Randers FC – Vejle Boldklub

Randers’ fantastiske stime fik sin ende i seneste spillerunde med nederlag til Silkeborg. Finder kronjyderne tilbage på sporet mod bundproppen Vejle?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Inden 11. spillerunde var Randers inde i en nærmest uhørt god periode med ni kampe i streg uden nederlag, og tre friske og fortjente sejre i rap over AaB, FC Nordsjælland og Sønderjyske.

Men bedst som man troede, at ‘’Hestene’’ ikke længere var til at skyde igennem, gik det galt på kunstgræsset i Silkeborg.

Den brandvarme offensiv fandt aldrig det høje niveau fra de foregående kampe, og især Touré må stå tilbage med en bitter smag i munden efter en gigantisk afbrænder i første halvleg.

Marginalerne var ikke med Randers, som tabte det jævnbyrdige opgør med 1-0.

Et enkelt nederlag skal ikke tage noget fra en indtil videre forrygende sæson for kronjyderne, som byder sig flot til i den tætte Superliga-top.

En aktuel femteplads med sølle tre point til førstepladsen er nok mere end hvad de på forhånd havde turde håbe på i Randers, men samtidig er der ikke mere end fire point ned til ottendepladsen, så der er ikke tid til at hvile på laurbæerne.

Edgar Babayan, Florian Danho og Noah Shamoun forventes ude med skader, mens der er tvivl om Mathias Greve.

Vejle Boldklub:
Fra nul point i 10 kampe til seks point i de seneste fem.

Bundproppen Vejle er i markant bedring, men med til historien hører selvfølgelig, at alle pointene er hentet mod de tre andre bundhold AaB, Lyngby og Sønderjyske, og at kun ét af de fire bundbrag kastede en sejr af sig.

Ikke desto mindre har Mihai Teja fået sat fut i det hårdtprøvede bundhold, som på trods af en halvsløj indsats mod Sønderjyske senest, virker langt mere selvtillidsfulde og konkurrencedygtige end tidligere på sæsonen.

Med den pointmæssige og spillemæssige opblomstring lever håbet om overlevelse igen med forholdsvis beskedne seks point op til Lyngby over stregen, og med 17 kampe tilbage af sæsonen, er det langt fra umuligt at hente.

Især offensivt er gæsterne begyndt at ofre og satse mere. Udmærket illustreret ved 10 mål i seks kampe under den nye rumænske træner, som står i forholdsvis stor kontrast til de seks mål vejlenserne scorede i 10 kampe under Ivan Prelec.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Touré

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Gundelund, Bruggen, Provstgaard, Colina – Hetemi, Lauritsen – Juwara, Kirkegaard, Emmanouilidis – Jacobsen

Dom:
Vejle har kun hentet point mod rækkens tre andre bundhold, men under Mihai Teja har de også budt FCK fint op til dans af to omgange.

Gæsterne kan og vil mere offensivt end tidligere på sæsonen med scoringer i alle seks kampe efter trænerskiftet, men spørgsmålet er, om det er nok til point på Cepheus Park?

Randers skal selvfølgelig vinde hjemme over Vejle, hvis de fortsat vil gøre sig til i toppen, og det bør de også være gode nok til, selvom gæsterne nok skal stritte godt imod.

3-1 til kronjyderne.

Spilforslag:
Randers vinder og Over 2.5 mål til odds 2.18 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Ser I med, AGF? Drømmedebut!




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Ronaldo vinder kampen’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Viaplay-boss langer ud efter AGF

– Alt for meget kaos i Horsens



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Viaplay hæver priserne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Como kan vinde i Napoli

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner