Politiet kritiserer Brøndby-fans: Uhensigtsmæssigt

Det var ifølge politiet “stærkt uhensigtsmæssigt”, at masser af Brøndby-fans fik adgang til stadion midt i guldfejringen. Dog glæder ordensmagten sig over, at dagen forløb fredeligt.



Da Brøndby IF mandag vandt det danske mesterskab, var der officielt knap 10.000 tilskuere på stadion. Men da Andreas Maxsø løftede trofæet, var det reelle tal langt højere. Et stort antal fans havde nemlig tiltvunget sig adgang til stadion.

Klubben forklarede selv til TV2 Sport tidligere på dagen, at den åbnede portene, fordi presset fra de tusindvis af fans uden for stadion blev så stort, at der var risiko for, at folk kom til skade. Det skete i dialog med politiet.

Samme udlægning lyder fra Københanvs Vestegns Politi over for tipsbladet.dk.

“Efter Brøndby IF’s vurdering opstod der en faresituation med risiko for, at personer i mængden kunne lide overlast eller blive klemt fast, hvilket ud fra en nødretsbetragtning fik Brøndby IF til at åbne portene til stadion for at hindre tilskadekomster. Det skete i dialog med politiet”, skriver Københanvs Vestegns Politi i en mail.

Superliga-kampe er dog underlagt strenge regler for, hvor mange tilskuere der må komme ind, hvor stor afstand de skal have til hinanden på deres tildelte sæder, og hvordan man i det hele taget minimerer smitterisiko. De principper blev sat ud af spil, og det huer ikke politiet.

“Efter faresituationen blev afværget, forblev de demonstrerende fans inde på stadion og blandede sig med tilskuerne i de i forvejen opdelte sektioner under den efterfølgende medaljeoverrækkelse.”

“Den omstændighed finder Københavns Vestegns Politi stærkt uhensigtsmæssig i forhold til de gældende regler for at begrænse corona-smitte ved Superliga-fodboldkampe,” skriver Københanvs Vestegns Politi videre.

Til gengæld glæder politiet sig over, at kampen derudover blev afviklet uden problemer og uden anholdte.

– Jeg er samtidig tilfreds med, at en atypisk og på mange måder kompleks opgave som denne Superliga-afslutning endte fredeligt, siger politiinspektør Mogens Lauridsen i en skriftlig kommentar til tipsbladet.dk.

Brøndby IF er “nu i en proces med politi og myndigheder om, hvordan vi kan undgå en eventuel lignende situation i fremtiden”, lød det fra klubbens sikkerhedschef over for TV2.

En person, der var til stede på stadion, har siden vist sig at være smittet med coronavirus.

Spørgsmålet er, hvad det betyder for smitteopsporingen, at så mange mennesker kom ind på stadion uden billet og dermed uden at være registreret. Myndighederne har opfordret alle til at blive testet.





Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig



LIVE

TransferLIVE: Stor interesse for Scott McKenna


Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Kan købes til spotpris

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Tengstedt på plads i ny klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Altafgørende for Brøndbys fremtid

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

De kan tjene kassen på Moukoko

FCM-spiller solgt – her er prisen


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Udenlandske klubber stjæler transferplan

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’



AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Massiv interesse for Horsens-flop

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Kongen af straffespark på vej til FC København


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Belgier var fristet af FCK og FCM

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

FC Barcelona-stjerner i chok



Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner



Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’