Superliga
Dommer: Mikkel Redder
Man 17. feb kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.65
Odds fra maj 13, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
Toppen af Superligaen ser ud nogenlunde som den plejer. Med en enkelt undtagelse i form af Randers FC, der efter et forrygende efterår har overvintret på rækkens tredjeplads.
Rasmus Bertelsens tropper har overrasket og imponeret stort i første halvdel af sæsonen, som blot har budt på tre nederlag ud af 17 mulige, og en forrygende afslutning på året med hele fem sejre i de sidste seks runder.
Nu er spørgsmålet så, om der bare var tale om et halvt år med tur i den, eller om kronjyderne rent faktisk har rykket sig så meget, at de kan gøre sig gældende i medaljekampen?
Salget af Tammer Bany til West Bromwich må ses som en svækkelse af offensiven på den korte bane. Til gengæld lykkedes Søren Pedersen med at holde på den brandvarme ligatopscorer, Simen Nordli, mens der er blevet føjet yderligere kræfter til den forreste kæde i form af Elies Mahmoud og Musa Touré.
Med fire point ned til syvendepladsen ligger Randers lunt i svinget i forhold til en plads i mesterskabsspillet, men med modstand fra FCK, AGF, Brøndby og FC Midtjylland i fire af grundspillets sidste fem kampe, kan det altså stadig ende med at gå galt.
Mohamed Toure var tvivlsom til kampen, men er med i truppen.
FC København:
FCK sluttede 2024 med en sløj indsats og dertilhørende 3-0 nederlag til Rapid Wien i Conference League, og det nye år startede ud på samme skuffende vis, da det torsdag blev til et 2-1 nederlag hjemme mod Bundesliga-bundholdet, Heidenheim.
Løverne sad ellers tungt på kampen i første halvleg, hvor de også fortjent bragte sig foran lige inden pausen på en scoring af Jordan Larsson, men i anden halvleg var snakken til gengæld en helt anden.
Som vi så i efteråret har FCK uhyre svært ved at spille 90 gode, sammenhængende minutter, og det lykkedes altså heller ikke torsdag aften, hvor de i øvrigt endnu engang indkasserede mål på en standardsituation.
Københavnerne har fortsat et stort arbejde foran sig i forhold til det spillemæssige udtryk, men kan trods alt glæde sig over, at de selv med et væld af svingende præstationer topper Superligaen inden starten på forårssæsonen.
Jacob Neestrup og co. har en vild uge foran sig med mandagskamp mod Randers, torsdagskamp mod Heidenheim og topbrag mod FC Midtjylland søndag, og skal noget højere op i gear end senest, hvis der skal blive noget at fejre når ugen er omme.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius alle ude med skader. Rasmus Falk er til gengæld tilbage.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Nordli, Greve, Mahmoud – Toure
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Chiakha
Dom:
FCK har en lille fordel af allerede at have en kamp i benene, men når man tager præstationen mod Heidenheim i betragtning, bør Superliga-overraskelsen, Randers, ikke være helt uden chancer.
Gæsterne vandt blot tre af otte udekampe i efteråret, og skal denne gang op mod et af Superligaens mest stabile mandskaber, som i sæsonen har fået point i alle kampe mod hold fra den aktuelle top-fem.
Sæsonens første indbyrdes opgør endte 1-1, og det virker også som et sandsynligt resultat denne gang mellem to hold, som nok lever fint med en pointdeler mod en direkte konkurrent fra toppen af rækken.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 13, 2026 06:15 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER