Randers FC hentede på transfervinduets sidste dag Stephen Odey, og hvis den seneste uges tid har været nogen indikation, bliver den nigerianske angriber en gedigen succes i det kronjyske.
Stephen Odey startede i sidste weekend inde for første gang for Randers FC mod FC Nordsjælland i Superligaen, hvor han kvitterede med to kasser. Og så diskede han op med yderligere to kasser i pokalsejren over Fremad Amager i midtugen.
Trods storformen er den 23-årige lejesvend sendt på bænken til braget mod FC Midtjylland søndag. Over for TV3 Sport forklarer Thomas Thomasberg hvorfor.
– Han har ikke spillet turneringskampe rigtig længe. Sidst han spillede fra start var i maj nede i Frankrig (for Amiens SC, red.), så vi er lidt bekymrede for, om hans fysik kan holde til alle de her kampe. Der kommer også en kamp torsdag og søndag, så derfor starter han på bænken i dag. Doseringen skal vi passe på, så vi også har ham til rådighed til de kommende kampe, fortæller Thomas Thomasberg til TV3 Sport og tilføjer, at han dog nok kommer i aktion.
Randers-træneren har imidlertid også været meget imponeret over angriberens start i dansk fodbold.
– Den har været fremragende. Vi har kunnet se ham til træning, hvor han har været fornuftig og god og er en angriber, der laver nogle mål. Heldigvis er det blevet taget med ind i kampene, hvor han har scoret fire mål efter to starter. Det må vi sige er rigtig godt. Vi skal nok ikke forvente, at han scorer to per kamp, men vi må konstatere, at han ligner en mand, der er kommet for at lave mål, siger han.
Stephen Odey er kommet til Randers FC på en lejeaftale fra KRC Genk og skal i første omgang optræde hos kronjyderne frem til næste sommer.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
