På trist baggrund: Dansk mester kan score jackpot

Dansk fodbold kan lukrere på Ruslands invasion af Ukraine. Den kommende danske mester kan være garanteret minimum 100 millioner kroner.



På en utrolig trist baggrund kan den kommende danske mester ende med at være sikret et trecifret millionbeløb i næste sæson. Den russiske invasion af Ukraine kan få sportslige konsekvenser, som især kommer Superligaens tophold til gode, skriver Ekstra Bladet.

UEFA har valgt at udelukke russiske klubber fra at deltage i de tre europæiske turneringer Champions League, Europa League og Conference League, og hvis det ikke ændrer sig frem mod næste sæson, vender det op og ned på Europa-regnskabet.

Rusland optager i skrivende stund fem europæiske pladser i den kommende sæson qua landets ottendeplads på koefficientlisten, men hvis de alle bliver nægtet deltagelse, har vi en ny situation, hvor lavere rangerede nationer rykkes frem på ranglisten.

Når alle brikker i puslespillet er lagt, vil det formentlig betyde, at den danske mester indtræder en runde senere i Champions League-kvalifikationen, og det vil sige playoff-runden, som er den sidste før gruppespillet.

Det betyder, at de danske mestre blot vil være to kampe fra det forjættede Champions League-land, men samtidig, at holdet ryger direkte i Europa League-gruppespillet, hvis det ender med et samlet nederlag i playoff-runden. Dermed er holdet garanteret en gevinst på minimum 100 millioner kroner. 

Det kan også få betydning, hvis Ukraine er ude af stand til at deltage i europæisk fodbold efter sommerferien. Ekstra Bladet skriver, at det vil medføre, at den kommende pokalvinder i Danmark vil være sikret deltagelse i Conference League-gruppespillet, men inden da med mulighed for at kvalificere sig til Europa League. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Magiske Messi slår til igen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid