(Tipsbladet i Wolfsburg) Peter Christiansen er ikke længere i FC København, men er landet i jobbet som forretningsfører i Wolfsburg.
Den med det største sportslige ansvar i en klub, der har omkring det firedobbelte budget af FC København.
Altså, et kæmpe job, som vel nok er det største, en dansk fodboldleder har.
I januar kunne B.T. afsløre, at ‘PC’ sagde nej til en gigantstilling i en af Saudi Arabiens største klubber, men dengang havde han ikke selv nogen kommentar til jobtilbuddet.
Nu, siddende i Wolfsburg, åbner Peter Christiansen op for, at han fem gange er forsøgt at blive draget væk fra FC København.
– Jeg tror, at jeg har fået en håndfuld tilbud, siger Peter Christiansen og giver sin forklaring på, hvorfor han denne gang sagde ja tak til større udfordringer end at blive i FC København.
– I Wolfsburg fik jeg følelsen af, at projektet var solidt nok, og der var en soliditet i den økonomiske fundering, og at jeg vidste, at jeg kom til at træffe beslutninger og ikke bare sad ved siden af dem, der traf beslutninger. Det gjorde, at det var det rigtige for mig, men Wolfsburg formåede altså at overtale ham, og det kan du læse mere om her.
I de tre år som sportsdirektør i FC København vandt klubben to gange guld og en pokaltitel, ligesom der var deltagelse i gruppespil i Champions League. I sidste sæson blev klubben først slået ud i ottendedelsfinalerne af Manchester City.
Samtidig har klubben ifølge Peter Christiansen i den periode solgt spillere for omtrent en milliard kroner, ligesom der med præmiepenge er løbet halvanden milliard kroner ind i klubkassen.
Peter Christiansen havde egentlig planer om, at tiden i FC København skulle have været meget længere.
– Min plan var, at jeg skulle være der i otte-ti år. Min intention var, at jeg ville gøre noget og lykkes med en frekvens i forhold til danske mesterskaber og Champions League, som FC København ikke har gjort før, og selv om vi slutter nu med min tid i FC København, er det facts, at det er det, der er sket.
– To ud af tre år i Champions League er aldrig gjort før. Der har det været hvert fjerde eller femte år. Noget i den stil. Og det, der var en succes på transfers, hvis du tager det, så var det 100 millioner kroner i gennemsnit på seks, syv år, men det har vi gjort på tre år. Langt over. Så det har været min drivkraft. At se, om vi kunne gøre det bedre, end vi nogensinde har gjort før, og det har vi i særdeleshed gjort både på resultater og økonomi.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED