Pudsig OB-historie: Jeg er vild med hans forældre

OB's nye midtbanestjerne Sven Köhler kender allerede to mennesker i Odense, hvor han skal bo de kommende år.



Fodboldens verden kan synes uendelig stor – alligevel kan mange skæbner vikles sammen på kryds og tværs.

OB's nyerhvervede midtbanespiller Sven Köhler har eksempelvis et nært forhold til forældrene til en af fynboernes tidligere spillere, og tyskeren glæder sig til at besøge dem i deres hus i Odense. 

For en god håndfuld år siden vandt Schalke 04 det tyske U19-mesterskab, og den helt store stjerne på holdet var Leroy Sané, men også Sven Köhler og danske Jacob Rasmussen var en del af guldholdet.

26-årige Jacob Rasmussen, der i dag spiller for Fiorentina, er født i Odense og skiftede som teenager fra OB til Schalke 04, og her mødte fynboen Sven Köhler. De udviklede et godt forhold til hinanden og endte med at bo under samme tag i Ruhr-distriktet. 

– Jeg har SMS'et en del med Jacob om mit skifte til OB. Han har sagt, at jeg bare skal række ud til hans forældre, som bor i Odense, hvis der er noget. Jeg kender hans forældre rigtig godt, for de besøgte ofte Jacob i Tyskland, og jeg glæder mig til at se dem. Jeg har ikke haft tid til at besøge dem endnu, men det kommer jeg helt sikkert til, siger Sven Köhler til Tipsbladet.

Jacob Rasmussen har naturligvis også fortalt lystigt om sin barndomsklub, som Sven Köhler nu skal tørne ud for.

– Jacob er glad for, at jeg er skiftet til OB. Han følger stadig dansk fodbold og OB, og han har naturligvis kun sagt pæne ting om Odense. Jeg glæder mig til at opleve det hele – ifølge Jacob har jeg en masse godt i vente, fastslår Köhler. 

Jacob Rasmussen er langt fra den eneste fra det tidligere mesterhold i Schalke 04, som Sven Köhler har kontakt med den dag i dag. Også verdensstjernen Leroy Sané taler OB-spilleren med fra tid til anden.

– Han skriver til mig, når jeg har fødselsdag. Thilo Kehrer det samme. Vi havde et virkelig godt ungdomshold i Schalke 04 dengang og blev tyske mestre. Jeg tror, at alle spillere fra det hold spiller minimum i den tyske 3. Liga den dag i dag, og det er ikke normalt. Det siger alt om, at det var en virkelig god årgang, lyder det fra Köhler.

Som seniorspiller har 26-årige Sven Köhler tørnet ud for SV Lippstadt, SC Verl, VfL Osnabrück og nu altså OB, der er hans første klub uden for hjemlandet. 





– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Engelsk legende til Wrexham?

Superliga-angriber solgt til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

– En drøm, der gik i opfyldelse

– En stor beslutning

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

OB – FC Fredericia

Kæmpestjerne fremhæver dansker

FC Midtjylland – Viborg FF

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Hylder dansk debutant

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Elkjær jubler over Frank

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet