Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #sjeob #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Mandskabet fra Haderslev er presset i øjeblikket. SønderjyskE er sidst i Superligaen med otte point op til tiendepladsen, som giver en ny sæson i Danmarks bedste fodboldrække. Og der er kun ni kampe og 27 point at spille om tilbage, så Henrik Hansens tropper har meget travlt.
I sidste uge blev det til et nederlag på 1-2 til Viborg, og SønderjyskE har dermed stadig ikke vundet en Superliga-kamp siden den 19. september, hvor Brøndby blev besejret med 1-0 i Haderslev.
Derfor skal Henrik Hansen snart have banket noget selvtillid ind i sin trup, hvis overlevelsestoget ikke skal køre, mens SønderjyskE stadig står på perronen. Heldigvis har cheftræneren mere eller mindre hele sin trup til rådighed til det vigtige opgør mod OB – kun Patrick Banggaard er skadet.
Emil Holm er tilgengæld tilbage fra karantæne, mens Emil Kornvig ikke er en del af bruttotruppen til opgøret. Han har tidligere på forårssæsonen haft problemer med en skade.
OB:
Andreas Alm har haft arbejdsro på Fyn i de seneste dage. Det skyldes naturligvis søndagens sejr på 2-1 mod FC Nordsjælland i Odense. De tre point sendte OB syv point foran Vejle under nedrykningsstregen, og det var samtidig den første sejr til OB i foråret.
Fynboerne så specielt gode ud offensivt mod FC Nordsjælland, hvor særligt Jakob Breum og Issam Jebali var i spillehumør. Derfor er det en god ting, at Andreas Alm har sine vigtigste kort til rådighed igen i Haderslev, hvor OB tidligere på foråret smed en 2-0-føring i anden halvleg. Kampen endte 2-2.
Mandskabet fra Ådalen må fortsat se bort fra Mikkel Hyllegaard og Ryan Johnson Laursen, som er sendt på sidelinjen grundet skader. Bashkim Kadrii er vraget, mens Ayo Simon Okosun er i karantæne. Derfor er Robin Østrøm med i bruttotruppen til opgøret.
Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
OB: Ayo Simon Okosun
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-2-1): Thomas – Soulas, Gartenmann, Tchamba – Dal Hende, Albæk, Thomsen, Schouten – Christiansen, Hassan – Berggreen.
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Larsen, King – Thomasen, Thrandarson – Breum, Frøkjær, Jebali – Fenger.
Profilen:
Jakob Breum var – som skrevet længere oppe – fremragende for OB i sejren over FC Nordsjælland. Det 18-årige fodboldtalent scorede begge fynboernes mål, mens han også var involveret i flere andre gode aktioner, fordi han er god i de små rum og dygtig teknisk. SønderjyskE er ikke fyldt med fart i den bagerste kæde, og derfor kan Jakob Breum sagtens få en hovedrolle igen. OB-spilleren har en masse selvtillid, og han vil derfor med stor sandsynlighed bede om bolden meget og gøre sin holdkammerater farlige på den måde.
Vidste du, at…
SønderjyskE og OB spiller meget sjældent 0-0. Der er således blevet scoret mål de seneste 10 gange, at de hold har mødt hinanden i Superligaen. Den sidste målløse affære var den 30. august 2019 i Odense. Derfor lugter det meget af mål på Sydbank Park i Haderslev søndag eftermiddag.
Dom:
OB har genvundet noget selvtillid, mens SønderjyskE stadig leder efter deres. Gæsterne er ikke pisket til sejr på samme måde som hjemmeholdet, og det betyder, at de kan spille fem procent mere frit. Det kan blive en fordel. OB sejrer med 3-1.

TransferLIVE: Martí Cifuentes tæt på stort job

Dublin sætter sig på Belfast

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Tottenham præsenterer FC København-emne

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

FC København har spændende hollænder på blokken

Gylden chance for Roony Bardghji

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

FC København bekræfter

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Kan købes til spotpris

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

FCM-spiller solgt – her er prisen

“Superdanskeren”

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’