Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obvb
Holdnyt:
OB:
Fynboerne lagde fra land som lyn og torden med en imponerende sejr over FC København, men siden er det blot blevet til samlet et enkelt point mod FC Nordsjælland og AGF. Dermed er fynboerne på fire point – præcis som Vejle Boldklub.
Pointhøsten har været godkendt efter de første tre runder, men cheftræner Jakob Michelsen skal have lappet defensiven. OB har foreløbig indkasseret syv mål, og det er i den høje ende.
Til gengæld har OB selv scoret seks mål, og det kan de ikke mindst takke Issam Jebali for. Tuneseren er delt Superliga-topscorer med Kamil Wilczek med fire mål.
OB har Mart Lieder, Janus Drachmann, Alexander Juel Andersen og Christian Vestergaard på skadeslisten.
Vejle Boldklub:
Oprykkerne fra Nørreskoven har blæst til angreb fra første fløjt i Danmarks bedste række.
Vejle Boldklub har scoret imponerende otte mål i de første tre runder, og Constantin Galcas mandskab har spillet flot og underholdende fodbold. Vejle har vist, at de har individualister, der sagtens kan skinne igennem i Superligaen.
Senest blev det 2-2 mod FC København, hvilket isoleret er et glimrende resultat for en oprykker, men set over 90 minutter må jyderne alligevel ærgre sig. De var nemlig klart bedre end FCK og burde have vundet. Vejle vandt skudstatistikken 25-7.
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Ligesom OB har Vejle defensive huller, der skal lappes. Også VB har lukket syv mål ind i de første tre kampe.
Vejle Boldklub måtte undvære Jacob Schoop sidste, men han er tilbage i truppen, hvor han erstatter Lucas Jensen, som måtte udgå mod FCK.
Kjartan Finnbogason er, ligesom Lucas Jensen, helt ude af truppen, og en transfer kan måske forekomme inden vinduets lukning mandag.
En spiller, der heller ikke kommer i aktion, er ukraineren Sergiy Gryn, der onsdag fik ophævet sin kontrakt med Vejle. Vejlenserne har i ugens løb også taget afsked med Magnus Grødem.
Karantæner:
OB: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Kløve, Thomasen, Opondo – Sabbi, Jebali, Frøkjær
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Ojala, Amundsen – Hetemi, Ezzatollahi – Sousa, Montiel, Mucolli – Dwamena
Profilen:
Det er sjældent, Superligaen kan præsentere en spiller, der har scoret mod Liverpool, men det har Vejles Juhani Ojala. Finnen tørnede i 2012 ud for Young Boys, og i Europa League-gruppespillet scorede han mod storklubben i en underholdende kamp, som schweizerne tabte 3-5. I samme kamp scorede Ojala i øvrigt selvmål. Nu er han i dansk fodbold, og søndag skal kan forsøge at dæmme op for Superliga-topscorer Issam Jebali.
Vidste du, at..:
Det er 12 år siden, at Vejle Boldklub senest har scoret et mål mod OB. Siden 2008 har de to mandskaber mødt hinanden fire gange, og alle gange har fynboerne vundet og spillet til nul. Ikke siden 1998 har Vejle vundet en Superliga-kamp over OB – det er 14 indbyrdes møder tilbage. Fynboerne har vundet de 11.
Læs også:Randers FC sikrer sig store talenter: Glemmer at de kun er 16 år
Dom:
Det skal nok blive en kamp med masser af chancer og forhåbentlig mange mål.
Begge mandskaber har været godt kørende i offensiven i de første tre kampe, og der er ingen grund til ikke også at blæse til angreb søndag eftermiddag. OB har i høj grad statistikken med sig mod Vejle, men statistikker er til for at blive brudt, og det gør Vejle. Oprykkerne sejrer 2-1 på Fyn.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Mark Strudal og Lyngby har indgået forlig i strid om millionbeløb
Læs også:FCK-spiller: Jeg afviste middelmådige klubber fra top fem-ligaer
Læs også:AGF-træner om Eskelinen: I fodbold er det stadig helt i orden at mobbe folk
LIVE
LIVE: Verdensstjerne markerer FC Midtjylland-sejr
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
