Brøndby skal fortsætte god stime mod pressede OB

Brøndby kan for alvor konsolidere pladsen i top seks, hvis det bliver til en sejr mod OB, der selv er presset.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+
Hashtag: #bifob #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Det er meget muligt, at Brøndby atter tabte skudstatistikken, og at de forsvarende danske mestre ikke havde et eneste skud på mål i torsdagens Europa League-kamp mod Rangers. Men ikke desto mindre spillede man 1-1 mod sidste sæsons suveræne skotske mestre, og det fortjener ros og anerkendelse. Efter kampen vurderede Niels Frederiksen også, at det var Brøndbys bedste præstation i gruppespillet dette efterår. 

Dermed bygger Brøndby videre på den gode stime af resultater, som holdet i øjeblikket er i gang med at sammensætte. I Superligaen har de vundet fire af de seneste fem kampe, og i sidste weekend blev det også til en sejr sejr over Viborg. Dermed er man strøget op i tabellen, og hvis flere ting går op i en højere enhed i denne spillerunde, kan man gå på landskampspause på en fjerdeplads i Superligaen. 

Som det er set før i denne sæson roterede Niels Frederiksen en del til kampen mod Rangers. Mads Hermansen og Mikael Uhre var begge tilbage efter skadespauser, Kevin Tshiembe startede inde i forsvaret, Andreas Bruus erstattede Blas Riveros, og så fik matchvinderen mod Viborg, Christian Cappis, chancen på bekostning af Anis Ben Slimane. 

Dermed forventes det, at netop Slimane og Riveros er at finde i startopstillingen mod OB. Det er Henrik Heggheim også, da Sigurd Rosted har karantæne til kampen. 

Brøndby-truppen er også tæt på at være skadesfri. Det er kun Rasmus Wikström, som har været skadet i lang tid, der er ude.

OB:
Det er svært for alvor at hidse sig op over OB’s spil i denne sæson, for kønt er det altså bare ikke. 

Senest mod AGF i mandags var den helt gal. Angrebsspillet fejlede gang på gang for OB, som ellers kom frem til flere lovende positioner. Angrebsspillet halter i øjeblikket, og Andreas Alm har taget konsekvensen af det i de seneste kampe ved at bænke Bashkim Kadrii til fordel for Max Fenger.

Mod AGF gav det dog ikke pote, men Fenger er stadig ung, og han har brug for mere kontinuerlig spilletid. 

Det begynder dog at se svært ud for OB i forhold til top seks, som er klubbens mål. De får ikke en bedre mulighed for at lukke hullet end på søndag, for det er netop Brøndby, som er på en øjeblikkelig sjetteplads. Fem point er der op til de blå-gule, så det er et OB-hold med kniven for struben, der tager til Vestegnen. 

Andreas Alm kan glæde sig over at have Issam Jebali til rådighed igen. Tuneseren kom ind mod AGF i slutningen af kampen efter at have misset de seneste seks Superliga-kampe. 

Til gengæld var både Simon Okosun og Ryan Johnson Laursen fraværende mod AGF, og det er de fortsat. Sidstnævnte er blevet opereret i ugens løb og vender ikke tilbage på banen før 2022.

Sikkert er det desuden, at Mikkel Hyllegaard misser kampen på grund af sin langtidsskade.  

Karantæner: 
Brøndby IF: Sigurd Rosted
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Heggheim, Maxsø, Tshiembe – Mensah, Radosevic, Slimane, Frendrup, Riveros – Hedlund, Uhre

OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Andersen, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Frøkjær, Opondo – Fenger

Profilen:
Henrik Heggheim fik en langsom start på sit Brøndby-eventyr efter skiftet fra Viking i sommer, men den unge nordmand er lige så stille og roligt begynde at spille sig varm. Mod Viborg i sidste weekend var han fint spillende, og Brøndbys trænerteam har blandt andet kaldt hans spil med bolden for en åbenbaring. Han bør også have friske ben til søndagens kamp, for han sad på bænken hele opgøret mod Rangers. 

Vidste du, at…
De seneste fem mål, som Brøndby har scoret mod OB i Superligaen, er alle blevet scoret af Mikael Uhre. Den store Brøndby-profil har altså et særdeles stærkt overtag mod fynboerne, og han må være dybt motiveret efter at bygge på den total, efter han gik glip af kampen mod Viborg med en skade. I forrige kamp mellem de to hold i marts scorede Uhre hattrick i første halvleg – Jesper Lindstrøm stod for oplægget til alle tre mål.

Dom:
Pilen peger klart op for Brøndby i øjeblikket, og holdet kommer ind til opgøret med langt mere selvtillid i bagagen end OB. Brøndby virker stærkere for hver uge, der går, og de ender også med at vinde 2-0 og for alvor konsolidere sig i top seks.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’


Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

‘En selvforskyldt katastrofe’

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Superliga-løgn

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Fyret efter forfærdelig stime

Er han Superligaens bedste træner?

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Ekspert: Her er Riemers udfordring

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker kan vinde stor pris

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Mor troede han løj efter opkald

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’