– Jeg er den bedste kantspiller i truppen.
Sådan siger Randers-spilleren Jakob Ankersen, efter at han havde sikret kronjyderne en 1-0 sejr over Superligaens førerhold FC København med et pragtmål i kampens afslutning.
Kantspilleren har haft svært ved at erobre en fast plads på Randers-holdet i foråret, hvor det blot er blevet til to startpladser ud af syv mulige.
Det er en fejl, mener Ankersen.
– Selvfølgelig skulle jeg have startet inde. Jeg startede på bænken, og det var en skuffelse, for jeg føler selv, jeg er berettiget til at spille.
– Der bliver satset på, hvem der er her i næste sæson. Men jeg synes også, at man skal satse på at komme så højt op som muligt i tabellen. Det gør man med momentum, og det føler jeg, at jeg har haft.
– Jeg siger ikke, at de andre kantspillere er dårlige, men jeg føler bare, at jeg er den bedste, forstået på den måde at jeg har præsteret og været med til at spille os med i top-6, siger matchvinderen.
Jakob Ankersen blev skiftet ind mod FCK efter en times spil, og fem minutter før tid sendte han publikum i ekstase med et fremragende langskudsdrøn, der sikrede Randers de tre point.
Ankersen mener, at bænkpladsen skyldes hans kontraktsituation i Randers, som ikke har udsigt til at ændre sig i nærmeste fremtid.
– Jeg er ikke i kontakt med Randers om en forlængelse, og jeg har ikke fået tilbuddet. Lige nu kan jeg kun forholde mig til, at jeg har udløb til sommer.
– Jeg er lidt overrasket over, at jeg ikke er blevet kontaktet. Jeg synes stadig, jeg har en masse at bidrage med, og det fik jeg også vist, siger Ankersen om mandagens kamp.
Randers-træner Rasmus Bertelsen erkender, at fremtidsperspektiv er med i overvejelserne, når han udtager hold.
– Det spiller ind på måden, jeg udtager holdet på, hvem der er her i fremtiden. Men så længe man viser sig godt frem til træning, så har man en chance for at komme ind og spille.
– Jeg er ikke afvisende over for en forlængelse med Ankersen, da jeg synes, at han har mange gode kvaliteter både som menneske og som fodboldspiller. Men klubben har en masse puslespilsbrikker, der skal sættes sammen, siger Bertelsen.
Randers har med sejren 36 point på Superligaens femteplads, og Ankersen og holdkammeraternes næste opgave er mandag mod FC Nordsjælland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dolberg opereret efter grim skade
Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
‘Det er ikke dårligt på papiret, men…’
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
TOPNYHED
Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks
TOPNYHED
Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt
NYHEDER
Skiftede til Superligaen – drømmer om retur
NYHEDER
Disney præsenterer europæiske tv-profiler
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
TOPNYHED
Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe
NYHEDER
Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’
NYHEDER
FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner
HELT VILDT