Optimistiske eksperter: De fire skal Brøndby købe

Carsten V. Jensen kommer til at få rigtig travlt i de sidste par uger af transfervinduet, hvis eksperternes bud skal gå i opfyldelse.



Brøndby var spået til at være en af de danske klubber, som ville være allermest aktive i januartransfervinduet, men med kun få uger tilbage af, er der endnu ikke blevet præsenteret en ny spiller på Vestegnen. 

Klubben har ellers brug for noget nyt efter et sløjt efterår, hvor man gik på vinterpause på 10. pladsen. Meldingerne har da også gået på, at Brøndby ville forstærke truppen med Global Football Holdings (GFH) nye millioner.

Ifølge Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Jesper Thygesen, så er det ikke nok, at sportsdirektør Carsten V. Jensen kun går ud og henter et par spillere. De peger på, at Brøndby skal hente fire spillere, og det bliver ikke nogen billig fornøjelse.

Blikket bør nemlig være rettet mod Yann Bisseck, Lasse Berg Johnsen, Jens Stryger Larsen og Magnus Mattsson. De bliver uden tvivl en dyr pakke, men ifølge Peter Sørensen kan der hentes mange penge ind på nogle af de Brøndby-spillere, som ikke er gode nok, ligesom Anis Ben Slimane også bør sælges, da han kan indbringe en god sum.

– Jeg mener, at man skal sælge Radosevic. Jeg synes ikke, at han er god nok, og han vil slet ikke være god nok til den måde, som Jesper Sørensen vil spille på. Slimane og Radosevic kan man sælge fra dem, der har været udvalgt til at være de bedste, og så kan man tage alle de her mellemspillere; Rosted, Sebulonsen, Heggheim, Gammelby, Bell og Divkovic – sælg dem. Det ender med at give overskud det her, og de ender med at have et hold, der kan begå sig, der hvor de skal være, altså ikke kun i top seks, men i top tre, forklarer Peter Sørensen, der overordnet mener, at Brøndby har for mange dårlige spillere.

Brøndbys første forstærkning kan meget vel blive præsenteret i en nær fremtid, spår Jesper Thygesen, der har blikket rettet mod hollandsk fodbold, hvor Magnus Mattsson spiller for NEC Nijmegen. Han er den nok den spiller, som der er største chance for, at Brøndby kan få.

– En publikumsfavorit for det, han kan, er så lækkert for øjet, og dem må de også gerne samle på i Brøndby, hvis de bare har niveauet til at være effektive, og det har han. Det er nok den mest realistiske af de fire. Det vil ikke overraske mig eller nogen, hvis der om et par dage er skrevet kontrakt med Mattsson, forklarer Thygesen.

Hvorvidt Brøndby præsenterer fire nye spillere og yderligere sælger en håndfuld på godt og vel to uger er mere end tvivlsomt. Alligevel er der ingen tvivl om, at det er mod Brøndby og nu også i FC Midtjylland, at de fleste blikke bliver rettet imod.

Se hele snakken om Brøndbys januartransfervindue i videoen over artiklen. 






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub