Brøndby var spået til at være en af de danske klubber, som ville være allermest aktive i januartransfervinduet, men med kun få uger tilbage af, er der endnu ikke blevet præsenteret en ny spiller på Vestegnen.
Klubben har ellers brug for noget nyt efter et sløjt efterår, hvor man gik på vinterpause på 10. pladsen. Meldingerne har da også gået på, at Brøndby ville forstærke truppen med Global Football Holdings (GFH) nye millioner.
Ifølge Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Jesper Thygesen, så er det ikke nok, at sportsdirektør Carsten V. Jensen kun går ud og henter et par spillere. De peger på, at Brøndby skal hente fire spillere, og det bliver ikke nogen billig fornøjelse.
Blikket bør nemlig være rettet mod Yann Bisseck, Lasse Berg Johnsen, Jens Stryger Larsen og Magnus Mattsson. De bliver uden tvivl en dyr pakke, men ifølge Peter Sørensen kan der hentes mange penge ind på nogle af de Brøndby-spillere, som ikke er gode nok, ligesom Anis Ben Slimane også bør sælges, da han kan indbringe en god sum.
– Jeg mener, at man skal sælge Radosevic. Jeg synes ikke, at han er god nok, og han vil slet ikke være god nok til den måde, som Jesper Sørensen vil spille på. Slimane og Radosevic kan man sælge fra dem, der har været udvalgt til at være de bedste, og så kan man tage alle de her mellemspillere; Rosted, Sebulonsen, Heggheim, Gammelby, Bell og Divkovic – sælg dem. Det ender med at give overskud det her, og de ender med at have et hold, der kan begå sig, der hvor de skal være, altså ikke kun i top seks, men i top tre, forklarer Peter Sørensen, der overordnet mener, at Brøndby har for mange dårlige spillere.
Brøndbys første forstærkning kan meget vel blive præsenteret i en nær fremtid, spår Jesper Thygesen, der har blikket rettet mod hollandsk fodbold, hvor Magnus Mattsson spiller for NEC Nijmegen. Han er den nok den spiller, som der er største chance for, at Brøndby kan få.
– En publikumsfavorit for det, han kan, er så lækkert for øjet, og dem må de også gerne samle på i Brøndby, hvis de bare har niveauet til at være effektive, og det har han. Det er nok den mest realistiske af de fire. Det vil ikke overraske mig eller nogen, hvis der om et par dage er skrevet kontrakt med Mattsson, forklarer Thygesen.
Hvorvidt Brøndby præsenterer fire nye spillere og yderligere sælger en håndfuld på godt og vel to uger er mere end tvivlsomt. Alligevel er der ingen tvivl om, at det er mod Brøndby og nu også i FC Midtjylland, at de fleste blikke bliver rettet imod.
Se hele snakken om Brøndbys januartransfervindue i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: Brøndby bekræfter transfer
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansk træner storroses
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Langer ud efter trænerlegende
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Køber engelsk klub
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER