Optakt: Silkeborg IF – FC København

FC København skal en tur til Silkeborg IF i årets første Superliga-kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00. 
Spillested: JYSK Park, Silkeborg 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 6’eren
Hashtag: #siffck #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Silkeborg er et godt bud på den klub, der har det absolut sværeste program i de resterende kampe i grundspillet. Foruden FC København venter AGF, FC Nordsjælland, Brøndby IF og FC Midtjylland. Det bliver sandsynligvis først afgjort til allersidst i 22. runde, om sidste sæsons bronzevindere sniger sig med i mesterskabsspillet. 

Silkeborgs træningskampe op til sæsonstarten var en blandet landhandel med tre sejre, to nederlag og en enkelt uafgjort, og hvis testkampene maler et retvisende billede, kunne det meget vel blive et forår, hvor Silkeborg indkasserer en del mål, men til gengæld også scorer flittigt. 

De rødblusede hentede ikke en eneste ny spiller i selve transfervinduet, men efter lukketid ankom Lasse Vigen på en fri transfer. På afgangssiden var det mest bemærkelsesværdige naturligvis, at sidste sæsons topscorer Nicklas Helenius røg til AaB.

Dermed skal Silkeborg sætte deres lid til, at Tonni Adamsen, der havde et forrygende målsnit i efteråret, kan gå direkte ind som afløser.

Silkeborg IF må undvære Gustav Dahl og Niclas Holm Pedersen, mens Tobias Salquist kan være klar igen efter en hovedskade.

FC København:
Et god slutspurt i efteråret, hvor holdet vandt de tre sidste Superliga-kampe, giver grobund for optimisme i FC København forud for den kommende halvsæson, hvor målet er at genvinde det danske mesterskab, selv om der er otte point op til FC Nordsjælland.

FC København tabte ikke en eneste testkamp i vinterpausen, og holdet er blevet styrket af Jordan Larsson og Diogo Goncalves – det er efterhånden en vanvittig bredde, “løverne” kan mønstre i offensiven. Til gengæld smuttede Victor Kristiansen til Premier League. 

Den måske største FCK-hovedpine i første halvdel af sæsonen var Andreas Cornelius, der sad ude det meste af tiden, og bekymringerne lever fortsat i hovedstaden. Angriberen er atter blevet skadet, og han misser søndagens opgør mod Silkeborg. Det samme gør i øvrigt Zeca, Akinkunmi Amoo, Nicolai Boilesen og Mamoudou Karamoko, der døjer med længerevarende skader, mens Valdemar Lund er ude mod Silkeborg.

FC København var i efteråret det hold i Superligaen, der havde flest afslutninger og kreerede flest chancer, men det kneb med skarpheden hos de danske mestre. 

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Thordarson – Kusk, Jørgensen, Adamsen

FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Khocholava, Sørensen – Lerager, Clem, Claesson – Haraldsson, Goncalves, Daramy

Dom:
Kunstgræsset i Silkeborg er ikke et favoritsted for FC København, der er taget fra Søhøjlandet uden en sejr ved de seneste tre besøg. Det bliver med garanti heller ikke nemt søndag eftermiddag. Det kunne sagtens blive et underholdende opgør mellem to mandskaber, der gerne vil frem over stepperne, og buddet herfra er, Silkeborg IF og FC København deler i porten. 2-2. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:






United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Nu topper AC Horsens 1. division

Rigtig skidt for Hermansen

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Blæst bagover af dansk stjerne

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

FC Midtjylland – Viborg FF

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

– Jeg vil vinde Champions League



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Legendestatus: – En af de største nogensinde

En fynsk kongetransfer!

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Dansker i stort kinesisk eventyr

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Randers FC – FC Nordsjælland

Bendtner scorer nyt job



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Stor ændring på landsholdet

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Her er trupperne til midtjysk derby

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

FC København – Silkeborg IF

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’