Optakt: Randers FC – Brøndby IF

Randers skal for første gang reagere på et nederlag under Rasmus Bertelsen, og Brøndby skal bygge videre på en derby-sejr. Vi bager op til kampen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jens Maae
På TV: 6’eren
Hashtag: #rfcbif #sldk

Holdnyt:
Randers FC
Fem kampe skulle der gå, før Rasmus Bertelsen oplevede at tabe for første gang som cheftræner i foråret for Randers FC. 

Mod formstærke Viborg FF mødte Randers overmagten, og nederlaget var fuldt fortjent. Det bliver derfor også spændende at se, hvordan Bertelsens Randers reagerer; bliver det med en ny bleg indsats, eller løfter man sig op på det niveau, som har sikret flotte sejre over FCK og Brøndby på det seneste? 

Det er ikke mere end et par uger siden, at Randers udraderede Brøndby med hele 4-0 på Brøndby Stadion. Presspillet sad lige i skabet, og de offensive spillere funklede. Fortsætter Randers i samme spor denne gang, eller har man en anden tilgang til kampen? Det bliver interessant at se. 

Daniel Høegh og Frederik Lauenborg er ude af kampen, men Mikkel Kallesøe er tilbage i kamptruppen.

Brøndby IF
De er godt nok svære at blive kloge på, Brøndby. Nærmest ingen havde set den komme, at man tog til Parken og hentede tre point efter en række dårlige resultater, men det var lige nøjagtig, hvad Brøndby gjorde. 

Imponerende må man bare sige. Jesper Sørensen havde til kampen skiftet til et tremandsforsvar, og det gav pote. Her skinnede Rasmus Lauritsen i midten af bagkæden, og mon ikke at Jesper Sørensen vælger at fortsætte i det spor. 

Josip Radosevic var også fremragende mod FCK, og kroaten, der har fået en del kritik for sit spil med bolden, var manden, der brød bolden, som førte til Brøndbys sejrsmål. Han bidrager med en helt anden form for dynamik, og mon ikke han får genvalg på en svær udebane.

Brøndby må undvære Nicolai Vallys, der har karantæne, og det kommer uden tvivl til at påvirke spillet på den sidste tredjedel. Det bliver interessant at se, hvordan Jesper Sørensen vil fylde det hul. Skal Hedlund ind og tilføje fart sammen med Kvistgaarden, eller bringes den mere boldspillende Evjen i spil? 

Mathias Greve er fortsat skadet, og så sidder Nicolai Vallys ude med karantæne.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Brøndby IF: Nicolai Vallys

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Patrik Carlgren – Adam Andersson, Hugo Andersson, Carl Johansson, Björn Kopplin – Tobias Klysner, Lasse Berg Johnsen, Mads Enggård, Simen Nordli – Filip Bundgaard, Stephen Odey

Brøndby IF (3-4-2-1): Mads Hermansen – Kevin Tshiembe, Rasmus Lauritsen, Frederik Winther – Sebastian Sebulonsen, Josip Radosevic, Daniel Wass, Kevin Mensah – Mathias Kvistgaarden, Håkon Evjen – Ohi Omoijuanfo

Dom:
Da de to hold mødte hinanden for et par uger siden på Brøndby Stadion, vandt Randers hele 4-0. Det gentager sig nok ikke, for Brøndbys systemskifte er lige, hvad holdet har brug for, og det giver også pote her. Vestegnesklubben bygger op på derbysejren ved at vinde 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne



Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Vil af med dansk keeper

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken



Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter



Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’