Optakt: FC Midtjylland – AaB

AaB er på jagt efter fjerdepladsen mod FC Midtjylland, der inviterer til den helt store guldfest, når opgøret er forbi, og pokalen skal hæves.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Slutspil: Mesterskabsspil
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmaab #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre kan én gang for alle fejre triumfen i Superligaen, når sæsonens sidste kamp mod AaB er overstået søndag aften.

Siden guldet blev matematisk sikret mod FC København den 9. juli, har FC Midtjylland spillet tre kampe, og det har været tydeligt, at ulvene har sluppet foden en smule fra speederen. Flere af de normale reserver har også fået en del spilletid.

Mod AaB må man formode, at Brian Priske er tilbage i stærkeste opstilling, så de spillere, der først og fremmest har hjemført guldet, kan blive vist frem for hjemmepublikummet – også inden, at holdet måske spredes for alle vinde i transfervinduet.

FC Midtjylland har som hold ikke alverden på spil, men det har Ronnie Schwartz personligt. Angriberen kæmper for at blive Superliga-topscorer, og før søndagen er han et mål foran Patrick Mortensen. Et godt bud er, at “Plaffeministeren” skyder på alt mod AaB.

FCM har ingen i karantæne, så alle kampklare spillere kan få en rolle i sæsonens sidste kamp, hvor ulvene blandt andre skal sige farvel til Tim Sparv, der forlader FC Midtjylland. 

AaB:
Jacob Friis’ mandskab tager til Herning i håbet om at vende hjem til Aalborg med en fjerdeplads. Det kræver en sejr over de danske mestre samtidig med, at nordjyderne skal satse på hjælp fra AGF, der møder Brøndby.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde

AaB har gjort det godt siden den dårlige præstation i pokalfinalen, og indsatsen fejlede heller ikke noget mod FC København torsdag aften, men løverne krigede en 1-0-sejr med hjem til hovedstaden.

Søndag er det formentlig AaB, der skal krige den hjem mod et FCM-mandskab, der må være favoritter, selv om hjemmeholdet ikke har noget på spil. Kan AaB nappe de tre point og en fjerdeplads, vil det være holdets bedste placering i Superligaen siden mesterskabet i 2013/2014-sæsonen.

AaB må undvære både Lucas Andersen, Iver Fossum, Jakob Ahlmann, Magnus Christensen og Frederik Børsting i sæsonens sidste kamp. Klublegenden Patrick Kristensen spiller sin sidste kamp i den bolsjestribede trøje – det gør han i sin optræden nummer 302 i Superligaen.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Dal Hende – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Mabil – Schwartz

AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Olsen, Kakeeto, L. Klitten – Kusk, van Weert, O. Klitten

Profilen:
Erik Sviatchenko skal løfte pokalen søndag aften, og dermed sætter FCM-stopperen et perfekt punktum for en forrygende sæson. Sviatchenko er i denne uge blevet kåret til Forårets Profil i Superligaen af de 14 cheftrænere, og i efteråret vandt han samme afstemning i Tipsbladets traditionsrige kåring. Det helt store spørgsmål er, om Sviatchenko måske spiller sin sidste kamp for FC Midtjylland søndag aften.

Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF

Vidste du, at..:
AaB skal som bekendt vinde over FC Midtjylland for at få fjerdepladsen, og det kræver selvsagt, at holdet finder vej til netmaskerne. Det har nordjyderne ikke været gode til mod netop FCM i denne sæson. I de første tre kampe har AaB ikke scoret et eneste mål.

Dom:
Det bliver en sjovere guldfest i FC Midtjylland, hvis forfesten byder på en sejr, og den vil ulvene helt sikkert jagte, selv om alle midtjyder kan leve med et nederlag. FC Midtjyllands eminente sæson fortjener på mange måder et flot punktum, og vi spår, at de danske mestre leverer varen. FC Midtjylland slår AaB 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:AaB-ikon takker af: Jeg blev da lige lidt våd i øjenkrogene
Læs også:FC Midtjylland vil af med hjemvendt angriber
Læs også:Erik Sviatchenko er Forårets Profil






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Vil hente FC Midtjylland-profil

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Chelsea – Tottenham

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jess Thorup indlagt

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Salah sender særlig besked