Optakt: FC Midtjylland – AaB

AaB er på jagt efter fjerdepladsen mod FC Midtjylland, der inviterer til den helt store guldfest, når opgøret er forbi, og pokalen skal hæves.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Slutspil: Mesterskabsspil
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmaab #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre kan én gang for alle fejre triumfen i Superligaen, når sæsonens sidste kamp mod AaB er overstået søndag aften.

Siden guldet blev matematisk sikret mod FC København den 9. juli, har FC Midtjylland spillet tre kampe, og det har været tydeligt, at ulvene har sluppet foden en smule fra speederen. Flere af de normale reserver har også fået en del spilletid.

Mod AaB må man formode, at Brian Priske er tilbage i stærkeste opstilling, så de spillere, der først og fremmest har hjemført guldet, kan blive vist frem for hjemmepublikummet – også inden, at holdet måske spredes for alle vinde i transfervinduet.

FC Midtjylland har som hold ikke alverden på spil, men det har Ronnie Schwartz personligt. Angriberen kæmper for at blive Superliga-topscorer, og før søndagen er han et mål foran Patrick Mortensen. Et godt bud er, at “Plaffeministeren” skyder på alt mod AaB.

FCM har ingen i karantæne, så alle kampklare spillere kan få en rolle i sæsonens sidste kamp, hvor ulvene blandt andre skal sige farvel til Tim Sparv, der forlader FC Midtjylland. 

AaB:
Jacob Friis’ mandskab tager til Herning i håbet om at vende hjem til Aalborg med en fjerdeplads. Det kræver en sejr over de danske mestre samtidig med, at nordjyderne skal satse på hjælp fra AGF, der møder Brøndby.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde

AaB har gjort det godt siden den dårlige præstation i pokalfinalen, og indsatsen fejlede heller ikke noget mod FC København torsdag aften, men løverne krigede en 1-0-sejr med hjem til hovedstaden.

Søndag er det formentlig AaB, der skal krige den hjem mod et FCM-mandskab, der må være favoritter, selv om hjemmeholdet ikke har noget på spil. Kan AaB nappe de tre point og en fjerdeplads, vil det være holdets bedste placering i Superligaen siden mesterskabet i 2013/2014-sæsonen.

AaB må undvære både Lucas Andersen, Iver Fossum, Jakob Ahlmann, Magnus Christensen og Frederik Børsting i sæsonens sidste kamp. Klublegenden Patrick Kristensen spiller sin sidste kamp i den bolsjestribede trøje – det gør han i sin optræden nummer 302 i Superligaen.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Dal Hende – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Mabil – Schwartz

AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Olsen, Kakeeto, L. Klitten – Kusk, van Weert, O. Klitten

Profilen:
Erik Sviatchenko skal løfte pokalen søndag aften, og dermed sætter FCM-stopperen et perfekt punktum for en forrygende sæson. Sviatchenko er i denne uge blevet kåret til Forårets Profil i Superligaen af de 14 cheftrænere, og i efteråret vandt han samme afstemning i Tipsbladets traditionsrige kåring. Det helt store spørgsmål er, om Sviatchenko måske spiller sin sidste kamp for FC Midtjylland søndag aften.

Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF

Vidste du, at..:
AaB skal som bekendt vinde over FC Midtjylland for at få fjerdepladsen, og det kræver selvsagt, at holdet finder vej til netmaskerne. Det har nordjyderne ikke været gode til mod netop FCM i denne sæson. I de første tre kampe har AaB ikke scoret et eneste mål.

Dom:
Det bliver en sjovere guldfest i FC Midtjylland, hvis forfesten byder på en sejr, og den vil ulvene helt sikkert jagte, selv om alle midtjyder kan leve med et nederlag. FC Midtjyllands eminente sæson fortjener på mange måder et flot punktum, og vi spår, at de danske mestre leverer varen. FC Midtjylland slår AaB 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:AaB-ikon takker af: Jeg blev da lige lidt våd i øjenkrogene
Læs også:FC Midtjylland vil af med hjemvendt angriber
Læs også:Erik Sviatchenko er Forårets Profil




Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Brian Riemer giver råd til storklub

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby IF – Randers FC

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Officielt: Her spilles AGF-OB

FC Nordsjælland – Sønderjyske

FC Midtjylland – FC København

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Er han den nye Rurik Gislason?



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny kæmpe nedtur for Frank

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Marseille kan overraske i Le Classique

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026