Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcnfck #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben taber ikke ofte i øjeblikket, men når de gør, gør de det overbevisende. I seneste runde led holdet et 0-3-nederlag mod FC Midtjylland, og kort forinden slog Brøndby IF nordsjællænderne med samme cifre.
De to nederlag er de eneste, FC Nordsjælland har lidt i de seneste 13 kampe, så overordnet må man sige, at det går ganske godt i Farum.
Det går faktisk så godt, at holdet stadig er i spil til den fjerdeplads, der kan sikre europæisk deltagelse i den kommende sæson. Det vil være en massiv præstation af FC Nordsjælland, der startede foråret helt i knæ.
Til mandagens opgør mod FC København kan hjemmeholdet glæde sig over, at Kamaldeen Sulemana og Mads Døhr Thychosen er tilbage fra karantæne, og det bliver selvsagt en kæmpe gevinst for cheftræner Flemming Pedersen.
Skadeslisten tæller Jonathan Amon, Johan Djourou, Kian Hansen og Mohammed Diomande.
FC København:
Takket være to sejre over AGF skal FC København nu dumme sig gevaldigt, hvis det ikke skal blive til en top tre-placering i Superligaen. Det helt store mål i hovedstaden er nu at vippe rivalerne fra Brøndby af andenpladsen.
Kan løverne fuldføre den mission, må det siges at være en optimal udgang på en kaotisk sæson. Det vil samtidig gøre en kæmpe forskel for FC København set med de europæiske briller – nummer to i Superligaen indtræder i 2. kvalifikationsrunde til Champions League, mens nummer tre indtræder i 3. kvalifikationsrunde til Conference League.
Jess Thorups mandskab er fortsat ude af stand til at holde buret rent. Det har FC København blot gjort en enkelt gang i de seneste 13 kampe. Det var mod topholdet FC Midtjylland.
Carlos Zeca, Lukas Lerager og Nicolai Boilesen vender alle tilbage fra karantæne mod FC Nordsjælland, og sidstnævntes comeback rejser et stort spørgsmål om Mathias “Zanka” Jørgensen. Boilesen huserede før karantænen i midterforsvaret på bekostning af “Zanka”, og hvis Jess Thorup tror mest på den konstellation, ryger FCK-stjernen formentlig på bænken igen.
Der er også den mulighed, at Mathias “Zanka” Jørgensen bliver i midterforsvaret, og Boilesen glider ud på venstre back. Det vil så være på bekostning af Victor Kristiansen, der har spillet samtlige minutter i slutspillet.
Rasmus Falk er tilbage på træningsbanen og ventes at være klar til mandagens opgør. Han er også udtaget til kamptruppen, der dog tæller 21 mand og derfor skal reduceres med tre inden kickoff.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl – Thychosen, Jenssen, Mesik – Villadsen, Christensen, Kofod, Svensson – Schjelderup, Jensen, Kamaldeen
FC København (4-2-3-1): Grytebust – Ankersen, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Stage, Zeca – Falk, Wind, Fischer – Wilczek
Profilen:
FC København har alle midtbanefolk klar, og det har tidligere været dårligt nyt for Jens Stage. Det behøver det dog ikke være i denne omgang. Som Stage har præsteret i de seneste to kampe, er han noget nær en umulig mand at bænke for Jess Thorup. Måske Lukas Lerager trækker nitten?
Vidste du, at…:
De to klubber har én gang tidligere mødt hinanden på datoen 10. maj. Det var helt tilbage i 2003, da FC Nordsjælland hed Farum Boldklub. Ved den lejlighed vandt FC København 1-0 på Farum Park – indskiftede Sibusiso Zuma blev matchvinder fire minutter før tid. Med på FCK-holdet var blandt andre Peter Christiansen, der nu er sportsdirektør i klubben.
Dom:
Man skal passe på med at love noget i fodbold, men det er lige før, man kan udstede en målgaranti i mandagens opgør. Det er umuligt at forestille sig, at de to mandskaber kan spille 90 minutter uden at score. Vi tror på en livlig forestilling i Farum, som ender 2-2 – samme resultat, som det blev i Parken for tre uger siden.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FC København-profil ude med sygdom
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TIPSBLADETS DOM
