Det har været en hektisk sommer allerede på transfermarkedet i FC Midtjylland.
Der er gennemført store, profilerede køb af Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung, der skal bære FCM i hver deres ende af banen.
Men der er også hentet spillere som Iver Fossum og André Rømer til sammen med spillere, der var udlånt i 2022/23.
Og så har FC Midtjylland i denne uge også på spektakulær vis sendt fire unge spillere anført af reservekeeper Elias Rafn Olafsson til den nye samarbejdsklub Mafra i Portugals næstbedste række.
Unge spillere på jagt efter spilletid, der forlader FC Midtjylland, og kontrakter til Fossum og Rømer med deres mange kampe i Superligaen og skandinavisk fodbold hænger ikke ved første øjekast sammen.
Men kratter man lidt i overfladen, tegner der sig et billede af et FC Midtjylland, der i et par sæsoner bliver ældre og gør alt for at række ud efter Superliga-guldet og nye ture i Europa-gruppespil, mens de første, ofte svære, skridt som seniorspillere for FCM’s talenter skal tages i Portugals næstbedste række i stedet for i Superliga-kampe med guld og Europa-placeringer på højkant.
For FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen handler det om at gøre FCM’s talenter og unge spillere klar til at spille med i toppen af Superligaen og i Europa, og det skal over tid gerne føre til flere egne talenter på førsteholdet i FCM, selvom talentafgangen her og nu og kontrakter til spillere som Fossum og Rømer trækker i den modsatte retning.
– Vi kunne jo se Casper Tengstedt nede i Benfica. Det er jo en af dem, som ikke endte med at bryde igennem hos os. For så at gøre det i andre klubber, hvilket vi jo også er stolte af. Men det er klart, at det havde været bedre, at det havde været en rejse med os i FC Midtjylland i stedet for udenom os, siger Svend Graversen til Tipsbladet.

– Vi skal have så mange af vores unge spillere som overhovedet muligt til at slå igennem hos os. Det er lykkedes med mange spillere, men vi vil gerne have endnu flere. Vi vil finde veje, der giver spillerne mulighed for at accelerere. Nogle kommer til at gøre det, andre kommer ikke til det. Men vi vil give muligheden, og det er ikke alle, der har bedst af at sidde på bænken og få nogle indhop her i FC Midtjylland. Vi har muligheden i Fredericia, og så er vi også ved at udvikle den i Mafra, siger Svend Graversen.
Casper Tengstedt spillede i FC Midtjyllands ungdomsafdeling og blev lejet til Nürnbergs reservehold og AC Horsens, før han i 2021 blev solgt til AC Horsens og slog igennem i en grad, så han blev solgt til Rosenborg og relativt kort tid efter i vinteren i år til Benfica.
Fossum og Rømer giver tid og plads
Kontrakterne til spillere som Iver Fossum og André Rømer kommer i det lys til at give FC Midtjylland friere hænder til at give unge spillere, der så ud til at havne i en reserverolle i Superligaen, adgang til mere spilletid i enten 1. Division hos Fredericia eller i Portugals næstbedste række med Mafra, hvor niveauet som oftest vil være mere medgørligt end i en guldkamp i Danmark.
– Vi syntes, Fossum var spændende. Han har haft et stor impact i Superligaen. Ikke lige det seneste år, men så snart, vi går et år eller mere tilbage, gjorde han det rigtig godt.
– Det samme gælder med aftalen med Rømer. De er spillere, der skal konkurrere om pladserne på midtbanen, for vi skal have en midtbane med stor konkurrence. Og Rømer kender vi alt til, det var en no-brainer at forhandle ham løs, da det viste sig at være muligt, siger Svend Graversen.
FC Midtjylland sendte tirsdag Elias Olafsson på leje i Mafra, mens Pontus Texel, Andreas Nibe og den colombianske angriber Juan Moreno skiftede på permanente aftaler.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Medier revser Real Madrid-træner
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
MEDIE