Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På tv: 6eren
Hashtag: #sifbif #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF
Silkeborg IF kommer til opgøret med fire nederlag i streg, efter midtjyderne senest tabte med 2-3 i Herning til FC Midtjylland. Dermed er det blevet hverdag igen for de ellers så velspillende midtjyder.
Præstationerne har heller ikke været fantastiske i de seneste tre kampe, og senest, man spillede godt, var faktisk netop mod Brøndby IF, da de to holdt mødtes i Silkeborg. Her stod der Silkeborg på det hele, men Mathias Kvistgaarden scorede opgørets eneste mål til fordel for Brøndby.
Til opgøret mod BIF er SIF uden André Calisir, der er færdig for sæsonen. Gustav Dahl, Milan Massop og Alexander Lind er også ude af opgøret. Tilgengæld er Mads Kaalund tilbage i bruttotruppen efter en langvarig hovedskade har holdt ham ukampdygtig.
Hans udtagelse betyder også, at Frederik Carstensen glider ud af bruttotruppen. En enkelt mand sies fra inden kampstart klokken 16.00.
Brøndby IF
De vandt ni sejre i træk – den seneste mod SIF – så Brøndby har i de seneste tre kampe blot hentet et enkelt point, da man har tabt de to seneste kampe.
Senest tabte man 0-1 hjemme til Randers FC, og i det hele taget har det været offensivt, at der har været udfordringer. Bare tre gange har man scoret i de seneste fem kampe i dansk fodbolds bedste række, og i de sidste par kampe er man gået fra banen uden at score.
Klubben er med de seneste dårlige resultater også presset i medaljekampen, hvor man er nummer tre, men har henholdsvis to og fire point ned til AaB og Randers FC.
Brøndby IF kommer til opgøret med nogle udfordringer. Kevin Mensah er færdig for sæsonen – det var netop i Silkeborg, at han gik i stykker senest – mens Henrik Heggheim er i karantæne.
Jagvir Singh erstatter Andrija Pavlovic i bruttotruppen til forskel fra seneste opgør. Peter Bjur spillede minutter i reserveliga-opgøret mod FC Nordsjælland i midtugen, men han er fortsat ikke en del af Niels Frederiksens udvalgte.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Henrik Heggheim
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Engel – Gojani, Brink, Thordarson – Jørgensen, Vallys – Helenius
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Rosted, Maxsø, Tshiembe – Bruus, Radosevic, Slimane, Bell, Riveros – Divkovic, Björk
Profilen:
Mads Hermansen var kampens bedste spiller, da de to klubber mødtes for fire kampe siden. Flere store redninger, og han holdt nullet i opgøret. Han kan meget vel få en vigtig rolle igen.
Vidste du, at…:
Nicklas Helenius er ny topscorer i Superligaen med 12 scoringer. Han har overtaget topscorerens førsteplads fra Mikael Uhre, der i januar forlod Brøndby IF til fordel for Philadelphia Union.
Dom:
To hold der har problemer lige nu. SIF er lidt sat i kampen om medaljer, men kan man vinde over Brøndby, melder man sig i det mindste lidt ind i kampen om femtepladsen.
Brøndby har meget på spil, da klubben er presset i kampen om medaljer.
Man må forvente et kampbillede, hvor SIF dominerer på bolden, og hvor Brøndby vil stå solidt i defensiven og forsøge at leve på hurtigt spil og direkte angreb.
Vi regner med en pointdeling. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
