Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AGF:
Det er kun lige omtrent to uger siden, at AGF blev blæst ud af Right To Dream Park med et overraskende og smerteligt 7-2 nederlag til FC Nordsjælland, så der er i den grad revanche til gode for Uwe Röslers tropper fredag aften hjemme på Ceres Park.
I sidste weekend fik AGF dog vist, at det store nederlag nok mest af alt bare var en kollektiv off-day. I hvert fald var præstationen ude mod guldbejlerne FCK senest, langt bedre end den mod FC Nordsjælland i forrige weekend, og ‘’løverne’’ måtte kæmpe hårdere end forventet for at hive en 3-2 sejr i hus.
Der er dog flere ting, der taler imod, at AGF ligefrem vinder fredagens Superliga-opgør, selvom det næppe går så galt som i seneste kamp mod FC Nordsjælland.
Pokalfinalen mod Silkeborg spilles nemlig torsdag i næste uge, og der er ingen tvivl om, at triumf i den turnering er det altoverskyggende mål for AGF på nuværende tidspunkt.
Hjemmeholdet er fortsat ramt af et hav af skader, og det er yderst tvivlsomt om de mange tvivlsomme spillere bliver bragt i spil så kort tid inden den vigtige pokalfinale.
Mikkel Duelund og Michael Akoto gik skadede fra banen senest, og tilslutter sig en omfattende liste af skadede spillere, da Tobias Mølgaard, Felix Beijmo, Jonas Jensen-Abbew og Kevin Yakob alle er ude.
Til gengæld kan AGF glæde sig over at have både Nicolai Poulsen og Tobias Bech tilbage.
FC Nordsjælland:
Nordsjællænderne tabte begge pokalsemifinaler til netop AGF på trods af fine spillemæssige præstationer i begge tilfælde, men fik til gengæld en sød hævn med den voldsomme 7-2 sejr for to uger siden.
Pokaldrømmen er slukket i Farum, omvendt lever drømmen om det danske mesterskab fortsat.
FC Nordsjælland er ubesejrede i mesterskabsspillets første fem runder efter fire sejre i de første fire kampe samt uafgjort hjemme mod Brøndby senest.
Hoff Trorups tropper er utvivlsomt det bedste spillende hold i Superligaen pt. Det så vi igen prøver på i sidste weekend mod Brøndby, hvor nordsjællænderne især i anden halvleg spillede fremragende fodbold, og kampen skulle nok ikke have fortsat i mange flere minutter inden 2-1 scoringen havde ligget i kassen.
Desværre for FC Nordsjælland rakte det kun til ét point mod rækkens tophold, og forspringet op til de blågule på førstepladsen er dermed fortsat på seks point.
Med fem kampe tilbage af sæsonen er der ikke længere råd til fejltrin for gæsterne, hvis de skal gøre et fremragende comeback i guldkampen.
Johannes Hoff Thorup må til opgøret undvære Erik Marxen, der sidder ude med en skade, men til gengæld kan han glæde sig over at have Benjamin Nygren til rådighed for første gang i slutspillet, da han har siddet ude med en knæskade, men nu er at finde i FC Nordsjælland-truppen igen.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Knoester, Tingager, Anker – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bach, Serra, Anderson
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson, Sertdemir – Ingvartsen, Osman, Schjelderup
Dom:
Der er noget at revanchere for AGF efter nederlaget på 7-2 i seneste indbyrdes opgør, men med en forestående pokalfinale og en omfattende skadesliste, kan det blive svært at holde formstærke FC Nordsjælland fra fadet.
AGF er især hårdt ramt i de bagerste geledder, og den ellers så solide defensiv har af den grund også set lidt rundtosset ud i de tre seneste kampe med 12 scoringer imod.
Det bliver næppe 7-2 igen, men det er svært at se amputerede AGF stille noget op mod et så velkørende FC Nordsjælland-mandskab.
3-1 til gæsterne.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.93 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Transferbombe på vej
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT