Vejle Boldklub – OB

Superliga-runden lukker og slukker med en sand bundgyser, når Vejle og OB mandag kæmper for at undgå en placering under nedrykningsstregen.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Klubben fra Nørreskoven har ikke vundet siden første kamp i nedrykningsspillet, hvor de besejrede netop OB med 1-0 på Nature Energy Park.

Prelec’ tropper frister dermed fortsat en tilværelse under Superligaens nedrykningsstreg, som de på intet tidspunkt har været over i indeværende sæson.

Senest blev det til 1-1 ude mod Lyngby, hvor Vejle i store dele af opgøret var det bedste hold, og hvor de for en sjælden gangs skyld rent faktisk virkede til at jagte alle tre point til slut. Det klædte dem.

Hjemmeholdet formår på trods af de få sejre fortsat at holde snor i holdene over dem, men de har det til gengæld med at forpasse chancen for at stige i tabellen, når de endelig har chancen.

Mandag aften venter endnu en gylden mulighed for at bringe sig over stregen, men det vil altså kræve, at de denne gang griber muligheden og rent faktisk vinder i stedet for at spille uafgjort, som de har gjort det i en trejdedel af sæsonens 27 kampe.

Vejle var klart bedst i seneste indbyrdes opgør mod OB, som de allerede har besejret to gange i sæsonen, så der er begrundet håb om endelig at bringe sig oven vande.

Denis Kolinger er i karantæne, mens Stefan Velkov meldes tvivlsom. N’Gbakoto forventes fortsat ude med en skade. 

OB:
Det er svært at bevare optimismen på OB’s vegne. I sidste weekend tabte fynboerne endnu engang på hjemmebane, og er dermed fortsat uden sejr på eget græs i denne sæson. Endnu værre er det, at hele 11 af hjemmekampene er endt med nederlag.

Senest havde Søren Kroghs mandskab ellers alletiders mulighed for at ende den negative stime, da Superligaens absolutte bundprop Hvidovre kom på besøg.
Men sådan skulle det ikke gå.

OB leverede endnu en skrækkelig indsats på hjemmebane, som resulterede i et ganske fortjent 1-2-nederlag.

På den positive side skal det nævnes, at fynboerne var få centimeter fra at kæmpe sig tilbage fra 0-2, men efter gennemsyn i VAR-vognen blev Trybulls sene udligning annulleret på efterbevilling til stor skuffelse på bænk og tribune. 

Gæsterne har rodet sig ud i en fuldblodskrise, hvor stort set ingenting fungerer, og hvor de første trods alt pæne kampe i starten af året efterhånden virker som et meget svagt minde.

Udebanestatistikken er dog et lys i mørket, for OB er faktisk uden nederlag i de seneste ni udekampe i Superligaen.

Bjørn Paulsen, Jamez Gomez og Agon Mucolli var ude at truppen senest, men meldes alle tre i spil til et comeback mod Vejle. 

Karantæner:
Vejle Boldklub: Denis Kolinger
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3):  Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Albornoz – Emmanouilidis, Onugkha, Juwara 

OB (3-4-3): Myhra – Helander, Slotsager, Gomez – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mickelson – Deedson, Kadrii, Fenger

Dom:
Det kan næsten kun blive nervøst, når Vejle og OB mandag aften kæmper for at undgå placeringen under nedrykningsstregen.

Begge mandskaber er i en mildest talt skidt forfatning, og det er derfor også svært at have alt for høje spillemæssige forventninger til opgøret.

Det skal dog nok blive intenst og tæt. Ikke meget adskiller de to hold, som først og fremmest nok vil gøre en del for bare ikke at tabe.

Vejle var bedst i seneste indbyrdes opgør, så måske de kan snuppe endnu en snæver sejr. 1-0 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.83 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Tæt på utrolig kamprekord

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Brøndby IF – Randers FC

Han kan blive den næste store profil!

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

AGF og OB var enige om at spille søndag

Hylder Manchester United-stjerne

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Officielt: Her spilles AGF-OB

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

– Priserne er eksploderet