Optakt: Randers FC – FC København

Randers FC er det hold, der kan bryste sig af senest at have besejret FC København. Kan kronjyderne igen få ram på Superligaens tophold?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers 
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9 
Hashtag: #rfcfck #sldk

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne skuffede i seneste runde, hvor det blev til et 1-2-nederlag mod Silkeborg IF, men det er sjældent, man har kunnet beskylde Randers FC for at skuffe det seneste års tid, og set over en bred kam har sæsonstarten også været god.

Randers FC kender nu også klubbens skæbne i Europa, hvor den står på Conference League i efteråret. Thomas Thomasbergs tropper bed godt fra sig mod Galatasaray, men måtte til sidst strække våben.

Randers FC fik på sidstedagen af transfervinduet tilgang af angriberen Stephen Odey og målmand Andreas Søndergaard. Førstnævnte er der store forventninger til hos de danske pokalvindere, mens Søndergaard er hentet som backup for stærke Patrik Carlgren. 

Stephen Odey kan få sin debut mod FCK, da han er med i truppen. Det er Andreas Søndergaard til gengæld ikke. Det er den solide back Mikkel Kallesøe heller ikke, da han plejer en skade.

Også Erik Marxen og Björn Kopplin er tilbage i truppen i forhold til seneste Superliga-kamp mod Silkeborg.

Kronjyderne går nu en travl tid i møde med kamp hver trede-fjerde dag, og det skal blive spændende at se, om truppen kan klare den øgede belastning.

FC København:
Det er længe siden, FC København har toppet Superligaen. Man sidder også med en følelse af, at det er længe siden, FCK har været så gode, som de er lige nu.

De første par kampe i sæsonen vandt ikke nogen skønhedskonkurrence, men de seneste uger har været tæt på suveræne set med FCK-briller – både i Europa og i Superligaen. FC København bankede Sivasspor med 5-0 i den sidste kamp i Conference League-kvalifikationen og gik på landskampspause med en sikker 4-0-sejr over Vejle.

FC København har scoret 24 mål i de seneste syv kampe.

De sidste dage af transfervinduet var hektiske i FC København, og løverne endte med at få tilgang af midtstopperen Ruben Gabrielsen og det islandske stortalent Isak Bergmann Johannesson. Mange havde ventet, at FCK havde hentet yderligere én offensivspiller til klubben, men det blev ved islændingen, der også kan få sin debut mod Randers.

Det får Ruben Gabrielsen ikke, da han er skade til opgøret. Det er Rasmus Falk og Marios Oikonomou også. Derudover er nyindkøbet Luher Singh ikke med, da han er hjemme i Sydafrika og venter på nyt pas.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Klysner, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Tibbling – Mistrati – Egho

FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Zeca, Lerager – Stage, Biel, Bøving – Wind

Profilen:
FC København skal have kørt en afløser for Mohamed Daramy i stilling, og mod Randers kan det meget vel være William Bøving, som får chancen for at imponere Jess Thorup. Han er startet i de sidste to Superliga-kampe, og i den seneste landskampstermin blev han også matchvinder for U21-landsholdet mod Kasakhstan. Han kommer sandsynligvis til at spille over for Tobias Klysner, der ikke er vant til at spille nede i forsvaret, og det kan blive guf for Bøving, der endnu ikke har scoret i Superligaen.

Vidste du, at..:
FC København har blot tabt én af deres seneste 19 kampe – det var netop mod Randers FC på udebane. I sidste spillerunde i fjor snuppede kronjyderne en 2-1-sejr over gæsterne fra hovedstaden.

Dom:
Formstærke FC København kan sagtens få det vanskeligt i søndagens udekamp. Randers FC er en træls modstander for alle hold, og kronjyderne har vist, at de også kan slå FC København. Vi har en lille fidus til, at FC Københavns sejrsstime bliver brudt. Opgøret ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Sker for første gang i 20 år for Real Betis