Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obvb
Holdnyt:
OB:
Fynboerne lagde fra land som lyn og torden med en imponerende sejr over FC København, men siden er det blot blevet til samlet et enkelt point mod FC Nordsjælland og AGF. Dermed er fynboerne på fire point – præcis som Vejle Boldklub.
Pointhøsten har været godkendt efter de første tre runder, men cheftræner Jakob Michelsen skal have lappet defensiven. OB har foreløbig indkasseret syv mål, og det er i den høje ende.
Til gengæld har OB selv scoret seks mål, og det kan de ikke mindst takke Issam Jebali for. Tuneseren er delt Superliga-topscorer med Kamil Wilczek med fire mål.
OB har Mart Lieder, Janus Drachmann, Alexander Juel Andersen og Christian Vestergaard på skadeslisten.
Vejle Boldklub:
Oprykkerne fra Nørreskoven har blæst til angreb fra første fløjt i Danmarks bedste række.
Vejle Boldklub har scoret imponerende otte mål i de første tre runder, og Constantin Galcas mandskab har spillet flot og underholdende fodbold. Vejle har vist, at de har individualister, der sagtens kan skinne igennem i Superligaen.
Senest blev det 2-2 mod FC København, hvilket isoleret er et glimrende resultat for en oprykker, men set over 90 minutter må jyderne alligevel ærgre sig. De var nemlig klart bedre end FCK og burde have vundet. Vejle vandt skudstatistikken 25-7.
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Ligesom OB har Vejle defensive huller, der skal lappes. Også VB har lukket syv mål ind i de første tre kampe.
Vejle Boldklub måtte undvære Jacob Schoop sidste, men han er tilbage i truppen, hvor han erstatter Lucas Jensen, som måtte udgå mod FCK.
Kjartan Finnbogason er, ligesom Lucas Jensen, helt ude af truppen, og en transfer kan måske forekomme inden vinduets lukning mandag.
En spiller, der heller ikke kommer i aktion, er ukraineren Sergiy Gryn, der onsdag fik ophævet sin kontrakt med Vejle. Vejlenserne har i ugens løb også taget afsked med Magnus Grødem.
Karantæner:
OB: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Kløve, Thomasen, Opondo – Sabbi, Jebali, Frøkjær
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Ojala, Amundsen – Hetemi, Ezzatollahi – Sousa, Montiel, Mucolli – Dwamena
Profilen:
Det er sjældent, Superligaen kan præsentere en spiller, der har scoret mod Liverpool, men det har Vejles Juhani Ojala. Finnen tørnede i 2012 ud for Young Boys, og i Europa League-gruppespillet scorede han mod storklubben i en underholdende kamp, som schweizerne tabte 3-5. I samme kamp scorede Ojala i øvrigt selvmål. Nu er han i dansk fodbold, og søndag skal kan forsøge at dæmme op for Superliga-topscorer Issam Jebali.
Vidste du, at..:
Det er 12 år siden, at Vejle Boldklub senest har scoret et mål mod OB. Siden 2008 har de to mandskaber mødt hinanden fire gange, og alle gange har fynboerne vundet og spillet til nul. Ikke siden 1998 har Vejle vundet en Superliga-kamp over OB – det er 14 indbyrdes møder tilbage. Fynboerne har vundet de 11.
Læs også:Randers FC sikrer sig store talenter: Glemmer at de kun er 16 år
Dom:
Det skal nok blive en kamp med masser af chancer og forhåbentlig mange mål.
Begge mandskaber har været godt kørende i offensiven i de første tre kampe, og der er ingen grund til ikke også at blæse til angreb søndag eftermiddag. OB har i høj grad statistikken med sig mod Vejle, men statistikker er til for at blive brudt, og det gør Vejle. Oprykkerne sejrer 2-1 på Fyn.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Mark Strudal og Lyngby har indgået forlig i strid om millionbeløb
Læs også:FCK-spiller: Jeg afviste middelmådige klubber fra top fem-ligaer
Læs også:AGF-træner om Eskelinen: I fodbold er det stadig helt i orden at mobbe folk
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Vil have Jonas Wind til FC København
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
