Optakt: Lyngby BK – SønderjyskE

Der er vigtigt møde i Superligaen, hvor bundholdet Lyngby får besøg af SønderjyskE, der har fået en god start på sæsonen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbksje #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De har fået en skidt start på den nye sæson i Lyngby Boldklub, hvor det indtil videre bare er blevet til det ene point, holdet hentede i runde et mod AaB. De Kongeblå har tabt 0-1 til FC Midtjylland og senest 1-4 til FC Nordsjælland. Begge udekampe.

Christian Nielsens tropper får nu en hjemmekamp til at få sæsonens første sejr i hus, når SønderjyskE gæster.

Lyngby er uden Patrick Da Silva, og så har man i de sidste par uger også sagt farvel til Gustav Marcussen samt Magnus Westergaard, der er blevet henholdsvis solgt og udlejet.

Brian Hamalainen udgik af opgøret mod FC Nordsjælland med en skade – han er dog i truppen til opgøret mod SønderjyskE.

SønderjyskE:
Det kan godt være, det kun blev til en kort fornøjelse i Europa, men Glen Riddersholms mandskab har fået en fin start på Superligaen. Man åbnede med en sejr over FC Midtjylland, siden fulgte et nederlag ude mod Vejle Boldklub, mens man kom tilbage på rette spor senest med en sejr på 3-1 over AaB.

Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland

Glen Riddersholm var uden Rilwan Hassan senest, da han ikke blev klar til kampen. Han kan være ude igen. Nicolai Flø sad ude med sygdom, men bør være klar igen. Marc Pedersen er desværre for SønderjyskE blevet skadet igen og er ikke ventet at være med i kampen.

Jeppe Simonsen var tilbage senest og stod for to assists, da han kom på banen. Måske han spiler fra start denne gang, hvis fysikken tillader det.

Alhaji Wright scorede to gange senest og bør være tæt på en plads i startopstillingen.

I truppen er den nyindkøbte forsvarsspiller Philipp Schmiedl, som blev præsenteret lørdag, ikke. Han starter nemlig først i SønderjyskE mandag og kan debutere efter landskampspausen. 

Karantæne:
Lyngby BK
: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (4-2-3-1): Mikkelsen – Gregor, Geertsen, Winther, Hamalainen – Hebo, Enghardt – Jakobsen, Thellufsen, Riel – Nielsen

SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Banggaard, Kanstrup, Gartenmann – Bah, Albæk, Ekani, Dal Hende – Eskesen, Wright, Absalonsen

Profilen:
André Riel har godt nok ikke scoret endnu i denne sæson, men den tidligere AGF- og Helsingør-angriber har erobret en plads på holdkortet hos Christian Nielsen. Nu mangler lige det sidste, hvis han også skal holde pladser, for der er flere offensive spiller, der bejler til spilletid i Lyngby.

Læs også:Patrick Olsen forlod AaB og tog til AGF: Vil være med hvor det er sjovt

Vidste du, at..:
Det kan meget vel ende 1-1. Tre af de sidste fire kampe i Lyngby mellem de to hold er endt 1-1.

Dom:
Hjemmeholdet har brug for tre point, når SønderjyskE gæster Lyngby Stadion. Klubben har bare fået et enkelt point efter tre kampe, mens SønderjyskE omvendt kommer med seks point efter de første to kampe.

Udeholdet har den bedste trup af de to hold, men det tegner alligevel til at blive en svær kamp på banen i Lyngby, hvor hjemmeholdet ikke taber mange kampe.

Vi tror, begge hold får noget ud af opgøret. Det ender 1-1. Igen.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Optakt: AaB – AGF
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem ser vi for sidste gang?




Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Aldrig nogensinde FCK

I chok over Nicolai Poulsen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Mohamed Salah har sagt undskyld

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Antonsens drøm slukket

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Albert Grønbæk skifter agent

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

– Når jeg var alene, græd jeg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død