Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00.
Spillested: JYSK Park, Silkeborg
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 6’eren
Hashtag: #siffck #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Silkeborg er et godt bud på den klub, der har det absolut sværeste program i de resterende kampe i grundspillet. Foruden FC København venter AGF, FC Nordsjælland, Brøndby IF og FC Midtjylland. Det bliver sandsynligvis først afgjort til allersidst i 22. runde, om sidste sæsons bronzevindere sniger sig med i mesterskabsspillet.
Silkeborgs træningskampe op til sæsonstarten var en blandet landhandel med tre sejre, to nederlag og en enkelt uafgjort, og hvis testkampene maler et retvisende billede, kunne det meget vel blive et forår, hvor Silkeborg indkasserer en del mål, men til gengæld også scorer flittigt.
De rødblusede hentede ikke en eneste ny spiller i selve transfervinduet, men efter lukketid ankom Lasse Vigen på en fri transfer. På afgangssiden var det mest bemærkelsesværdige naturligvis, at sidste sæsons topscorer Nicklas Helenius røg til AaB.
Dermed skal Silkeborg sætte deres lid til, at Tonni Adamsen, der havde et forrygende målsnit i efteråret, kan gå direkte ind som afløser.
Silkeborg IF må undvære Gustav Dahl og Niclas Holm Pedersen, mens Tobias Salquist kan være klar igen efter en hovedskade.
FC København:
Et god slutspurt i efteråret, hvor holdet vandt de tre sidste Superliga-kampe, giver grobund for optimisme i FC København forud for den kommende halvsæson, hvor målet er at genvinde det danske mesterskab, selv om der er otte point op til FC Nordsjælland.
FC København tabte ikke en eneste testkamp i vinterpausen, og holdet er blevet styrket af Jordan Larsson og Diogo Goncalves – det er efterhånden en vanvittig bredde, “løverne” kan mønstre i offensiven. Til gengæld smuttede Victor Kristiansen til Premier League.
Den måske største FCK-hovedpine i første halvdel af sæsonen var Andreas Cornelius, der sad ude det meste af tiden, og bekymringerne lever fortsat i hovedstaden. Angriberen er atter blevet skadet, og han misser søndagens opgør mod Silkeborg. Det samme gør i øvrigt Zeca, Akinkunmi Amoo, Nicolai Boilesen og Mamoudou Karamoko, der døjer med længerevarende skader, mens Valdemar Lund er ude mod Silkeborg.
FC København var i efteråret det hold i Superligaen, der havde flest afslutninger og kreerede flest chancer, men det kneb med skarpheden hos de danske mestre.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Thordarson – Kusk, Jørgensen, Adamsen
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Khocholava, Sørensen – Lerager, Clem, Claesson – Haraldsson, Goncalves, Daramy
Dom:
Kunstgræsset i Silkeborg er ikke et favoritsted for FC København, der er taget fra Søhøjlandet uden en sejr ved de seneste tre besøg. Det bliver med garanti heller ikke nemt søndag eftermiddag. Det kunne sagtens blive et underholdende opgør mellem to mandskaber, der gerne vil frem over stepperne, og buddet herfra er, Silkeborg IF og FC København deler i porten. 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
