IKAST (Tipsbladet): Humøret fejlede bestemt ikke noget fredag, da FC Midtjylland havde næstsidste træningsdag før sæsonens måske vigtigste kamp.
Med en sejr er FC Midtjylland tilbage i gulddebatten igen, med et nederlag er man ude, og optakten i mandags mod Silkeborg var alt andet end god med et fortjent 0-3-nederlag.
Den kamp kaldte islandske Sverrir Ingi Ingason efterfølgende for sæsonens dårligste, og i den dårlige kamp, FCM spillede, ligger der for den unge midtbaneprofil Oliver Sørensen også noget, man kan tage med til søndagens topkamp.
– Vi prøver at få noget god stemning tilbage og at træne med den kvalitet, vi kan. Det, vi har gjort de seneste par dage, gør, at vi er klar på at gøre det bedre.
– Jeg synes godt, vi kan lære noget af det [Silkeborg-kampen]. Det er fair nok, at man ikke rammer spillet, men vi skal have en bedre attitude, siger Oliver Sørensen.
– Det positive er jo, at hvis vi vinder, så er vi med igen. Men det er klart, at vi skal vinde. Så det positive er egentlig, at vi stadig lever efter tre-fire kampe, hvor vi ikke har fået de point, vi gerne vil.
– Vi skal spille bedre, vi skal turde tage fat i bolden, vi skal turde at lave løbene. Og så synes jeg, vi skal vise en bedre indstilling.
Som i 2018?
Brøndby har været en, som man siger på de kanter, træls modstander for FC Midtjylland i denne sæson.
Tre gange har Brøndby vundet over FCM med et enkelt mål, og skal man lægge noget positivt i det, var det også det, der skete for FC Midtjylland tilbage i 2018, hvor man så vandt den fjerde kamp mod Brøndby og kort tid senere mesterskabet.
– Det har været snævre sejre. I den seneste, vi spillede, havde vi fortjent mere. I den første kamp havde vi ingen forsvarsspillere klar, i den anden spillede vi bare ikke godt nok, siger Oliver Sørensen, der ikke ser nogen mening med at udpege specifikke spillere, da Tipsbladet spørger ind til den meget form- og målstærke Yuito Suzuki.
– Han har gjort det godt, og man ved aldrig, hvornår Vallys rammer dagen, og de har et godt hold på alle positioner. De kan alle spille god fodbold og er købt ind til den type fodbold, de spiller. Så vi skal have styr på dem alle sammen, siger Oliver Sørensen.
Men at det er nu, FC Midtjylland skal finde både formen og en måde at vinde kampe, er tydeligt efter fire point i fem runder.
– Vi skal bevare troen på det. Som du siger, kunne vi have fortjent lidt mere, end vi har fået her i slutspillet, mens vi måske fik lidt mere end fortjent tidligere, så det går måske op i ét. Vi skal bevare troen og holde fast i, at vi stadig lever, og har vist, at vi kan spille godt. Og så handler det om, at vi skal være kyniske på de rigtige tidspunkter, siger Oliver Sørensen.
FC Midtjylland og Brøndby IF mødes i Herning søndag med kickoff klokken 18.00.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker