Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Slutspil: Mesterskabsspil
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmaab #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre kan én gang for alle fejre triumfen i Superligaen, når sæsonens sidste kamp mod AaB er overstået søndag aften.
Siden guldet blev matematisk sikret mod FC København den 9. juli, har FC Midtjylland spillet tre kampe, og det har været tydeligt, at ulvene har sluppet foden en smule fra speederen. Flere af de normale reserver har også fået en del spilletid.
Mod AaB må man formode, at Brian Priske er tilbage i stærkeste opstilling, så de spillere, der først og fremmest har hjemført guldet, kan blive vist frem for hjemmepublikummet – også inden, at holdet måske spredes for alle vinde i transfervinduet.
FC Midtjylland har som hold ikke alverden på spil, men det har Ronnie Schwartz personligt. Angriberen kæmper for at blive Superliga-topscorer, og før søndagen er han et mål foran Patrick Mortensen. Et godt bud er, at “Plaffeministeren” skyder på alt mod AaB.
FCM har ingen i karantæne, så alle kampklare spillere kan få en rolle i sæsonens sidste kamp, hvor ulvene blandt andre skal sige farvel til Tim Sparv, der forlader FC Midtjylland.
AaB:
Jacob Friis’ mandskab tager til Herning i håbet om at vende hjem til Aalborg med en fjerdeplads. Det kræver en sejr over de danske mestre samtidig med, at nordjyderne skal satse på hjælp fra AGF, der møder Brøndby.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde
AaB har gjort det godt siden den dårlige præstation i pokalfinalen, og indsatsen fejlede heller ikke noget mod FC København torsdag aften, men løverne krigede en 1-0-sejr med hjem til hovedstaden.
Søndag er det formentlig AaB, der skal krige den hjem mod et FCM-mandskab, der må være favoritter, selv om hjemmeholdet ikke har noget på spil. Kan AaB nappe de tre point og en fjerdeplads, vil det være holdets bedste placering i Superligaen siden mesterskabet i 2013/2014-sæsonen.
AaB må undvære både Lucas Andersen, Iver Fossum, Jakob Ahlmann, Magnus Christensen og Frederik Børsting i sæsonens sidste kamp. Klublegenden Patrick Kristensen spiller sin sidste kamp i den bolsjestribede trøje – det gør han i sin optræden nummer 302 i Superligaen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Dal Hende – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Mabil – Schwartz
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Olsen, Kakeeto, L. Klitten – Kusk, van Weert, O. Klitten
Profilen:
Erik Sviatchenko skal løfte pokalen søndag aften, og dermed sætter FCM-stopperen et perfekt punktum for en forrygende sæson. Sviatchenko er i denne uge blevet kåret til Forårets Profil i Superligaen af de 14 cheftrænere, og i efteråret vandt han samme afstemning i Tipsbladets traditionsrige kåring. Det helt store spørgsmål er, om Sviatchenko måske spiller sin sidste kamp for FC Midtjylland søndag aften.
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Vidste du, at..:
AaB skal som bekendt vinde over FC Midtjylland for at få fjerdepladsen, og det kræver selvsagt, at holdet finder vej til netmaskerne. Det har nordjyderne ikke været gode til mod netop FCM i denne sæson. I de første tre kampe har AaB ikke scoret et eneste mål.
Dom:
Det bliver en sjovere guldfest i FC Midtjylland, hvis forfesten byder på en sejr, og den vil ulvene helt sikkert jagte, selv om alle midtjyder kan leve med et nederlag. FC Midtjyllands eminente sæson fortjener på mange måder et flot punktum, og vi spår, at de danske mestre leverer varen. FC Midtjylland slår AaB 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:AaB-ikon takker af: Jeg blev da lige lidt våd i øjenkrogene
Læs også:FC Midtjylland vil af med hjemvendt angriber
Læs også:Erik Sviatchenko er Forårets Profil

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afvist af United

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

– Det virker bare lidt mærkeligt

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Kold krig i ni måneder

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afsløring: Horsens i millionhandel

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

De viser Brøndby og FCM i Europa

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Åbne for at sælge

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Afslører vanvittig kontrakt

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Hård AGF-afsked

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’