FARUM (Tipsbladet): Efter fem 3-1-nederlag i træk fortsatte AGF’s krise i dag, da Uwe Röslers tropper tabte med 1-0 til FC Nordsjælland.
Efter tre kampe med Leopold Wahlstedt mellem stængerne valgte Uwe Rösler igen at bruge Jesper Hansen, og den 40-årige keeper stod en god kamp, men kunne ikke gøre noget, da Benjamin Nygren i de døende sekunder af første halvleg bragte hjemmeholdet på 1-0.
Efter slutfløjtet var Uwe Rösler selvsagt ærgerlig over kampens udfald, da AGF-bossen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Vi lavede nogle ændringer og spillede praktisk talt med fem forsvarere, fordi jeg vidste, at vi skulle forsvare godt i bagkæden, og jeg spillede med Jesper i målet, fordi planen var at spille os ud af det høje pres, og der er Jesper rigtig god.
– Jeg var nødt til at spille spillere ude af position, så det lå altid i kortene, at det ikke blive smooth sailing, og jeg havde brug for Jesper derinde til at stå imod det høje pres, fordi jeg vidste, at de ville have bolden meget. Vi frustrerede dem meget i første halvleg. De havde ét skud på mål, og de truede os slet ikke. For os var det mentalt trættende at skulle levere det hårde arbejde, og i den fase havde vi brug for et mål.
– Vi havde tre-fire lovende kontraangreb, og der skulle vi have lavet det føringsmål, der ville have givet os ny energi og selvtillid. Og så scorede de i det 51. minut (sjette tillægsminut i første halvleg, red.). Vores anfører fik en hovedskade, og så blev vi straffet, da målet kom i de to minutter, der var lagt ovenpå den første tillægstid. Vi havde muligheden for at cleare bolden tre gange, men vi fik ikke gjort det ordentligt, lød det fra Uwe Rösler.
AGF-bossen ærgrer sig over, at hans hold i øjeblikket mangler de berømte sidste procenter og får scoret et føringsmål.
– Der var nogle gode præstationer igen i dag, og spillerne giver ikke op. Det er bare så frustrerende for alle involveret i det her, inklusive vores fans, som var rigtigt gode i dag, både under opvarmningen og da jeg hilste på dem. Det endte med et nederlag, og det er hårdt.
Wahlstedt kan spille mod Brøndby
At Leopold Wahlstedt efter tre kampe røg tilbage på bænken, var en smule overraskende, men Uwe Rösler pegede flere gange på, at AGF i dagens kamp havde brug for Jesper Hansen, fordi den rutinerede keeper er god til at spille på kunstgræsset i Farum, hvilket forbedrede forudsætningerne for at modstå FC Nordsjællands høje pres.
– Det forklarede jeg også ‘Leo’ (Wahlstedt, red.). Da jeg gav ham chancen, sagde jeg: ‘Du får en række kampe’. Jeg lovede ham ikke, om det var fem eller fire eller tre eller én. Nu fik han tre, og der er en god mulighed for, at han kan spille på søndag.
Hvordan så du Wahlstedts præstationer i de tre kampe, han fik?
– Det er ikke rigtig det, mine tanker er på nu, for jeg er her for at tale om kampen i dag, der igen understregede, at han havde brug for Jesper Hansens rutine.
– Leopold er stadig i en opbygningsfase, hvad angår form og selvtillid. Jeg følte bare, at med deres måde at presse på, var Jesper det bedste valg til den kamp.
Set udefra kan det måske tænkes, at det ikke gør meget godt for den svenske keeper at ryge relativt hurtigt tilbage på bænken, men for Uwe Rösler har det også været vigtigt at give Wahlstedt minutter.
– Min fejl. Jeg behøvede ikke at sætte ham ind og tage Jesper ud. Jeg gjorde det fordi vi blev enige om, i trænerstaben og med ‘CV’, at vi er nødt til at give ham muligheder. Og det var mit initiativ. Jeg satte ham ind, det var mit initiativ. Det er ikke usædvanligt, det jeg gør. Jeg gør alt for at vinde kampen i dag, og med Jesper Hansens erfaring synes jeg, at han var et rigtigt godt valg. Så det havde ikke noget at gøre med Leopolds præstationer eller hans fremtid, han skal nok få sin chance, lød det afslutningsvist fra Uwe Rösler.
AGF spiller sæsonens sidste kamp hjemme mod Brøndby på søndag i næste uge.
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
