Lyngby Boldklub trak lørdag det længste strå i en speciel kamp mod AaB, hvor begge hold allerede i sidste weekend rykkede ned i 1. division, og dagens opgør på Lyngby Stadion vil nok primært blive husket for de hårdtslående budskaber, som de medrejsende AaB-fans havde til de tyske ejere.
Et utal af bannere blev vist frem på udebaneafsnittet, hvor AaB’s ejere SSE22 blev udsat for voldsom kritik, og efter slutfløjtet slog Viaplay-ekspert Francis Dickoh fast, at kritikken fra de rasende AaB-fans generelt set var helt inden for skiven.
– Hvis man var i tvivl om, at det betød noget, det der foregår oppe i AaB og omegn, så er man det ikke længere. De havde ét for øje, de her fans, og det var at udtrykke deres utilfredshed. Med rette. Jeg synes, at det er enhver fans ret; at ytre sig i forhold til, hvordan man synes det går i klubben. Fordi de holder det over bæltestedet.
– På nær måske et enkelt eller to bannere synes jeg faktisk, at det budskab, der kommer, er et budskab, der fortæller og taler ind i, at de føler, at deres elskede klub er misligholdt af det her nye ejerskab. Derfor synes jeg faktisk, at de fik leveret det på en fin måde. Der var måske et banner for meget, jeg nåede ikke at følge med i det hele, fordi jeg også skulle kommentere kampen, lød det fra Francis Dickoh.
Var AaB-fansenes kritiske bannere helt på sin plads?
0 Votes
Der var et enkelt banner, hvor der ifølge Viaplays vært stod noget med, at de tyske ejeres mødre havde solgt sig selv på Reeperbahn, Hamborgs red light district, og at ejerne nu skulle sælge deres AaB-aktier. Bortset fra dette banner fik fansene dog formuleret deres kritik ganske fint, lød det fra Francis Dickoh.
– Alt andet lige er det inden for skiven hele vejen rundt. Jeg skal ikke stå og kritisere det herfra. For det må være nålen i høstakken, man leder efter her, hvis man skal finde noget kritisk i det, de foretager sig. Jeg synes, at de gjorde det, så det ikke var til at misforstå, lød det afslutningsvist fra Francis Dickoh.
Inden dagens kamp reagerede AaB-bestyrelsesformand Jan Peters på en heftig kritik fra Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen. Den historie kan du læse her.

TransferLIVE: Tidl. AGF-flop skifter til storklub

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

FC København i kæmpehandel

Matt O’Riley til salg – så dyr er han

Gravesen slår fast: Hent denne dansker, Frank

Arek Onyzsko blæst bagover: Han bliver stor i FCK

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Stor transfer på vej? Er brændt varm på Franculino

Forhandler med FC København

Afsløring: Storklub trækker sig fra Roony-kapløb

Megatransfer? Kan få ret i Damsgaard-spådom

Fyret i Vejle – her er Mihai Tejas nye job

Scoop – FC København handler i PSG

German Onugkha til storklub?

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

Brøndbys nye angriber – her er handlens detaljer

Kæmpe overraskelse: ‘Bedre at tage til FCK’

Dansk stjerne til Tottenham? ‘Frank elsker ham’

Transferplanen: CV dropper guldjagten!

“En hård negl” kan være på vej til Brøndby

Seks bud på Mathias Kvistgaardens næste klub

Fiasko for Dario Osorio – ikke sket i over 100 år

Afsløring: Ung angriber på vej til FC Midtjylland

Afsløring: FC København har accepteret bud

Nådesløst pres på Steinlein og Co efter Sands exit

Afsløring: FCK tilbyder William Clem forlængelse

Drømmer sig til FCK: ‘Luk aftalen!’

Afsløring: Keeper i intern Superliga-handel

Kristoffer Wichmann skriver åbent brev

Afsløring: Vinder retssag om Superligaens dyreste

Advarer DBU om transfer-kollaps: Kan miste magten

Afsløring: Randers tæt på køb af Lyngby-profil

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Gigantisk hyldest: ‘Det opkald ændrede mit liv’

Han vender hjem til FC København

Afsløring: Anders Klynge skifter til mesterklub

Menno van Dam lander cheftrænerjob

Kæmpe transferbudget – jagter stjerne til 525 mio.

Brøndby-legende tæt på nyt job

Vender tilbage til FC Midtjylland

På vej til Brøndby: Inde i en kæmpe målkrise

Transferplanen: Millionerne kan vælte ind

Afsløring: Celtic forbereder bud på Nygren

Korsriddere kan frustrere franske favoritter

Afsløring: Vil byde på Roony – Wolfsburg ikke med

Pogacar massakrerer Vingegaard i bjergdyst

Real Madrid køber argentiner for 300 mio.

Derfor spiller Slotsager slet ikke

Dybt imponeret: ‘Jeg tager hatten af’

Efter hæsblæsende rygter – nu svarer Gyökeres

BIF-talent savner spilletid: Måske sker der noget

Thomas Frank tager til Tottenham uden dansker

Nu forhandler de med Benjamin Nygren

Svær Haugen-situation – her er prisen på ham

Laver kapitaludvidelse: SL-klub vil styrke truppen