, at Brøndby kun har tabt en af de seneste otte kampe og som bekendt overlever ved uafgjort. Træner Auri Skarbalius har fået banket vilje og fight ind i holdet og spillet fremad banen er kun blevet bedre og bedre i de seneste kampe.
Profil:
Den tidligere Brøndby-spiller har hældt masser af benzin på bålet frem mod finale-kampen, da han har meddelt, at Brøndby vil blive savet midt over Horsens. Spelmann har aldrig lagt skjul på, at en stor del af hans fodboldhjerte er placeret i netop Brøndby, hvilket gør det ekstra prekært, at midtbanespilleren har det med at indtage rollen som Brøndby-bøddel.
I de seneste fem indbyrde opgør mellem Horsens og brøndby har Martin Spelmann scoret i de fire af kampene, hvilket har givet tre Horsens-sejre og en uafgjort. Kun i den seneste kamp på brøndby-stadion, scorede Spelmann ikke, og så tabte AC Horens med 2-0.
Når Martin Spelmann har scoret mod Brøndby har han af respekt for klubben aldrig jublet, men spørgsmålet er, hvad der kommer til at ske, hvis han igen er på pletten for Horsens og sender et afgørende mål i kassen. Det er trods alt værd at noteret sig, at Martin Spelmann trods alt er Horsens-topscorer med sine fire sæsonmål.
Dom:
En ting er sikkert. Der kommer kog på Casa Arena fra klokken 17.00 mandag. Hjemmeholdets fans får uden tvivl mere end kamp til stregen af de mange medrejsende fans fra Brøndby, så på den front kommer brøndby-spillerne næppe til at føle sig ret meget på udebane.
AC Horsens har vundet de seneste tre indbyrde opgør mod Brøndby, når kampene har været spillet på Casa Arena og den seneste brøndbygevinst ligger helt tilbage til 2008.
Ikke desto mindre er Brøndby favorit til at trække det længste strå, da man kan klare sig med uafgjort, så selv hvis Horsens bringer sig foran, er overlevelsen kun et mål væk for Brøndby-spillerne, der flere gange i sæsonen ikke har ladet sig slå ud, når modstanderne har bragt sig foran. Det store spørgsmål er, hvordan Horsens-spillerne vil reagere, hvis Brøndby scorer først, for i det tilfælde vil redningsplanken ligge hele to scoringer væk, og det kan blive en enorm mundfuld mod et godt fungerende Brøndby-hold.
Alt er i spil og alt er muligt, men formen og fordelen ved at kunne klare sig med uafgjort taler for, at det bliver Brøndby, der hiver stikket hjem og sikrer sig endnu en sæson i Superligaen, mens Horsens, der ved vinterpausen lå nummer syv og ikke lignede et hold, der ville komme i nedrykningsfare.
Dommen bliver, at Brøndby laver det første mål, hvilket lammer AC Horsens i en intens fight, som Brøndby ender med at vinde 2-1.
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Rønnow – Juel Andersen, Rasmussen, Aslam, Kortegaard – Kielstrup, Takyi, Spelmann, Kløve, Mehl – Toft (Tvilvsom)
Skader: Ingen
Karantæne: Agesen
Brøndby (4-5-1): Falkesgaard – Stryger Larsen, Stenderup, Albrechtsen, Da Silva – Rommedahl, Thygesen, Phiri, Antipas, Gehrt – Makienok
Skader: Semou, Joensen
Karantæne: Ingen
På tv: Mandag klokken 17.00 på 3+
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
