På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

Kasper Fisker ser i disse dage trænergerningen an hos Brøndby Masterclass.



En gammel kending er i disse dage tilbage Brøndby.

Den tidligere midtbanespiller Kasper Fisker, der nåede 68 kampe for Brøndby IF, besøger nemlig Brøndby Masterclass og snuser til trænergerningen.

Det kunne TV 2 Sport fortæller torsdag formiddag. 

I et interview med Tipsbladet fortæller Kasper Fisker selv, at dialogen med Brøndby allerede startede for måneder tilbage, og at han nu er på besøg i denne uge. 

– Jeg har jo ganske okay kontakter ude i Brøndby, så jeg skrev til dem og hørte, om jeg kunne komme ud og selv prøve at se lidt, hvordan det er at være ungdomstræner, siger Kasper Fisker og tilføjer: 

– Det har været super fedt og spændende. Jeg tænker, at hvis jeg må fortsætte igen efter sommerferien, kunne jeg godt tænke mig at se mere til det.

‘Ren og skær nysgerrighed’

Den tidligere midtbanespiller forlod Brøndby i sommeren 2020 for Fremad Amager, og godt et år senere indstillede han karrieren. Siden har han blandt andet lavet podcasts med sin kone og generelt haft mange jern i ilden. 

Men i mellemtiden har han savnet sporten. 

– Jeg har altid tænkt, at jeg skulle arbejde med fodbold efter karrieren. Det har jeg 100 procent vidst. Og så er der bare opstået nogle andre muligheder for mig med det, jeg laver nu, som jeg har forfulgt og nydt meget. Jeg har savnet fodbolden, og i lang tid har jeg gået og tænkt over, hvad det vil sige at være fodboldtræner, fordi det har jeg jo aldrig prøvet.

– Jeg er super grøn i det, så jeg går meget ydmygt til det og prøver at finde ud af, om det er noget for mig, og om det er noget, jeg mon kan lære. Det er ren og skær nysgerrighed, siger han. 

Ekstremt imponeret

Som han selv siger, er trænergerningen meget ny for Kasper Fisker.

– Jeg har ikke noget træneruddannelse, så det er også på grund af det, at jeg tænker, at inden jeg begynder alle mulige ting, skal jeg lige se det an. Jeg er typen, hvor jeg kaster mig 100 procent ind i det, når jeg gør noget, så jeg vil lige forstå, hvilken størrelse det er at være fodboldtræner, siger Kasper Fisker. 

Om der så er en Superliga-træner eller ungdomstræner gemt i maven, det må tiden vise, og som Kasper Fisker selv siger, er der rigtig mange dygtige fodboldtrænere i Danmark.

Noget, der også har imponeret ham i denne uge. 

Jeg er ekstremt imponeret over det talentarbejde, den seriøsitet og den umage og perfektionisme, som man lægger i de her ting. Det er på et ekstremt højt niveau – både med stab, ressourcer og træningsindsats. 

– Jeg er vildt imponeret over dansk talentudvikling, og i det her tilfælde er det så Masterclass. Det er virkelig imponerende, og jeg kan godt forstå, at vi har et godt landshold, for jeg kan forestille mig, at der produceres mange dygtige spillere under de her fantastiske forhold, lyder det fra Kasper Fisker. 





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej