Jesper Sørensen: Selvfølgelig var de rystede

Brøndby-angriberen Ohi Omoijuanfo mener, at de blågule viste stor karakter i søndagens sejr over AC Horsens.



Efter en livlig og dramatisk affære snuppede Brøndby tre point i forårets første superligarunde søndag, hvor holdet slog AC Horsens med 5-2.

De blågule var ellers bagud med 1-2 ved pausen efter at have smidt en føring i vasken på fem minutter.

Derfor blev cheftræner Jesper Sørensens pausesnak afgørende, mener den norske angriber Ohi Omoijuanfo.

– I pausen fik vi at vide, at vi skulle gå ud og afgøre kampen, og det havde alle mand en tro på, at vi kunne gøre. Vi viste karakter i anden halvleg, siger Brøndby-angriberen.

Jesper Sørensen forklarer, at det var et rystet Brøndby-hold, der kom ind i omklædningsrummet og lyttede til ham efter første halvleg.

– Jeg sagde til dem, at jeg godt kunne forstå, hvis de var frustrerede over at være bagud, efter at vi havde spillet en god første halvleg.

– De var selvfølgelig rystede, men jeg gjorde det klart for dem, at vi også i preseason har formået at komme tilbage fra at være bagud, og det gjorde vi så igen, siger Sørensen.

Brøndby-træneren har sammen med mandskabet været igennem en hektisk uge, der bød på et optrin mellem Anis Ben Slimane og Mathias Greve, som begge kom i spil i søndagens kamp.

Anis Ben Slimane havde angiveligt ramt Mathias Greve i hovedet med et slag efter en intern træningskamp, og de måtte begge stå skoleret hos cheftræneren.

For Jesper Sørensen varmede det at se gode præstationer fra de to spillere.

– Det var fint at se Mathias Greve spille en rigtig god kamp, og det var fint at se Anis komme ind og bidrage til holdet og levere et godt indhop.

– Hvis det her var sket i en italiensk klub, så havde der ikke været en eneste til at bevidne det, ud over dem der var i klubben. Det sker, fordi vi har en åbenhed i Brøndby, som vi i øvrigt er glade for at have, siger Sørensen.

Brøndby slog tidligere på ugen fast, at Mathias Greve og Anis Ben Slimane er på god fod igen, og søndag omfavnede de to spillere da også hinanden ved de blågules 4-2-scoring i anden halvleg.

/ritzau/



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Fyringstruet: – Han har to kampe

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Brøndby er chanceløse

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Dybt skuffet og trist

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

FC København-profil ude med sygdom

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Storklub meldes interesseret

Afvist

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Endelig godt nyt

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’