Blev kasseret: Jeg er stadigvæk kæmpe FCK-mand

Selvom gennembruddet aldrig kom i FC København, som sendte ham videre i en ung alder, så rokker det ikke ved Mads Roerslevs kærlighed til klubben.



Han kom igennem FC Københavns ungdomsafdeling og nåede 13 officielle førsteholdskampe for klubben, men det blev aldrig til mere. I 2019 sendte købte Brentford ham i FCK, og siden da har Mads Roerslevs karriere været en stor succeshistorie, hvor han snart kan fejre 100 kampsjubilæum for Premier League-klubben. 

Når man ser ham stå overfor stjerner som Mohamed Salah, Raheem Sterling og hvad Premier League ellers har at byde på, så kunne man forestille sig, at FCK nok alligevel godt kunne have brugt ham. 

Sådan er virkeligheden ikke, men er der én ting, som Mads Roerslev ikke gør, så er det at bære nag. Tværtimod elsker han stadig klubben, som han voksede op i.

– Jeg følger dem tæt, selvom et par af årene var svære, er jeg vokset op igennem hele FCK-systemet, og jeg ville aldrig være det foruden. Jeg er kæmpe FC-mand, der er ikke så meget der, fortæller han over en Zoom-forbindelse fra England til Tipsbladet.

Han har ikke længere kontakt til nogen i klubben, og af naturlige årsager er det stort set heller ikke muligt for ham at besøge Parken.

– Jeg ville ønske, jeg kunne, men det er virkelig svært med vores program, for kampene ligger meget tit nogenlunde samtidig, også i forhold til træninger, så det kan næsten aldrig lade sig gøre. Jeg har prøvet at få det arrangeret et par gange, hvor det bare i sidste ende ikke kunne give mening.

Man kan derfor forestille sig, at Mads Roerslev sad klistret foran skærmen, da hans tidligere arbejdsgiver kæmpede 0-0 hjem fra Allianz Arena onsdag aften. 

Super stolt af Wind
Er der én med FCK-blod i årene, som han stadig har kontakt med, så er det Jonas Wind. Bomberen fra Wolfsburg har knust al modstand i denne sæson. Ni Bundesliga-scoringer, et enkelt pokalmål og så nogle landsholdsscoringer er facit indtil videre. 

Det kan virke overraskende for mange, men ikke for Roerslev. 

– Det kommer overhovedet ikke bag på mig. Jeg er vokset op med ham, og vi har spillet sammen i FC i talentafdelingen. Så det kommer overhovedet ikke bag mig, at han gør det så godt. Der har aldrig rigtig været noget spørgsmål om hans kvaliteter. Men jeg er enormt glad og super stolt af ham, fortæller Roerslev om sin kammerat.

Mads Roerslev og Jonas Wind lunter sammen for mange år siden nu. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Meldes tæt på storklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’