Peter Degn stopper karrieren

Peter Degn hopper fra banen til baren. Midtbanespilleren stopper karrieren og helliger sig i stedet jobbet som barejer.



Efter godt og vel 14 år på topplan stopper den kreative og boldbegavede midtbanespiller Peter Degn nu sin karriere. Degn’ens kontrakt i Silkeborg udløb nytårsaften, og da der de seneste måneder ikke har været interesse fra andre klubber, forlader han nu fodbold på topplan.

– Der har ikke været noget som helst, så det må være slut nu. Det var det, siger Peter Degn til tipsbladet.dk.

Midtbanespilleren, der brød igennem i på AGF’s fantastiske hold fra 1996, var egentlig klar på en ny kontrakt, men nu har han indset at fremtiden ligger et andet sted. Peter Degn går fra banen i baren.

– Jeg har en bodega i Ebeltoft, så den skal jeg bruge meget af min tid på nu. Jeg har uingen uddannelse, så det er dejligt at have den at falde tilbage på, siger 33-årige Degn, der i en lang karriere også prøvede kræfter med Premier League-fodbold i Liverpool-klubben Everton.

De kommende år bliver det dog på et noget andet niveau, han skal bruge sit tekniske talent og sin fine sparketeknik.

– Jeg kommer til at spille lidt Serie 5-fodbold for Ebeltoft, slutter den tidligere U/21-landsholdsspiller.

Udover kampe for Silkeborg, AGF og Everton, står Peter Degn noteret for kampe i såvel Brøndbys som Vejles trøje.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Rekord-Messi sparker Argentina videre



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

FC Københavns talenter gør rent bord

Lurer på Superliga-stjerne

Frankrig – Irak

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – Kroatien

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Her kan du se Norge mod Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Norge – Senegal

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Her kan du se Argentina mod Østrig

Et skridt tættere Englands største stadion

Storklubber kæmper om danskers underskrift



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Historisk Messi rykker forbi Klose